Cleary odpověděl na otázku, zda se dostane Edvinsson do prvního mužstva. Těší se na Ivana

Blížící se turnaj prospektů v Traverse City si samozřejmě nenechá ujít ani Daniel Cleary, ředitel rozvoje hráčů Detroitu Red Wings. Bývalý útočník Rudých křídel se rozvyprávěl o nadcházející akci a o prospektech Hockeytownu.

„Nemohu se dočkat toho, až to začne. Těším se na všechny nadšené kluky, kteří míří do Traverse City. Bude to vzrušující, protože máme hodně pozvaných hráčů, navíc bude skvělé vidět hokejisty z Evropy, někteří přijedou do Ameriky vůbec poprvé,“ uvedl na začátek Cleary. 

Ten vidí řadu výhod v účasti na turnaji. „Největší vidím v tom, že odehraješ pár zápasů před tréninkovým kempem a seznámíš se s Traverse City, kde také probíhá. Pro starší kluky je to ještě důležitější, chceme je vidět v roli lídra.“ 

Lídrem bude bek Donovan Sebrango

Pokud se řekne slovo lídr, pak si jistě musíte z našich prospektů vybavit Donovana Sebranga, juniorského šampiona z před pár týdnů. „Vrátil se se zlatou medailí, v kanadském týmu hrál důležitou roli, byl vůdcem. Je to skvělý kluk, jeho výborný přístup je až nakažlivý, pořád se usmívá. Chce na sobě pořád pracovat, nikdy se nezastaví. Pořád ho najdete v posilovně, občas by si měl víc odpočinout,“ usmívá se Cleary. 

„Pro mě je to kluk, který jde svou pracovní morálkou příkladem na ledě i mimo něj. Za poslední roky udělal významný pokrok. Očekávám, že bude vůdcem týmu a půjde příkladem,“ doplnil bývalý forvard. 

Obrana bude na turnaji rozhodně předností Detroitu. Zapomenout nesmíme totiž hlavně na evropské zadáky, kterými jsou Eemil Viro, Albert Johansson a Simon Edvinsson. 

(sezona 2021/2022 v podání Alberta Johanssona)

Pochvala pro severské hokejisty

„Stávají se z nich profesionálové, jdou hrát poprvé do severní Ameriky. Jsem opravdu nadšený z toho, že je zde uvidím. Eemila a Simona jsem sledoval na juniorském mistrovství světa, hráli solidní hokej. Simon se chce neustále zlepšovat, Albert Johansson zase vyhrál v minulé sezoně ve Švédsku titul, navíc měl v týmu důležitou roli. Myslím, že všichni budete překvapení,“ předvídá třiačtyřicetiletý funkcionář. 

„Simon je velký bek, který skvěle bruslí, Albert je také skvělý bruslař a výborně hraje s pukem. Eemil hraje s lehkostí, je strašně v klidu. Chci jenom říct, že to je opravdu vzrušující mít je tady a vidět, jak rostou,“ doplnil Cleary. 

Ten se také nevyhnul klasické otázce – dostane se Simon Edvinsson na soupisku Red Wings pro úvodní zápas v novém ročníku? „Mám ho opravdu rád, byl skvělou volbou v draftu. Musíme si ale uvědomit, že je to jeho druhý rok. Moritz byl o rok před ním. Hrál na farmě, pak ve Švédsku a pak přišel k nám. Simon má za sebou jednu pořádnou sezonu mezi dospělými. Má opravdu vynikající vlastnosti, ale musíme být trpěliví,“ vzkázal ředitel hráčského vývoje.

Cleary nezapomněl ani na Elmera Söderbloma. „Je obrovský. Můžeme být rádi a je to opravdu skvělé, že se stejně jako další rozvíjel ve švédské nejvyšší soutěži. Má za sebou několik let profesionálního hokeje a minulou sezonu měl opravdu dobrou, hrál dokonce v první přesilové formaci. Umí na svou velikost dobře bruslit a má šikovné ruce. V prostoru před brankou je skvělý, ale pořád se musí zlepšovat,“ myslí si Cleary. „Budě to pro něho další krok posunout se do zámořského hokeje, ať už to bude v NHL nebo AHL,“ dodal. 

(sezona 2021/2022 v podání Elmera Söderbloma)

Ivan Ivan může přesvědčit, Daniel Cleary se na něj těší

Cleary potvrdil také to, že klub má velké plány se Sebastianem Cossou. „Má velkou pracovní morálku a odhodlání, je hodně soustředěný. Turnaj pro něho bude skvělá příležitost před tréninkovým kempem. Jsem nadšený z toho, jak se mu daří a jak chytá. Všichni ho podporujeme a stojíme za ním,“ uvedl. 

Na sociálních sítích se řešil zejména český útočník Ivan Ivan. Ano, bylo to kvůli svému jménu. Nedraftovaný forvard je ale známý také díky hokeji, reprezentoval na juniorském šampionátu. Minulá sezona pro něho byla velmi slušná, v juniorské QMJHL za Cape Breton Eagles posbíral v 65 zápasech 65 bodů (31+34). Skvělá bilance pro ostravského rodáka. 

„Hrál v minulém ročníku v Cape Breton. Je našim zvykem zvát na tento turnaj 18leté nebo 19leté hráče, kteří neprošli draftem. Viděl jsem ho hrát na mistrovství juniorů. Je to chytrý hráč, má dobré ruce a nemůžu se dočkat, až ho tu uvidím,“ řekl Cleary.

Zajímavě se rozvíjí i Cross Hanas. Dvacetiletý Texasan se v uplynulé sezoně proháněl po kluzištích WHL v dresu Portlandu Winterhawks, kde patřil k nejlepším. V 74 duelech včetně play off si připsal 95 bodů (31+64). „Stává se profesionálem, bude hrát poprvé mezi muži. Minulý rok měl v Portlandu opravdu dobrý, povedla se mu letní příprava. Je to strašně milý kluk, vždy se usmívá a tvrdě pracuje. Je velmi talentovaný, má skvělé hokejové myšlení a střelu, umí projít přes soupeře. Musí být trošku rychlejší a silnější, ale tohle přijde s věkem,“ je si jistý Cleary. 

(sezona 2019/2020 v podání Crosse Hanase)

Kirill Ťuťajev dostává novou šanci

Na závěr řekl pár slov i k hráčům, kteří se trápili s delším zraněním. Šlo o obránce Setha Bartone, jenž hrával na univerzitě a nyní je na farmě a útočníka Kirilla Ťuťajeva. Ruskému forvardovi se dařilo loni na turnaji nováčků, v dresu Griffins ale stihl jen pár zápasů než se zranil prakticky na celý ročník. 

„Kirill potřeboval operaci, každopádně se ukázal velmi dobře. V angličtině se zlepšil, usmívá se, je vtipálek. Jsem rád, že dostává další šanci. Má dobré hokejové myšlení a talent, velkou vůli. Odehrál jen devět zápasů, což není moc, takže je tu jakoby znovu. Seth je zajímavý případ. Měl zranění, do toho přišel i koronavirus. Ve skutečnosti neměl pořádně našlápnuto ani v AHL, což je důležité. Je velký, dobře bruslí a jeho střela je přesná a tvrdá. Navíc je skvělý po osobnostní stránce,“ tvrdí Cleary. 

„Tihle kluci potřebují hrát, hrát a hrát. Potřebují dostávat co nejvíce času na ledě, být na přesilovkách i při oslabení. Nastoupit do 70 zápasů za sezonu, dostat se i do play off,“ vysvětluje na závěr ředitel hráčského vývoje Red Wings. 

(zdroj: Detroit Red Wings; foto: Detroit Red Wings)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *