BLOG: Budoucnost Detroitu i s Filipem Zadinou? Ne. Českého útočníka musíme vyměnit

Filip Zadina

Filip Zadina. Jedno z nejdiskutovanějších témat, které rezonuje nejen mezi fanoušky Detroitu Red Wings. Můžeme parafrázovat Williama Shakespeara: „Vyměnit? Nevyměnit? To je oč tu běží.“

Na úvod bych rád poznamenal, že tento článek rozhodně není názorem celé redakce redwings.cz. Budu se snažit být objektivní, ale samozřejmě často sklouznu k subjektivitě, jelikož jde o můj názor na věc. Nejsem odborník, hokej jsem nikdy nehrál. Jsem jen pouhým pozorovatelem a obrovským fanouškem Detroitu. 🙂 Třeba se ale shodneme…

Produktivita

Psal se 23. červen 2018, draft NHL. Na pódium přichází detroitská enkláva a tehdejší generální manažer Ken Holland ukáže na Filipa Zadinu. Tomu bylo předpovídáno, že na řadu půjde jako třetí nebo čtvrtý. Z poklesu měli radost právě Rudá křídla, protože do svých řad získala nevídaného snajpra. 

V před draftovém ročníku měl pardubický odchovanec v QMJHL skvělá čísla. 57 zápasů, 44 gólů, 38 asistencí, 82 bodů. V play off přidal dalších pět tref a sedm přihrávek ve 12 duelech. Na juniorském šampionátu nasbíral osm bodů (7+1) v sedmi utkáních a byl druhým nejlepším střelcem. 

Predikce tedy vypadal zajímavě. Zadina zapadne do Detroitu, v týmu v přestavbě dostane prostor. V sezóně 2018/2019 dostal jen devět utkání, aby se Rudým křídlům „nepropálil“ rok nováčkovské smlouvy. Filip tehdy vstřelil debutový gól v NHL, připsal si i dvě asistence a zbytek ročníku strávil na farmě v Grand Rapids, kde se mu dařilo (59 zápasů, 35 bodů za 16+19). I následující sezónu rozdělil mezi NHL a AHL, do kádru Red Wings se ovšem začal prosazovat více.

Sezóna | liga Zápasy Bilance Body
2019/2020 | AHL 21 9+7 16
2019/2020 | NHL 28 8+7 15
2020/2021 | Extraliga 17 8+6 14
2020/2021 | NHL 49 6+13 19
2021/2022 | NHL 51 7+9 16

Z tabulky je viditelné, že Filip Zadina vstřelil za posledních 100 zápasů v NHL pouze 13 gólů. Pro příklad: defenzivní centr Michael Rasmussen (další draftové zklamání?) jich za stejné období vstřelil 11, Adam Erne 15 nebo Vladislav Naměstnikov 21. 

Ofenzivními schopnostmi i potenciálem by měl Zadina zmíněnou trojku překonat. Nestalo se, dokonce je střelecky méně gólový než dva ze jmenovaných. Schválně jsem přitom pro srovnání vybral hráče z bottom six. Filip je osmým nejčastěji nasazovaným útočníkem Red Wings, nicméně nad ním jsou Rasmussen a Naměstnikov, kteří stabilně stabilně chodí na oslabení, naopak Fil zůstává ve druhé přesilovce. Co třeba stabilní člen druhé formace Robby Fabbri? Ten rozvlnil síť soupeře za posledních 100 utkání ve 28 případech.

V další tabulce se podívejme na průměr nastřílených gólů a získaných bodů na 60 minut hry každého hráče (ne na jeden zápas, ale čistě 60 minut). I hráči s nižším ice-timem než má Zadina, mají minimálně srovnatelná data. Sam Gagner ze čtvrté formace dal jen o gól méně, ale nasbíral více asistencí i bodů. Gagner. Ze čtyřky.

Jméno hráče Počet minut Počet gólů Průměr gólů na 60 minut
Filip Zadina 728 7 0,58
Robby Fabbri 892 14 0,94
Lucas Raymond 964 15 0,93
Tyler Bertuzzi 896 23 1,54
Adam Erne 720 4 0,33
Givani Smith 327 4 0,73
Sam Gagner 698 6 0,52
Vladislav Naměstnikov 771 13 1,01
Michael Rasmussen 748 7 0,56
Carter Rowney 258 3 0,7
Jméno hráče Počet minut Počet bodů Průměr bodů na 60 minut
Filip Zadina 728 16 1,32
Robby Fabbri 892 27 1,82
Lucas Raymond 964 42 2,61
Tyler Bertuzzi 896 44 2,95
Adam Erne 720 12 1,0
Givani Smith 327 6 1,1
Sam Gagner 698 19 1,63
Vladislav Naměstnikov 771 23 1,79
Michael Rasmussen 748 17 1,36
Carter Rowney 258 5 1,16

Defenzivní zlepšení? Ano.

V dnešní NHL se nedá prosadit pouze jednou vlastností. I ti největší střelci se museli naučit obstojně bránit, každý bez výjimek. Filip na tomto také zapracoval a rozdíl je výrazný. Směrem dozadu je Fil jistější, platnější. Přijde mi defenzivně průměrný v rámci ligy, ale od jeho nástupu se v této disciplíně zlepšil. 

To je super. A nebo ne?

Těžko říct, protože to vypadá, že začíná strádat směrem dopředu. Jasně, nějakým způsobem bránit musí všichni hráči, když nás soupeř mele v pásmu, jenže Fil na tohle prostě nemá parametry. Jeho pravým opakem je právě Michael Rasmussen. Devítka draftu 2017 zřejmě nikdy nebude takovým ofenzivním lídrem jako v juniorech, má ovšem co nabídnout. Hituje, blokuje střely, bojuje o puky u mantinelu. Navíc z něj roste třicetibodový hráč. Ať se vám to líbí nebo ne, Michael (i když má ve výkonech také rezervy) je pro mě bojovníkem, který se stane platným členem Detroitu v budoucích úspěších na pozici čtvrtého centra. 

Koukejme se dopředu

Dívejme se do budoucna, zhruba dva až pět let dopředu. V katastrofální sezóně 2019/2020, kdy jsme skončili o 23 bodů posledním celkem NHL, bylo naprosto jedno, kdo za náš tým hraje. V tak špatně poskládané sestavě, která útočila na co nejlepší umístění v draftu, se mohl výkonem vést kdokoliv.

Tyhle časy jsou pryč. Je potřeba ukázat, že ve vás něco je. Detroit bude v daném časovém období dvou až pěti let týmem pro play off, do pěti let jej zřejmě bude hrát pravidelně. 

Tady se Filipovi zavírá prostor. Je typem hráče pro top six, místo zde ale jaksi není. Křídla budou v ideálním případě v Detroitu opanovat Jakub Vrána, Lucas Raymond, Robby Fabbri a Tyler Bertuzzi. Na posledním tréninku byl vedle Larkina a Raymonda i Vladislav Naměstnikov, ten zažívá velmi povedenou sezónu. Do budoucna také musíme počítat s tím, že nás v létě na volných hráčích budou posilovat větší jména.

Budeme chtít hrát play off, útočit na pohár. To nepůjde s průměrnými jmény s průměrnými schopnostmi. To nepůjde s hráči, kteří se ještě nechytili. Nebude čas na to dávat jim donekonečna prostor a doufat, že se něco stane. Za pár let si možná nevzpomenete, že v kádru byl nějaký Rowney, Erne nebo Gagner (s veškerou úctou k nim). A myslím si, že ani Zadina. Je to logické, protože přijdou kvalitnější hráči, ať už draftem, výměnou nebo právě letním podpisem. Nesmíme zapomenou ani na farmu, kde se nahoru tlačí Jonatan Berggren.

V top six jsou pro křídla pouze čtyři místa a už nyní se český forvard opticky nachází na hraně. Nebo spíš za ní.

Končící smlouva

V červnu končí Zadinovi v Detroitu smlouva a bude mít status RFA (ve zkratce: jednáme s ním my). O kolik si asi může říct peněz? Budu překvapen, pokud podepíše u Rudých křídel za cifru vyšší než dva miliony dolarů. 

Spekulace v zámoří samozřejmě neutichají ani mezi fanoušky a v jednom z tweetů jsem četl takovou zajímavou otázku. Bude se chtít vůbec generální manažer Steve Yzerman Zadinovým kontraktem zabývat? Nebude jednodušší ho vyměnit nyní před uzávěrkou přestupů? 

Možné scénáře

Zkusím vypsat několik možných scénářů, které mohou stát:

a) Filip Zadina bude vyměněn již během uzávěrky přestupů (do 21. března)
Tato varianta by se naskýtala, pokud by se v dobré formě vrátil Jakub Vrána a Detroitu by tak žádné křídlo nevypadlo. Dalo by se o tom uvažovat i nezávisle na Vránovi, protože do play off momentálně pro naší organizaci zřejmě cesta nevede. Porážky by nám přinesly lepší umístění na draftu. Navíc bychom mohli vyzkoušet, jak zapadne Zadinova protihodnota do kádru, pokud se vydáme cestou jiného prospekta, jenž se neprosadil.

b) Detroit vymění Filipa Zadinu po sezóně
Je možné, že si Yzerman případnou výměnu rozmyslí a připraví si ji až na léto. Trenér Jeff Blashill by v tomhle případě nejspíše nechal hrát Vránu ve třetí řadě, aby neuspěchal návrat a Zadinu využíval u Larkina s Raymondem. 

c) Filip Zadina dostane ještě rok
Český útočník prodlouží v létě s Detroitem smlouvu o jednu sezónu za nevysokou sumu a bude mít prostor (a zřejmě poslední šanci) na to, aby se prosadil. Hlavně tedy bodově a gólově.

Nejreálnější jsou podle mě poslední dvě varianty s tím, že Zadina nakonec asi o ten rok podepíše.

Delší setrvání v týmu ovšem nevidím. Musíme vycházet z výhledu do budoucnosti. V týmu prostě bude větší kvalita, konkurence, než kterou momentálně český útočník oplývá. Zní to tvrdě? Ano. Mrzí mě to? Stoprocentně, pro české a slovenské hráče mám logicky slabost. Je nějaký hráč více než Detroit? NE. 

A protihodnota? Upřímně nevím. Můžeme požadovat výběr(y) v draftu, jiného mladíka, který se neuchytil či se může stát Zadina součástí větší výměny. Tohle si musí vyhodnotit naši činovníci, ale posledně jmenovaná možnost se mi líbí nejvíce.

Závěrem

Defenzivní zlepšení je super. Zadinu ovšem sráží opravdu nízká produktivita, neschopnost přidat do hry další prvek. A v neposlední řadě taky konkurence. Je neoddiskutovatelné, že ta v horizontu (i dvou) let výrazně zesílí.

Čekat donekonečna nemůžeme. Dokud má v očích jiných manažerů Filip cenu, je třeba ho vyměnit. Ideálně v balíčku za kvalitního levorukého obránce, kde momentálně máme největší slabinu. 

Kdy bude Zadina vyměněn, opravdu nevím. Dává mi to ovšem smysl ze všech pohledů. I českému útočníkovi by mohla prospět změna prostředí. Místo, kde by mohl začít od znova. V Detroitu mu totiž brzy pšenka nepokvete…

A co si myslíte vy?

(foto: nhl.com)

One Comment on “BLOG: Budoucnost Detroitu i s Filipem Zadinou? Ne. Českého útočníka musíme vyměnit”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *