AKTUALIZUJEME: Vše kolem MSJ. Představení prospektů Detroitu, rozpis turnaje, novinky

Je to tady. Konečně začíná ten nejkrásnější čas v roce. Teď nepíšu o Vánocích, o skvělém cukroví nebo tradičních pohádkách u televize. Stop. Minimálně pro letošek to zkuste jinak, místo Mrazíka nebo jiných filmů si zapněte zápasy z mistrovství světa juniorů. Litovat nebudete, to slibuji. Proč? Protože máme na turnaji hned OSM zástupců. Pojďme se s prospekty Red Wings v tomto přehledu seznámit.

Upozornění: článek budeme aktualizovat (doplňovat výsledky v rozpisu a odkazovat na další články s hodnocením dne atd.)
Naposledy aktualizováno: 25. prosince, 18:35

ROZPIS PŘÍPRAVY

23. prosince
20:00 | USA (Mazur, Savage) – Finsko (Viro) 3:4p
22:00 | Německo – Slovensko 0:4

24. prosince
01:00 | Kanada (Cossa, Sebrango) – Rusko 6:4
01:00 | Švýcarsko – Česko (Bednář) zrušeno
03:00 | Švédsko (Edvinsson, Niederbach) – Rakousko 7:0

ROZPIS TURNAJE

26. prosince
20:00 | Finsko (Viro) – Německo, sk. A
22:30 | Rusko – Švédsko (Edvinsson, Niederbach), sk. B

27. prosince
01:00 | Česko (Bednář) – Kanada (Cossa, Sebrango), sk. A
03:30 | USA (Mazur, Savage) – Slovensko, sk. B
20:00 | Rakousko – Finsko (Viro), sk. A
22:30 | Rusko – Švýcarsko, sk. B

28. prosince

01:00 | Německo – Česko (Bednář), sk. A
03:30 | Švédsko (Edvinsson, Niederbach) – Slovensko, sk. B
22:30 | Švýcarsko – USA (Mazur, Savage), sk. B

29. prosince
01:00 | Rakousko – Kanada (Cossa, Sebrango), sk. A
20:00 | Finsko (Viro) – Česko (Bednář), sk. A
22:30 | Slovensko – Rusko, sk. B

30. prosince
01:00 | Kanada (Cossa, Sebrango) – Německo, sk. A
03:30 | Švédsko (Edvinsson, Niederbach) – USA (Mazur, Savage), sk. B
22:30 | Česko (Bednář) – Rakousko, sk. A

31. prosince
01:00 | Slovensko – Švýcarsko, sk. B
20:00 | Německo – Rakousko, sk. A
22:30 | Švýcarsko – Švédsko (Edvinsson, Niederbach), sk. B

1.ledna
01:00 | Kanada (Cossa, Sebrango) – Finsko (Viro), sk. A
03:30 | USA (Mazur, Savage) – Rusko, sk. B

2. ledna
20:30 | čtvrtfinále
23:00 | čtvrtfinále

3. ledna
01:30 | čtvrtfinále
04:00 | čtvrtfinále

4. ledna
21:00 | semifinále

5. ledna
01:00 | semifinále
22:00 | zápas o bronz

6. ledna
02:00 | finále

Důležité: všechny zápasy můžete živě sledovat na OnHockey (stejně jako koukáte na Detroit), streamy budeme přidávat před zápasem na web, případně pište do zpráv, budu reagovat a posílat vám odkazy

KANADA

Sebastian Cossa, brankář | 19 let, 197 cm, 95 kg

Obrovitý gólman byl Rudými křídly draftován v červenci 2021, když na něj bylo ukázáno na 15. místě. Detroit o něho velmi stál, neboť za posun vzhůru zaplatil Dallasu třemi volbami. Cossa tehdy uchvátil Detroit na pohovoru před dratem, což posléze veřejně prohlásil ředitel skautingu Kris Draper. Rodák z Hamiltonu v Ontariu se aktivně zajímal o minulost organizace, vyptával se na Dominika Haška a působil na naše vedení velmi dobře. Navíc to má domů z Detroitu nějakých 300 kilometrů.

Sebastian nadále chytá v juniorské soutěži WHL za Edmonton Oil Kings. V minulém ročníku měl fantastickou bilanci – 19 zápasů, 17 výher, 1,57 obdržených gólů na zápas a úspěšnost 94,1 %. Letos jsou čísla o něco horší, přesto jsou na gólovou soutěž mladíků náchylných k chybám super. Nepříjemné je, že Cossova forma před juniorským šampionátem negradovala, naopak šla dolů. Uvidíme, zda to bude mít nějaký vliv na případnou vytíženost.

Konkurenci má detroitská naděje v kanadské brance těžkou. O místo se popere s dvojicí Dylan Garand – Brett Brochu. Prvně jmenovaný je držákem Kamloops Blazers ve WHL (19 zápasů; 1,85; 93,2 %) a ani druhý nepostrádá kvalitu (22 zápasů; 2,28; 92,1 %) v Londonu v OHL. Brochu se draftu nedočkal, po Garandovi sáhli v roce 2020 ve 4. kole zástupci Rangers.

Cossa je na mistrovství světa juniorů poprvé a zároveň také vzhledem k věku naposledy. Z pohledu Detroitu bude žádoucí, aby se stal jedničkou kanadského výběru a pomohl své zemi k cennému kovu. Zlepšilo by mu to sebevědomí a navíc by se ukázalo, jak chytá pod silným tlakem, protože ve WHL se play off ani jednou nedočkal.

Sebastian má s Red Wings podepsanou nováčkovskou smlouvu do léta 2024.

Donovan Sebrango, obránce | 19 let, 185 cm, 88 kg

Devatenáctiletý zadák s kubánskými kořeny se taktéž dokázal dostat na finální soupisku kanadského juniorského týmu. Jeho otcem je slavný fotbalista Eduardo Sebrango, který během své kariéry nastoupil do 417 profesionálních utkání, v nichž nastřílel 184 branek. Reprezentoval přitom Kubu.

Postupem času se se svou ženou odcizil a ta musela detroitského prospekta i jeho sestru Gabby vychovávat jako samoživitelka. Donovan na tuto etapu života často bolestně vzpomíná, zároveň je pyšný na svou mamku, jak situaci zvládla. Sebrango má obrovský smysl pro zodpovědnost, je soustředěný a velmi odhodlaný. Když byl malý, tak na tréninky přicházel i o hodinu dříve, protože nesnášel pozdní příchody. Vždy chtěl být na ledě jako první. 

Donovan svou mamku nadevše miluje a tvrdí o ní, že právě ona ho naučila milovat hokej, protože nenáviděl bruslení. Jednou byla na cestě na synovo utkání Kim Sebrangová účastnicí vážné dopravní nehody a od té doby trpí migrénami, špatným spánkem a podobně. Sebrango proto rozjel řadu charitativních projektů, například na výcvik psů, kteří tolik pomohli jeho nejdůležitějšímu člověku – vlastní mamce. 

Celý příběh o životě Donovana Sebranga si můžete v češtině přečíst – ZDE

Výběr ve třetím kole draftu 2020 bude na MSJ plnit v kanadském celku funkci defenzivního zadáka. Nečekejte od něho velký přísun bodů. Vypadá to, že nastoupí ve třetím páru s Carsonem Lambosem a stane se klíčovým členem na oslabení, rozdá spoustu hitů a předvede poctivý výkon dozadu. Nebude třeba tolik vidět, ale jeho výkony budou důležité.

Sebrango má s Red Wings podepsanou nováčkovskou smlouvu do léta 2024.

 USA

Carter Mazur, útočník | 19 let, 183 cm, 77 kg

Rodák z Jacksonu v Michiganu měl již v osmi letech sen, že se stane profesionálním hokejistou Detroitu Red Wings. Důležitý krok k tomu udělala samotná organizace, ta jej letos ve 3. kole na 70. pozici draftovala. Konkrétně šla tato volba za Krisem Draperem, který Mazura zná, v útlém věku talentovaného útočníka trénoval. Carter miloval Darrena Helma, od něhož kdysi dostal hokejku. 

V minulé sezóně Mazur vydatně přidal a výrazně se zlepšil v USHL jak bodově, tak herně. Kapitán Tri-City Storm nastřádal 44 bodů (20+24) ve 47 zápasech. Na draftu už byl Carter starším hráčem, nepočítalo se s tím, že se v NCAA, kam měl nastoupit, rychle zabydlí. 

Stalo se neuvěřitelné. Mazur se v Denveru rozehrál ke skvělým výkonům, v posledních deseti zápasech zaznamenal sedm branek a stejný počet asistencí, což znamenalo, že nebude opomíjen pro mistrovství světa juniorů. Trošku nečekané.

Jaké jsou nejsilnější stránky michiganského rodáka? Předně jde o střelbu, má ji přesnou. Dozadu je celkem solidním hráčem, nicméně jeho hra se stáčí hlavně kolem ofenzívy. Co je jeho největším benefitem je to, že je rozeným vůdcem, rád se staví do role kapitána, strhne tým svou hrou. Takoví hráči bývají velmi cenní. Mazur má potenciál dostat se do NHL, kde by mohl hrát někde na úrovni třetí pětky. 

Podle zámořských insiderů bude mít prospekt Detroitu v americké sestavě zajímavou roli, dokonce byl viděn při nácviku přesilových her. Pokud dostane místo v prvních dvou útocích, bude přímo zodpovědný za úspěch Spojených států. S přednostmi, kterými oplývá, bude radost ho sledovat.

Red Savage, útočník | 18 let, 181 cm, 82 kg

Poctivý centr bottom six. Takhle by se dal charakterizovat Red Savage, další z řady prospektů Red Wings, kteří byli draftováni v letošním roce. I Savage zaujal na univerzitě, a tak se dostal do amerického výběru pro juniorské mistrovství světa. 

Jeho otec Brian má na kontě 12 sezón v NHL, konkrétně 674 zápasů v základní části a 359 bodů (192+167). Navíc byl draftován až ze 171. pozice, takže ho jeho potomek o 57 míst překonal. 

Red se v roce 2019 dostal do amerického národního rozvojového programu, tím si v minulosti prošel například Dylan Larkin. Program sídlí v Plymouthu v Michiganu, čili i Savage má vazby na stát, v němž se nachází Detroit. Pro svou mimořádnou pracovitost a morálku byl v minulosti jmenován kapitánem americké reprezentace na mistrovství světa do 18 let. Spojené státy tehdy vypadly již ve čtvrtfinále, což bylo obrovské zklamání.

Red je výborným obousměrným centrem, dovede hrát i na křídle. Má dobré vhazování, jeho devízou je schopnost bránit. Právě  zastavování útočných akcí soupeře je na něm velmi ceněno. Také má vysoké IQ a přesnou přihrávku. Kolikrát je schopen vymyslet řešení, které by nikdo neočekával. 

Na turnaji bude plnit roli defenzivního útočníka, stane se důležitým členem pro oslabení a bodová produkce tak bude vedlejší. Neznamená to nutně, že se neprosadí, ale neočekával bych to od něj. Opět budeme muset jeho výkon měřit přínosem pro tým i v jiném hledisku, než jsou jenom góly a asistence.

 ŠVÉDSKO

Simon Edvinsson, obránce | 18 let, 195 cm, 94 kg

Možná to bude znít troufale, ale Edvinsson je nejspíše největším talentem mezi obránci, kteří kdy ve Frölundě hráli. Minimálně dostává nejvíce prostoru (přes 20 minut na zápas) a je pro klub velmi cenný. Fyzicky skvěle vybavený obránce je šestkou draftu roku 2021 a na svém kontě má bronzovou medaili z mistrovství světa do 18 let. Nyní je připraven pomoci Švédsku získat cenný kov i o úroveň výš.

Edvinsson je výborným bruslařem, jeho hra je právě na bruslení založená. Dokáže si chránit modrou čáru, přesně odhaduje vzdálenost a díky tomu se správně rozhodne. To znamená, že buď soupeře pošle na zem tělem, nebo mu puk vypíchne hokejkou. Co se přechodové fáze týče, je hvězdou. Tvoří si prostor a ve středním pásmu je skvělým rozehrávačem. Díky velkému rozpětí rukou a ohromné výšce využívá své tělo v herních situacích. I když se to nemusí na první pohled zdát, je možné, že Red Wings v něm mají obránce, který se rozvine jako Moritz Seider. 

Ve svém věku je Edvinsson nesmírně produktivní, společně se zápasy v hokejové Lize mistrů má bilanci 33 zápasů, 16 bodů (1+15). Nemá cenu více tohoto skvělého zadáka popisovat, jeho výkony hovoří za vše. Vypadá to, že by mohl mít jednu z nejlepších sezón, co se týče osmnáctiletých obránců ve švédské lize v celé její historii.

Na Simona bude vyvinut velký tlak, v Detroitu doufají, že by mohl zaútočit na ocenění pro nejlepšího beka turnaje. Čeká jej zřejmě první obranný pár s Helge Gransem, jemuž se letos daří na farmě Los Angeles Kings. Co se týče přesilových her, zde žádné informace zatím nemám.

Theodor Niederbach, útočník | 19 let, 180 cm, 78 kg

Jeden z mých nejoblíbenějších prospektů Detroitu Red Wings. V sezóně 2017/2018 byl vyhlášen nejlepším švédským hráčem do 16 let, v následujícím ročníku kvůli vážnému zranění kolene neodehrál ani jeden zápas. Přesto makal dál a odměnou mu byl draft 2020, na kterém na něj ukázali naši zástupci. Niederbach se momentálně snaží probít ve Frölundě k důležitější pozici, zatím se bodově tolik mezi dospělými neprosazuje, ale jeho hra je na velmi slušné úrovni. 

Theodor je šikovný, kreativní centr. Má excelentní hokejové myšlení, je zdatným nahrávačem. Jeho spoluhráčem je Simon Edvinsson. Niederbach se v minulém roce zúčastnil mistrovství světa juniorů, takže nějakým způsobem ví, do čeho jde. Loni se vinou velkého případu pozitivních ve švédském celku propracoval do důležité role. Začínal na třetím centru a ve čtvrtfinále byl již prvním. Na turnaji byl tehdy druhý nejlepší hráč na vhazování, vstřelil dvě branky a v jednom zápase obdržel cenu pro nejlepšího hráče utkání. 

Podle zpráv ze švédského tábora trénoval před vypuknutím turnaje ve třetí formaci, jeho křídly budou Isak Rosén (1. kolo draftu 2021, Buffalo) a Daniel Torgersson (2. kolo draftu 2020, Winnipeg). Oba jsou taktéž talentovaní a jsem si jist, že se budou díky své kvalitě dostávat do šancí. Od Niederbacha čekám na mistrovství světa juniorů zodpovědné výkony.

 FINSKO

Eemil Viro, obránce | 19 let, 183 cm, 75 kg

Drobný zadák hraje pravidelně třetím rokem v nejvyšší finské soutěži v dresu TPS. Jeho bodová produkce oproti minulému ročníku klesla, což je zapříčiněno zejména jeho snahou zlepšit defenzívu. Viro v sezóně 2020/2021 výrazně pomohl svému celku ke stříbrným medailím a i on se účastnil mistrovství světa juniorů, odkud má bronz.

Eemil má za sebou těžkou událost, díky které musel velmi rychle dospět. Z bezstarostného kluka najednou přímo zjistil, co život občas dokáže přinést. V roce 2017 byl na cyklistickém tréninku týmu TPS U16 svědkem toho, jak řidič auta srazil jeho spoluhráče. Ten bohužel o den později v nemocnici zemřel, bylo mu 15 let. V téže sezóně vybojovali pro svého zesnulého kamaráda bronzovou medaili a zařekli se, že budou mít co nejlepší kariéry, aby na ně byl hrdý.

V roce 2020 byl tedy Detroitem draftován a v devatenácti dokázal poslat svůj tým do finále finské ligy, které TPS hrálo po dlouhých 11 letech. Eemil je dobrosrdečný člověk, do kabiny skvělý parťák. Na ledě se snaží hrát raději jednoduše, než aby zbytečně chyboval, i když si čas od času neodpustí riskantnější průnik nebo rozehrávku. 

Viro na MSJ odehraje zápasy přesně takovým stylem, jakým Finové potřebují. Bude disciplinovaný, bezchybný. Na ledě si jej někdy třeba ani nevšimnete, ale i on je hráčem pro černou práci. Osobně se těším na jeho progres.

Eemil má s Red Wings podepsanou nováčkovskou smlouvu do léta 2024.

ČESKO

Jan Bednář, brankář | 19 let, 194 cm, 91 kg

Českého gólmana Detroit draftoval v roce 2020 ve 4. kole. Bednář druhou sezónu chytá v kanadské juniorce, konkrétně je v Acadie-Bathurst Titan (QMJHL). V minulém ročníku se také dostal do výběru na mistrovství světa juniorů, jenže tehdy neodchytal ani minutu.

Na začátku této sezóny měl karlovarský odchovanec období s parádními výkony, kdy byl jmenován nejen nejlepším brankářem quebecké ligy týdne, ale byl zároveň nominován do All-Star Teamu celé CHL (slučuje WHL, QMJHL a OHL). Tuto cenu si zasloužil za výkony v Cape Breton, kde inkasoval za necelých 65 minut hry jeden gól z 27 střel, a proti Charlottetownu, jemuž lapil 39 ze 42 pokusů. Ve druhém duelu se stal druhou hvězdou večera, v obou si ještě navíc připsal po jedné asistenci. Naprosto úchvatné.

Dalo by se konstatovat, že Bednář si kvalitu udržuje po celou sezónu a před mistrovstvím světa juniorů se jeho forma ještě lepšila. V posledních třech zápasech inkasoval pouze šestkrát a jeho úspěšnost zákroků byla 91,6 %. Velkým pozitivem je, že se talentovaný brankář naučil v Kanadě stravovat zdravěji, přičemž ale přiznal, že se při návratu do Česka po minulé sezóně nejvíce těšil na segedínský guláš.

V brankovišti bude Bednář soupeřit s Jakubem Málkem a Danielem Králem. Jeho přáním je stát se jedničkou mužstva a určitě mu v tom může pomoci fakt, že pravidelně chytá na malém kluzišti, kdežto jeho kolegové působí doma v Česku. Málek je jedničkou Vsetína (23 zápasů; 1,86; 93,6 %) a Král letos nastupoval za juniorku Liberce (8 zápasů; 2,63; 92,9 %) a v Benátkách nad Jizerou (12 zápasů; 3,07; 89,4 %). 

Tohle je z naší strany momentálně vše. Sledujte náš Facebook, pište komentáře, koukejte na zápasy a bavte se. Řada z těchto prospektů se v budoucnosti objeví v Detroitu. 

(zdroj: hokej.cz, sport.cz, octopusthrower.com, theathletic.com, osobní zápisky autora; foto: koláž redwings.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *