ČÍSLA NELŽOU #1 – Adam Erne je ve formě! 🔥

Připravil jsem pro vás novou rubriku, která by vás mohla bavit – Čísla nelžou. Zde si budeme brát na paškál hokejisty Red Wings a rozplývat se nad jejich krásnými statistikami, případně je naopak trochu „zhejtíme“. V prvním díle se podíváme na amerického útočníka, kterým je Adam Erne. Tak pojďme na to.

ERNEHO PŘÍCHOD NA SCÉNU

Abychom pochopili celkový kontext, musíme se na vše podívat od úplného začátku. 19. dubna 2019 se do Detroitu vrátil Steve Yzerman, který nastoupil do pozice generálního manažera. První trejd, který provedl, byl o dva měsíce později na draftu. Red Wings poslali do Buffala volbu v pátém kole draftu a za to dostali jednu v šestém (Gustav Berglund) a druhou v sedmém (Carter Gylander).

První výměna, která obsahovala i relativně hotového (hlavně použitelného) hráče, se udála 14. srpna 2019. Detroit posílil Adam Erne, na oplátku mířila do Tampy Bay volba ve čtvrtém kole draftu 2020. 

Odbočkou se přesuneme k tomu, co vlastně Detroit „odevzdal“ za amerického forvarda. Lightning dlouho tato volba nevydržela, Na draftu 2020 ji vyměnili do Philadelphie, za což dostali volbu ve stejném kole draftu a navíc jednu v pátém. Vytáhli si prospekty Eamona Powella a Jaydona Dureaua. Prvně jmenovaný je solidní zadák, který za sebou má úspěšný první rok na univerzitě. Druhý jmenovaný se ve dvaceti trápí v kanadské juniorce, do NHL se tak zřejmě nepodívá. Zatím jsme vydělali. 

První sezóna však byla od Erneho příšerná. Statisticky se prakticky nezapisoval, v 56 zápasech nasbíral pět bodů (2+3). Yzerman mu ovšem věřil, přesvědčil ho stále mladý věk a dost možná i 142 hitů (!), takže rodák z New Haven prodloužil o jeden rok za necelý milion dolarů. 

Byli bychom ovšem krátkozrací, kdybychom se dívali jen na góly a asistence. Pojďme využít moderní analytické statistiky.

NEOBROUŠENÝ DIAMANT RED WINGS

Psal jsem o tom, že když budeme koukat jen na body, tak jsme krátkozrací. Přesto na první grafice nenajdete nic jiného. Jak je vidno, tak se Erne meziročně zlepšil opravdu výrazně. V menším počtu duelů více než zdvojnásobil body. Predikce znamená počet bodů, pokud by v dané sezóně odehrál 82 utkání. Loni by byl na sedmi, letos by mu to vycházelo na 33. 

Meziročně přitom trenér navýšil Ernemu ice-time pouze o jednu minutu. V sezóně 19/20 se během utkání po ledě proháněl průměrně 11 minut a 49 sekund, v tomto ročníku je na čase 12 minut a 51 vteřin. Tento údaj si zapamatujte, bude hrát důležitou roli při dalším srovnávání. Co ovšem americkému forvardovi zlepšilo produkci, je přesilová hra. Byť nemáme nejvyšší úspěšnost, zaznamenal v nich Erne tři branky a tři asistence. To je 46 % jeho bodů.

Teď jsme se dostali k zajímavým údajům. CF% rel se čte opravdu snadno. Počítá se rozdílem střel, když je hráč na ledě a když ne. Pokud je počet kladný (více než 0 %), znamená to, že tým je s tímto hráčem na ledě lepší, soupeře střelecky přehrává. Bilance Adama Erneho je šestá nejlepší v celém Detroitu. Ani kapitán Larkin nedosahuje takového čísla. Kdybychom nepočítali Bertuzziho a Hiroseho, protože odehráli málo utkání, tak je Erne dokonce čtvrtý. Nepřekvapí vás, že vede obránce Filip Hronek, ten má bilanci 6,0 %.

Co ovšem mluví vyloženě pro kometu letošního ročníku je fakt, že v oZS% má bilanci pouze 38,7. Tato statistika ukazuje, jak často je hokejista při vhazování v útočném pásmu. Hráč s vyšším procentem by měl mít teoreticky větší šanci na vstřelení branky, protože po vhazování útočí. Jak vidno, Erne je v době bully z 61,3 % situací v defenzivní zóně. Měl by tedy teoreticky bránit, zejména pokud dané vhazování prohrajeme. Horší v týmu je pouze Luke Glendening, ten startuje v ofenzívě jen při 31,2 % vhazování. Je to dost dané tím, že chodí na oslabení.

Třetí statistika je jednoduchá, jelikož ATOI = average time on ice, neboli průměrný čas na ledě. Před Ernem je 22 spoluhráčů, z nichž mají samozřejmě tři odehráno výrazně méně zápasů (Bertuzzi 9, Cholowski 2, Hirose 6), přesto je Adam momentálně sedmým nejproduktivnějším hráčem Red Wings. 

Přitom, jak jsme zjistili, začíná většinou v defenzivním pásmu a na ledě moc času nepobude. Doplnit ovšem musím, že tento trend se zřejmě bude měnit. V posledních třech zápasech Erne pokaždé jednou bodoval a vždy odehrál minimálně 14 minut a 54 vteřin. Trenér Blashill se svými kumpány vidí od tohoto forvard přínos ve hře, takže jej začíná stavět více.

ZÁVĚREM

Co tak sdělit na konec? Samozřejmě vše není růžové, minimálně v hitech Erne oproti loňskému ročníku ztrácí. To je ovšem dáno tím, že je mnohem častěji na puku a útočí.

Četl jsem spoustu teorií o tom, že bychom právě o tohoto útočníka mohli během expanze Seattlu přijít. Osobně si myslím, že pokud bude Erne předvádět stejné výkony, nebo hru dokonce zlepší na ještě vyšší úroveň, pořádně zamotá managementu Detroitu hlavu a dostane se na seznam chráněných hráčů. 

Co myslíte vy, nebyla by škoda přijít o tento neobroušený diamant?

(Zdroj: hockey-reference.com, nhlportal.cz, eliteprospects.com; foto: mdjonline.com, freep.com, nhl.com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *