5 největších otázek před turnajem prospektů. Edvinsson chce pozornost, co předvede Cossa?

Pro většinu hráčů Red Wings je tréninkový kemp stále ještě daleko – mají poslední dny, aby se připravili. Pro některé prospekty a další pozvané hráče začíná práce již v pátek, kdy tým zahájí svůj každoroční turnaj prospektů. Zde je pět dějových linek (a šest hráčů), které budeme nejvíce řešit a jsou nejvíce zajímavé. 

1) Simon Edvinsson začne vytvářet tlak kolem své osoby

Tohle nemusíme nijak zeširoka vysvětlovat, každý fanoušek Detroitu Red Wings tenhle příběh zná. Obránce draftovaný ze šesté pozice v roce 2021 je asi největším lákadlem z celé soupisky, která na turnaj jede. Edvinsson se hodlá prosadit již tohle léto do sestavy Rudých křídel a jeho práce začíná právě v Traverse City.

Mladý zadák má za sebou úspěšné angažmá ve Frölundě, kde dostával velkou příležitost růst a sbíral body po hrstech. Teď je poprvé v zámoří a má na dosah to, o čem sní většina malých hokejistů. Z pohledu vedení Red Wings je to jednodušší a více bez emocí – buď „áčko“ udělá nebo poputuje na farmu. Easy business. 

Admin: Já jsem byl vždy optimistou a neuměl jsem si představit situaci, že by švédský habán (199 cm, 94 kg) na NHL neměl a myslel jsem si, že se tam dostat dokáže. Teď už si tak jistý nejsem po vyjádřeních Steva Yzermana a Danny Clearyho, kteří v souvislosti s Edvinssonem mluví o klidu a trpělivosti. Uvidíme za pár dní. 

2) Může si znovu Ťuťajev ukrást pozornost pro sebe?

V minulé sezoně se mluvilo zejména o Lucasi Raymondovi, když se zveřejnila soupiska na turnaj v Traverse City. Švéd skončil se skvělým výkonem, ve dvou zápasech nasázel tři branky. Přinejmenším v prvním zápase byla pozornost z něho upřena na jiného mladíka, který ji pro sebe doslova ukradl. 

Byl jím Kirill Ťuťajev, výběr ze sedmého kola draftu 2019. 

Ruský útočník tehdy skóroval během dvakrát během úvodních dvou třetin zápasu a přidal jednu asistenci. I když to tehdy byly jeho jediné body na turnaji, byl stále viditelný i v dalších zápasech, což vyvolalo spoustu vzrušení s jeho příchodem ke Griffins. Na farmě Ťuťajev posbíral tři asistence v devíti duelech než si poranil rameno, musel na operaci a sezona pro něj skončila.

Teď je zpět (se smlouvou od Grand Rapids) s další šancí zapůsobit na naše vedení. Povede se mu to?

3) Naváže Amadeus Lombardi na vývojovém kempu?

Jestli byl pro někoho Ťuťajev překvapivým jménem loňského turnaje prospektů, tak Lombardi získal stejný titul na vývojovém kempu v před třemi měsíci. Při hře tři na tři se prosadil hattrickem a předváděl výbornou hru. Útočník s uměleckým jménem byl Detroitem draftován letos ve čtvrtém kole a i na něj bude směřovat pozornost v Traverse City. 

19letý centr v minulém ročníku za Flint Firebirds (OHL) nastoupil do 67 duelů a připsal si na své konto 59 bodů (18+41). V play off přidal sedm branek a osm asistencí v 19 hrách. Jde tedy o více než zajímavého prospekta, který disponuje řadou zajímavých vlastností. Pokud dokáže navázat na vývojový kemp, v očích našeho vedení stoupne.

4) Jak začnou svou zámořskou pouť Elmer Söderblom a Albert Johansson?

Vzhledem k opravdu přeplněné soupisce Red Wings se očekává, že Söderblom i Johansson zahájí sezonu na farmě v Grand Rapids Griffins. Oba přesto mají šanci na sebe čímkoliv upozornit, protože jsou natolik talentovaní a natolik vyspělí, že by dokonce mohli zabojovat o místo v hlavním kádru.

Obránce Johansson odehrál ve Švédsku tři plně profesionální sezony, v té minulé měl téměř bod na zápas. Má skvělé bruslení a výbornou hru s pukem, což by se mělo ukázat právě na turnaji v Traverse City, kde bude hrát proti vrstevníkům. Podobně na tom bude i křídelník Söderblom, který má až neuvěřitelné parametry na hokejistu (202 cm, 113 kg). I s takovými fyzickými parametry je skvělým bruslařem a kvalitu má i ve hře s pukem. Jeho střela je tvrdá a přesná, to je soubor kvalit, které na NHL potřebujete. Další musí dopilovat. 

5) Co nám ukáže Sebastian Cossa?

Cossa je opravdu zajímavým brankářem. V juniorské lize předvádí v dresu Edmontonu Oil Kings neuvěřitelné výkony a jeho čísla jsou naprosto jinde než u většiny gólmanů. Poté jede na juniorský šampionát, kde působí nejistě a doslova se jím protrápí. 

I jemu jde svým způsobem o budoucnost. Mladý Kanaďan by mohl být i pro další ročník odeslán do WHL, na druhou stranu je tu i varianta, že by začal chytat na farmě. V 19 letech je to dost možná brzy, ale jeho největší konkurent Jesper Wallstedt přesně takovou cestu nyní absolvuje v Minnesotě, od další sezony začne v AHL. Co Cossa?

Admin: S největší pravděpodobností se jeho pozice nijak nezmění ani po turnaji prospektů, ani po kempu. Myslím, že bude poslán zpět do juniorky, protože na jeho vývoj vůbec nemusíme tlačit vzhledem k mladým brankářům, které máme v hlavním týmu. Kdybych ale mohl rozhodovat sám, asi bych ho zkusil hodit mezi profesionály do AHL. 

(zdroj: fichasdesenhos.com; foto: nhl.com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *