Jediným neočkovaným hráčem Detroitu je útočník Bertuzzi. Bude chybět ve všech zápasech v Kanadě

Generální manažer Steve Yzerman včera označil Tylera Bertuzziho jako jediného neočkovaného hráče Detroitu proti Covid-19. Pro kanadského útočníka to znamená, že nebude moci cestovat na zápasy do své rodné krajiny. Red Wings se tak budou muset (zatím) bez něho obejít v devíti případech, pokud Kanada nezvolní během sezóny pravidla pro vstup do země.

„Já i moje rodina očkovaní jsme,“ řekl GM Detroitu Yzerman. „Nejsem ale v pozici, abych někomu očkování nutil. Nemůžeme nikoho nutit. Tyler pro to má svoje důvody,“ doplnila legenda Red Wings. 

Na otázku, jestli je generální manažer Hockeytownu z rozhodnutí kanadského forvarda zklamaný, odpověděl Steve Y následovně: „Ne. Je to jeho rozhodnutí. Bude se řídit protokolem pro neočkované hráče. Klíčové je, že v dohledné době nemůže odcestovat do Kanady, což je problém, protože tam hrajeme.“

Tyler Bertuzzi se účastní tréninkového kempu na novou sezónu (soupisku během odpoledne přidáme), ale během ní bude muset nosit roušku mimo prostory ledu a v posilovně dodržovat rozestupy (což v ní ale stejně dělají všichni). Pravidla pro překročení kanadských hranic jsou jasná: hráč musí do 14denní karantény, pokud není očkován. Tím pádem nedává smysl, aby náš forvard cestoval do své rodné země a trávil čas karanténou, když na amerických kluzištích hrát může.

Zajímavé je, že absence na devíti zápasech v Kanadě vyjde našeho útočníka minimálně na 400 tisíc dolarů v hrubém (cca 8,7 milionů korun) z jeho platu ve výši 4,25 milionů dolarů hrubého (cca 92,1 milionů korun).

V jiných týmech mnohem drsnější

Zástupce komisaře ligy odhadoval, že v NHL budou do poloviny října nenaočkovány jednotky hráčů. Tyler Bertuzzi je zatím největší rybou. Dobré chování Detroitu Red Wings a respekt k volbě, kterou kanadský útočník učinil, není v NHL samozřejmostí. 

Napříč ligou byla i vzhledem k pravidlům uskutečněna řada kontroverzních rozhodnutí. Duncan Keith je v karanténě do 1. října, protože se nestihl očkovat v termínu, leč ten vakcinaci nakonec podstoupí. Zac Rinaldo z Columbusu Blue Jackets nebyl pozván na kemp a míří na farmu, zároveň u Blue Jackets proběhla výměna asistenta, jenž nemohl očkování ze zdravotních důvodů podstoupit.

Generální manažer New Yorku Islanders Lou Lamoriello zase uvedl, že zjišťuje, co udělat s neočkovanými jedinci svého mužstva. Ve hře je i možnost hostování v Evropě.

Na druhou stranu lze chování majitelů klubů a vedení ligy pochopit. Ve Spojených státech zemřelo během pandemie přes 700 000 lidí. Očkování brání před těžkým průběhem nemoci, kvůli kterému musel skoro celý uplynulý ročník vynechat například dvacetiletý útočník Minnesoty Wild Marco Rossi.

(zdroj: cbc.ca, freep.com; foto: wingininitmotown.com, nbc25news.com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *