Game #9 | Red Wings přijíždí na půdu skvěle hrajících Bruins. Dokáže Detroit bodovat?

Po dvou prohraných utkáních se mužstvo kapitána Dylana Larkina utká na ledě TD Garden proti Bruins. V dnešním utkání tak na sebe narazí domácí mužstvo disponující nejlepším oslabením (úspěšnost 96,7 %) proti hostům, kteří se mohou pyšnit zase druhou nejlepší přesilovkou (38,7 %)! Bruins jsou navíc se 13 body druhým nejlepším týmem soutěže!

Po loňské – v mnoha směrech – pro Boston rekordní sezóně, po které opustili tým dvě velké stálice – Patrice Bergeron a David Krejčí, se před touto sezónou nevěštilo Bruins nic dobrého. Kromě těchto dvou ikon tým navíc opustili také hráči jako Tyler Bertuzzi či Taylor Hall. Opak je však pravdou a tým vedený novým kapitánem Bradem Marchandem funguje v úvodu ročníku jako dobře namazaný stroj.

100 let od založení klubu

Boston Bruins byli založeni v roce 1924 a to znamená, že si v letošní sezóně připomínají jubilejních 100 let své existence! Při této příležitosti je samozřejmě v průběhu celého ročníku naplánována celá řada ceremoniálů a různých dalších událostí mapující celou řadu slavných okamžiků tohoto tradičního klubu.

A první takový bude na programu právě dnes. Proti Red Wings si Boston připomene své začátky, jenž nazval jednoduše – „THE EARLY YEARS“. Před utkáním tedy dá klub vzpomenout na období mezi roky 1924 až 1939. V tomto období získali Bruins své první dva Stanley Cupy (1929 a 1939)!

Pro tyto tematické večery má Boston také speciální třetí sadu dresů, kterou hráči obléknou poprvé právě dnes. Takovýchto večerů oslavující klubovou historii bude v průběhu celé sezóny celkem pět.

Ale zpět do současnosti.

Kromě Marchanda se Bruins spoléhají také na ostrostřelce Davida Pastrňáka, neústupnou a s velkým nasazením hrající obranu nebo na skvěle fungující brankářský tandem ve složení Linus Ullmark – Jeremy Swayman.

Lídrem produktivity Bostonu je Pastrňák, jenž v dosavadních 7 utkáních nastřádal 10 bodů (6+4) a momentálně je třetím nejlepším střelcem soutěže. Za ním je Marchand s bilancí 7 zápasů – 7 bodů (4+3). Zmíněnou dvojici pak doplňuje obránce Charlie McAvoy, který v 7 dosavadním utkáních vyprodukoval 6 bodů (0+6).

„Vím, že neměli na začátku zrovna nejtěžší los, ale to je přesně to, co dělá vynikající týmy tolik vynikající, starají se o to, aby vše fungovalo,“ řekl směrem k Bruins Lalonde. „Je to tak od chvíle, co v této lize působím. Nic se nezměnilo. To je známka dobře strukturovaného a dobře trénovaného týmu, kde jsou všichni na stejné vlně,“ dodal trenér Red Wings.

Až do posledního utkání proti Anaheimu nepoznal Boston hořkost porážky, a i proti Ducks padl až v prodloužení (3:4), takže neodešel úplně s prázdnou. Právě proti svému poslednímu soupeři Bruins odstartovali čtveřici domácích utkání. Po utkání s Detroitem přivítají v TD Garden ještě celky Floridy a Toronta. Poté je čeká dvouzápasový trip, který odstartují právě na ledě svého dnešního soupeře.

Marchand včera netrénoval, Lucic je zraněný

Hvězdný útočník Bruins včera neabsolvoval trénink, ale dle vyjádření kouče Bostonu Jima Montgomeryho dostal Marchand pouze volno, a tak bude v noci jistě připraven trápit detroitskou obranu.

Páteční trénink ve Warrior Ice Areně byl pro Medvědy prvním plnohodnotným tréninkem od 18. října v San Jose.

„Toto je náš první trénink za devět dní v rámci našeho rozvrhu. Hledali jsme tempo a chceme se vrátit k naším zvykům a detailům o kterých si myslíme, že vedou k procesu našeho vítězství a myslím, že se nám to povedlo,“ řekl Montgomery.

Kromě Jakuba Lauka nemůže v dnešním zápase Boston počítat ani se službami Milana Lucice. Urostlý forvard skončil na listině dlouhodobě zraněných. Místo něj byl z Providence povolán Oskar Steen.

Odhodlaný Detroit

Právě Bruins budou i vzhledem ke své formě pro Detroit v dosavadním průběhu sezóny pravděpodobně tou zatím největší výzvou. Půjde o zápas týmů, které jsou jak v rámci Atlantické divize, tak celé výhodní konference na prvních dvou místech, co se nasbíraných bodů týče.

„Milujeme tyto výzvy,“ řekl Lalonde. „Bavíme se o tom, kde chceme být, kam se chceme dostat.“

Po dvou porážkách v řadě proti Seattlu (4:5 v prodloužení) a Winnipegu (1:4) se bude chtít Detroit předvést určitě v o něco lepším světle. „Musíme se přes tyto zápasy přenést,“ říká útočník David Perron.

V posledních letech se pro někoho možná překvapivě Red Wings proti Medvědům daří. V posledních 13 utkáních zaznamenali hned 8 vítězství!

Úkol pro dnešní zápas je poněkud jasný – zajistit mnohem větší „provoz“ před gólmanem soupeře.

„Myslím, že ať už hrajete proti komukoliv, je důležité clonit každému brankáři v lize, zvláště pak těm nejlepším, nejen kvůli výhledu, ale i kvůli případným dorážkám a celkovému chaosu před brankou,“ říká J. T. Compher.

V minulém utkání proti Connoru Hellebuyckovi se Red Wings v tomto aspektu hry příliš nevedlo.

„Je opravdu složité si proti nim (proti Bostonu – pozn. red.) něco vytvořit. Pokud proti nim budete příliš pasivní nebo jim to budete příliš usnadňovat, nebudete mít moc šancí,“ je si vědom síly Bostonu hlavní trenér. „Minulý zápas byl toho dokonalým příkladem. Měli jsme příležitosti, v utkání jsme předvedli dobré věci, ale nedostali jsme se k dostatečnému množství dorážek kolem branky. Když jsme se k tomu jednou opravdu odhodlali, skončil puk v síti. To bude naše hlavní výzva, co se týče tohoto víkendu. K tomu musíme být trochu zarputilejší a také jednodušší v útočné fázi,“ má jasno Lalonde.

„Stane se, že prohrajete,“ odvětil Michael Rasmussen. „Samozřejmě, že chceme vyhrát a být ve hře o body v každém utkání. Jde jen o to zkrátka otočit list, další den se probudit a pokusit se vyhrát.“

Útočné řady Red Wings nabízí v dosavadním průběhu ročníku poměrně velkou variabilitu. Hned čtyři hráči Detroitu se mohou pochlubit minimálně průměrem bod na zápas. Kromě Larkina (8 zápasů – 15 bodů a Alexe DeBrincata (8 zápasů – 13 bodů) je řeč o Shayneovi Gostisbehereovi (8 zápasů – 9 bodů a Moritzi Seiderovi (8 zápasů – 8 bodů).

DeBrincat je také stále prozatímním nejlepším střelcem NHL (9 branek), zatímco Larkin nastřádal druhý nejvyšší počet asistencí (11). Gostisbehere je pro změnu společně s Calem Makarem, Sheaou Theodorem a Victorem Hedmanem na děleném prvním místě co se týče produktivity obránců.

Husso v brance, Petry je zpátky v sestavě

Svatyni Detroitu bude v dnešním utkání hájit finský gólman Ville Husso. Po třech utkáních se vrací do sestavy Red Wings obránce Jeff Petry.

Krýt Hussovi záda tentokrát nebude James Reimer, nýbrž poprvé v sezóně brankář Alex Lyon. „Chceme Alexovi pomoci dostat se více do středu dění. Uvidíme, co z toho bude,“ vysvětlil Lalonde toto rozhodnutí. „James chytal minule opět extrémně dobře. Zatím ukázal pouze kvalitu.“

Změny v útoku

Jak už jsme Vás informovali prostřednictvím našeho Facebooku, na včerejším tréninku došlo k prohození Michaela Rasmissena a Davida Perrona. První jmenovaný tak bude na křídle třetího útoku, zatímco již zmiňovaný Perron bude mít nového centra v podobě Comphera.

Co se týče Jonatana Berggrena, ten už měl být původně poslán na farmu do Grand Rapids. Podle všeho to však vypadá, že s týmem odcestuje i na utkání proti newyorským Islanders.

Utkání startuje hodinu po půlnoci našeho času a sledovat jej můžete na webu OnHockeyTV.

(zdroj: mlive.com, redwings.nhl.com, x.com, nhlportal.cz; foto: redwings.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *