DRAFT 2022 SPECIÁL – kde sledovat draft, hráči pro Detroit, žebříčky prospektů, e-kniha OMH

Po roce drafty, drafty přicházejí, zpívejme přátelé! Uf, nevěřím, že jsem to vydržel, ale je to tak. Jedna z mých nejoblíbenějších akcí celé sezony je zde. DRAFT NHL 2022 nabídne spoustu zábavy, tím jsem si jist. Abyste získali trochu přehledu, vychází již tradiční speciál. Pojďme se tedy společně podívat na možnou budoucnost Red Wings, draftové žebříčky expertů a v závěru článku na (znovu tradičně) fantastickou e-knihu z dílny Oh My Hockey. 

Draft začíná v pátek 8. července od jedné hodiny ranní našeho času. Druhé až sedmé je naplánováno na pátek od 17:00. Detroit má k dispozici celkem deset voleb, ale počet se může na draftu měnit podle toho, zda budeme trejdovat.

Kolo Číslo volby
1. 8
2. 40
2. 52
3. 73
4. 105
4. 113
4. 129
5. 137
7. 201
7. 212

Jak to bude s výběrem v prvním kole draftu?

Zámořští novináři se snažili o nějakou spekulaci v teoretické rovině týkající se toho, že se Detroit pokusí se svou volbou dostat trochu nahoru, aby si zajistil centra Shane Wrighta, pokud ho nevyberou Canadiens. To mi nepřijde krajně nepravděpodobné, tudíž se tím zabývat nebudu. Navíc z dvojice centrů Wright – Cooley mám slabost spíše pro druhého jmenovaného. Osobně si myslím, že z pozice číslo 8 budeme draftovat. Pojďme si tedy rozebrat, kdo by se zde mohl objevit. Nebudu brát ani v potaz možnost, že by se propadli velcí talenti jako Jiříček či Nemec. V takovém případě bychom po nich nejspíše sáhli, byť logickým uvažováním půjdeme po centrovi nebo gólovém křídle. Větší bota nás ale co se týče schopných prospektů tlačí na středu útoku.

MATTHEW SAVOIE
Datum narození 1. ledna 2004
Místo narození St. Albert, Alberta, Kanada
Pozice centr/pravé křídlo
Držení hole pravé
Výška 175 cm
Váha 81 kg
Uplynulá sezóna
Winnipeg Ice (WHL) 65 zápasů, 90 bodů (35+55)
Winnipeg Ice (play off WHL) 10 zápasů, 12 bodů (6+6)

Savoie je ofenzivní dynamit. Ke škodě mu je jeho nízký vzrůst, což pro centra nebude úplně optimální, ale pokud se podíváme, co s kotoučem dovede a na jeho útočné přednosti, hravě mu tento nedostatek odpustíme. Narodil se v Albertě, takže vyrůstal jako fanoušek Edmontonu Oilers. Prakticky od počátku své juniorské kariéry (i v mladším věku kolem 13 let) se výrazně bodově prosazoval. 

Minulý ročník kvůli pandemii odehrál v USHL a AJHL, ale letos se vrátil do týmu Winnipeg Ice ve WHL. S 90 body v základní části byl nejproduktivnějším hráčem organizace, v celé soutěži mu patřilo sedmé místo. 

Když se podíváme, co může do naší hry přinést, tak své bruslení. „Jeho pohyb do stran a zrychlení jsou jeho zbraněmi. Je velmi efektivní bruslař, což využívá k agresivnímu forčekinku a vynucuje si tím chyby u obránců. V útočném pásmu si najde volný prostor pro své manévry s pukem. Je to hlavně nahrávač, ale i tak má nebezpečnou střelu zápěstím, kterou stále více začíná používat ve své hře. Defenzivně je zodpovědný, ale nikdy nebude víc než průměr. Když zvážíme jeho ofenzivní potenciál, tak je to v pořádku. Věřím, že z něho vyroste podobný typ hráče, jakým je Matt Duchene,“ uvedl skaut Oh My Hockey Samuel Tirpák.

FRANK NAZAR
Datum narození 14. ledna 2004
Místo narození Mt. Clemens, Michigan, USA
Pozice centr/pravé křídlo
Držení hole pravé
Výška 179 cm
Váha 82 kg
Uplynulá sezóna
U.S. National U18 Team (USDP) 56 zápasů, 70 bodů (28+42)
USNTDP Juniors (USHL) 24 zápasů, 35 bodů (15+20)
USA U18 (MS U18) 6 zápasů, 9 bodů (3+6)

Volba Franka Nazara by dávala smysl. Velmi kvalitní prospekt, navíc se narodil v našem státě a příští ročník míří na University of Michigan hrát vysokoškolskou NCAA. Detroit by ho tak mohl mít jistojistě na očích. Celou svou kariéru se z Michiganu ani nehnul, vyrůstal v detroitském týmu Honeybaked a poté přešel do amerického národního programu, který sídlí v Ann Arbor, asi 70 kilometrů od Detroitu.

Nazar se dokázal prosadit, v letošním ročníku posbíral přes 100 bodů a pomohl americké „osmnáctce“ ke stříbrným medailím na mistrovství světa dané kategorie. Povedl se mu právě i tento mládežnický šampionát. 

Samuel Tirpák z Oh My Hockey se k němu vyjádřil následovně: „Je velmi dobrý bruslař. V tomhle ohledu má jistým způsobem navrch. Jde primárně o tvůrce hry, který ale dokáže své vlastní akce také zakončit. Umí vytvářet příležitosti spoluhráčům. V útočném pásmu je kreativní, je excelentní v tom, jak chápe ofenzivní hru. Očekávám, že se stane hráčem, který bude konzistentně dosahovat 40 a více asistencí za sezonu. Připomíná mi Clauda Girouxe.“

MARCO KASPER
Datum narození 4. dubna 2004
Místo narození Innsbruck, Rakousko
Pozice centr/levé křídlo
Držení hole levé
Výška 187 cm
Váha 85 kg
Uplynulá sezóna
Rögle BK J20 (J20 Nationell) 12 zápasů, 13 bodů (6+7)
Rögle BK J20 (play off J20 Nationell) 1 zápas, 3 body (1+2)
Rögle BK (SHL) 46 zápasů, 11 bodů (7+4)
Rögle BK (play off SHL) 13 zápasů, 6 bodů (3+3)
Rakousko (MS) 7 zápasů, 2 body (0+2)

Marco Kasper je zajímavým hráčem draftu. Experti se na něm neshodnou, jedni jej milují a je pro ně kandidát do první desítky, další ho naopak řadí mezi 20. až 30. místo. Bude to další překvapení, které Steve Yzerman vytasí? Těžko říct, pravdou ovšem zůstává, že kdo ukáže na rakouského forvarda, dostane kvalitu, která to může dotáhnout opravdu daleko. 

Na nedostatek zápasů si v uplynulém ročníku Kasper rozhodně stěžovat nemůže, kromě švédské nejvyšší soutěže i juniorské ligy nastupoval za Rakousko na mistrovství světa. Mladému forvardovi hodně pomohla švédská cesta, i na další sezonu má podepsáno s Rögle. 

„Kasper je bojovný centr, který nebude hrát v Zápase hvězd, nečekám, že bude nejproduktivnější, ale jednoho dne bude klíčovým faktorem v nejtěžších play off zápasech o Stanley Cup jako typický oboustranný centr. Je středním útočníkem na styl Anthonyho Cirelliho, Phila Danaulta či Yanniho Gourdea. Má vysoké hokejové IQ, skvělou poziční hru. Je agresivní, skvělý bruslař. Jeho největší přednosti jsou v okolí soupeřova brankoviště a při vlastní defenzivní činnosti. Skvěle čte soupeřův útok ve vlastním obranném pásmu. Je dobrý na černou práci a sbírá odražené puky, dává góly zblízka, což je v NHL velmi důležitá součást hry. Nebojí se ani potyček se soupeři, do nichž se často dostává,“ shrnul přínos tohoto forvarda Samuel Tirpák. 

CUTTER GAUTHIER
Datum narození 19. ledna 2004
Místo narození Skellefteå, Švédsko
Pozice centr/levé křídlo
Držení hole levé
Výška 190 cm
Váha 91 kg
Uplynulá sezóna
U.S. National U18 Team (USDP) 54 zápasů, 65 bodů (34+31)
USNDTP Juniors (USHL) 22 zápasů, 28 bodů (19+9)
USA U18 (MS U18) 6 zápasů, 9 bodů (3+6)

Gauthier je dalším útočníkem vyrůstajícím v Michiganu, ač se narodil ve Švédsku. Mládežnickou kariéru strávil jako Nazar v Honeybaked a následně jeho kroky také směřovaly do amerického národního programu, pravděpodobně nejlepšího vývojového programu na světě. Z Gauthiera vyrostl šikovný střelec, což prokazoval zejména v tomto ročníku.

Jeho 19 branek ve 22 zápasech USHL je fenomenální výsledek. S Nazerem má společnou i budoucnost, taktéž na Gauthiera čeká vysokoškolský hokej v NCAA, protože si vybral Boston College. Vypadá to tedy, že ho v dalším ročníku NHL neuvidíme. Jeho studium by ale nemělo zabrat příliš dlouho, pokud se mu nováčkovský ročník na univerzitě povede, ihned dostane nováčkovský kontrakt.

„Jeden z nejlepších střelců v tomto draftu. Skvěle čte hru v ofenzivním pásmu a i přes 190 centimetrů se umí schovat z dohledu brankáře tak, jako to dovedou nejlepší hráči v NHL. Dokáže hrát na pozici centra i křídla. Na centru bych řekl, že je trochu utlumenější a podstatně více zodpovědný směrem dozadu. Je rychlý a velmi silný, což prokazuje v soubojích s obránci. Je to ostrostřelec, který může jednoho dne každoročně útočit na hranici 30 gólů v sezoně,“ vyzdvihuje osmnáctiletého útočníka Samuel Tirpák z Oh My Hockey.

JONATHAN LEKKERIMÄKI
Datum narození 24. července 2004
Místo narození Hudinge, Švédsko
Pozice pravé křídlo
Držení hole pravé
Výška 181 cm
Váha 78 kg
Uplynulá sezóna
Djurgårdens IF J20 (J20 Nationell) 26 zápasů, 35 bodů (20+15)
Djurgårdens IF (SHL) 26 zápasů, 9 bodů (7+2)
Švédsko U18 (MS U18) 6 zápasů, 15 bodů (5+10)

Co by to bylo za draft, kdyby Red Wings nevzali švédského hráče? V letošním ročníku by jim mohl být skvělý snajpr Jonathan Lekkerimäki. Ten vyrůstá v Djurgårdens, za který v uplynulé sezoně prožil parádní hokejové časy ve dvacítce a následně se sedmkrát trefil i v nejvyšší lize. 

Lekkerimäki byl jednou z naprostých hvězd mistrovství světa do 18 let, přestože je mu stále i v době psaní tohoto článku 17. Kromě bronzové medaile na Hlinka Gretzky Cup pomohl letos právě na MS U18 fantastickými 15 body Švédům k nečekanému zlatu. Byl zvolen do All-Star Teamu turnaje, nasbíral nejvíce bodů i asistencí ze všech hráčů. Stříbrnou medaili vybojoval i v juniorské švédské lize.

„Je to jednoduše kanonýr, dokáže zakončit z každé pozice v útočném pásmu. Bude skvělým střelcem pro jakýkoliv tým, který si ho vybere. Vidím v něm křídlo jednoho z prvních dvou útoků v NHL, může zaznamenat několik třicetigólových sezon, pokud se mu povede naplnit jeho vysoký potenciál,“ říká skaut Samuel Tirpák.

Jak to bude s výběry ve druhém až sedmém kole draftu?

Těžko odhadovat, je to čistá loterie. Do hry vstupuje mnoho faktorů. Předně draft vede náš šéf klubového skautingu, kterým je Kris Draper. Steve Yzerman mu do této práce moc často nevstupuje, výjimkou byl například Moritz Seider. Toho Red Wings vybrali právě na žádost generálního manažera. Během toho, jak přicházejí na řadu třetí kola a vyšší, nemá GM Detroitu šanci vůbec odhadovat, kdo by mohl být vybrán. Jednoduše kvůli tomu, že dané hráče nezná. Proto se spoléháme na lokální skauty. Nejznámějším je asi Håkan Andersson či Jesse Wallin. Právě oni a jejich další kolegové mají o mladých hráčích největší informace a povědomí. 

Je velmi těžké odhadovat, koho by tak Detroit mohl od druhého kola preferovat.

Žebříčky prospektů

*u kluků z Oh My Hockey uvidíte kompletní seznam po prokliknutí na jejich Twitter.

Samuel Tirpák | Oh My Hockey, Športnet | Final 2022 NHL Draft Rankings

Jakub Hromada | Recruit Scouting, iDnes.cz, Oh My Hockey | Final 2022 NHL Draft Rankings

Další žebříčky najdete na stránce Elite Prospects (KLIK ZDE).

Kde sledovat?

Draft začíná v pátek 8. července od 01:00. Dívat se můžete na OnHockey. Na náš Facebook (KLIK ZDE) přidáme odkaz na stream kolem 00:45. Kromě sledování draftu na OnHockey velmi doporučuji zapnout také Youtube od Oh My Hockey, kde budou čeští a slovenští skauti a NHL srdcaři rozebírat každého draftovaného hráče. V minulém roce byla navíc velmi plodná diskuse v komentářích u jejich streamů. Je to zábava, takže se tam potkejme, navíc o hráčích mluví opravdoví odborníci, co je celou sezonu sledovali. 🙂

Draft vysílá také slovenská televize RTVS Šport, ale zde nemohu vůbec predikovat kvalitu moderátorů, jejich obeznámení se s prospekty a podobně. Proto se budu dívat na OnHockey na zámořský stream a do toho mi kluci z Oh My Hockey budou o prospektech vyprávět, takže o nic nepřijdu. 

Co dělat do draftu?

Můžete si o prospektech zjistit ještě více, stačí si koupit draftovou e-knihu od Oh My Hockey/Športnet. Mohu vám ji doporučit, také jsem z ní něco čerpal. Knížka má neuvěřitelných 141 stran čtení (!), naleznete zde profily 64 mladých hráčů, Slováci a Češi mimo žebříček, TOP64 od skauta Sama Tirpáka a Jakuba Hromady, TOP15 Čechů a Slováků na draftu, příběhy Šimona Nemce, Filipa Mešára a Juraje Slafkovského. Rozhovor poskytli i David Jiříček, Adam Sýkora, Jiří Kulich, Servác Petrovský, Matyáš Šapovaliv a další.

Jedinečný projekt na československé scéně. Cena e-booku je v rámci předplatného na Športnet, lze zaplatit 2,99 € na měsíc a následně předplatné zrušit, takže za tři eura můžete mít super knížku a zabavíte se do draftu. Pokud chcete kluky víc podpořit, protože oni tvoří na Športnet skvělý obsah o NHL, můžete si koupit i delší členství.

ODKAZ NA KNIHU A ČLENSTVÍ JE ZDE.

(ukázka z draftové e-knihy Oh My Hockey)

Cením všechny, kdo si tenhle článek přečetl! 🐙

PS: Odkaz na knížku není žádnou reklamou, opravdu jsem s prací Oh My Hockey spokojen. Ani bych si za to promo nic nevzal.

(zdroj: nhlportal.cz, nhl.com, DobberProspects, draftlook.netlify.app, OhMyHockey; foto: nhl.com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *