Dlouholetý řidič Zamboni a sběrač chobotnic Al Sobotka skončil v organizaci Detroitu

Al Sobotka, to je jméno člověka, který udržoval led a řídil Zamboni – proslulou světoznámou rolbu. Točil chobotnicemi nad hlavou a byl mistrem v grilování. Bohužel už není v naší organizaci.

Zdroj Free Press potvrdil, že cesty Sobotky a Wings se rozešly. Mluvčí týmu to odmítl komentovat. Don McLean, zástupce Sobotky, poslal e-mail Free Press s prohlášením od Sobotky: „Za 51 let strávených u týmu Red Wings jsem miloval každou vteřinu. A byl bych rád, kdybych mohl zůstat dalších 51let.“ To už se věrnému služebníkovi ledu nepodaří.

Podle dodatečné zprávy Ansara Khana z MLive si Sobotka „najal právníka a zvažuje žalobu o neoprávněném ukončení smlouvy“.

Sobotka byl zaměstnancem Red Wings od roku 1971, 11 let předtím, než Bruce Norris prodal tým Mikovi a Marianě Ilitchovým. Navštěvoval Detroit Northwestern a absolvoval střední školu Denby High. Po střední škole mu přátelé ze sousedství pomohli získat angažmá na slavném Olympia Stadium, kde pracoval v úklidové četě. Začínal jako zametač chodby a vydělával 3,25 dolarů na hodinu. Nejdříve chodil na noční směny, po čase přešel na denní směny a vypracoval se až na provozního manažera kongresového centra Cobo Hall. Sobotka se nakonec přestěhoval do kanceláře v útrobách nově postavené Joe Louis Areny, odkud dohlížel na posádku čítající asi 70 lidí.

Proslavil se hlavně v 90. letech, kdy zřejmě začal zvyk s točením chobotnice nad hlavou, které fanoušci házeli na led během play off. Na led slavné Olympie v Detroitu poprvé spadla chobotnice 15. dubna 1952, kdy místní majitelé rybího trhu Pete a Jerry Cusimano věřili, že chobotnice přináší štěstí, protože jejích osm chapadel symbolizovalo počet výher potřebných k zajištění Stanley Cupu v éře Original Six.

Když Wings v play-off roce 1995 debutovali s maskotem, fialovou chobotnicí, pojmenovali ji „Al the Octopus“ po Sobotkovi.
Když Wings v play-off roce 1995 debutovali s maskotem, fialovou chobotnicí, pojmenovali ji „Al the Octopus“ po Sobotkovi.

Spoustu let mohl šťastný fanoušek jezdit se Sobotkou, když během přestávek řídil Zamboni a upravoval led mezi přestávkami. Jedním z těch, kteří se svezli, byl i bývalý starosta Detroitu Kwame Kilpatrick, kterému se přezdívalo „hiphopový starosta“ a byl v roce 2013 odsouzen za trestné činy včetně podvodů na 28 let do vězení. V lednu 2021 mu bývalý prezident USA Donald Trump trest zmírnil.

V zákulisí se hráči mohli spolehnout na Sobotku při jeho grilovačkách a moc se na ně těšili. Několikrát za sezónu rozpálil Al gril uvnitř Joe Louis Areny a griloval žebírka, hamburgery, prostě cokoliv, co hráči chtěli. Když se však jednou na led začal valit kouř, tehdejší trenér Scotty Bowman se vztekal a šel za vedením organizace. Od té doby Sobotka přesunul svůj gril ven do kouta, aby zbytečně nedráždili slavného kouče, který dovedl Red Wings třikrát ke Stanley Cupu.

V době svého propuštění sloužil jako provozní manažer budov Red Wings a dohlížel na každodenní správu Little Caesars Areny.  Ať už tento příběh skončí jakkoliv, Al Sobotka určitě zůstane dlouho v srdcích mnoha fanoušků Rudých křídel z Detroitu.

(zdroj: eu.freep.com, wingsnation.com, foto: www.clickondetroit.com, wingsnation.com)

2 Comments on “Dlouholetý řidič Zamboni a sběrač chobotnic Al Sobotka skončil v organizaci Detroitu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *