Keith Petruzzelli. Tohle jméno si zapamatujte, Detroitu roste brankářská hvězda

Chystáme pro vás obsáhlou reportáž týkající se všech prospektů. Jedno jméno mi ale nedalo a musel jsem o něm udělat předem samostatný článek. Dámy a pánové, Keith Petruzzelli. (Snad) budoucí hvězda brankoviště Red Wings.

Tip: Na konci článku pod videem gólu naleznete kariérní milníky a statistiky

Detroit si amerického gólmana vybral na draftu v roce 2017 ve 3. kole z 88. místa. Celkově si Red Wings tehdy zamluvili 11 hráčů, z nichž se v NHL zatím ukázali Michael Rasmussen (1. kolo, 9. místo) a Gustav Lindström (2. kolo, 38. místo). Proč zatím? Protože velmi dobře našlápnuto má brankář Keith Petruzzelli.

Ten se narodil ve Wilbrahamu ve státě Massachusetts. Wilbraham je malé městečko o zhruba 15 tisících obyvatel, něco jako Ústí nad Orlicí či Skalica. Není tedy překvapením, že Petruzzelli je prvním draftovaným hráčem z tohoto města.

Keith Petruzzelli na kempu Detroitu Red Wings

Ve čtrnácti letech se dostal na katolickou střední školu ve Springfieldu, zhruba dvacet kilometrů od jeho bydliště. Kromě kvalitních výkonů musel podávat dobré výsledky i ve škole. Dařilo se obojí, takže nic nebránilo tomu, aby se talentovaný gólman propracoval výš. To se samozřejmě stalo a v 16 letech se dostal do Selects Academy U18 AAA. „Tři áčka“ za názvem týmu hovoří o nejvyšší možné soutěži v dané kategorii. I tam byl hvězdou. Ve 22 zápasech inkasoval průměrně 1,13 (!!!) gólů na zápas a úspěšnost zákroků dokázal vytáhnout na 93,6 %. 

Dalším mezníkem v jeho kariéře byl přechod do USHL, nejvyšší americké juniorské soutěže. V dresu Muskegon Lumberjacks strávil jednu sezónu. Jeho spoluhráčem byl například Andrej Svečnikov či český útočník Jáchym Kondelík. Týmový úspěch sice neudělali, ale po tomto ročníku byl Petruzzelli draftován právě Detroitem. 

A začala mu zajímavá pouť v jeho kariéře. Rozhodl se pro cestu univerzitním systémem, která se kromě hokeje soustředí i na studijní výsledky. Petruzzelli si vybral stavební inženýrství.

Keith Petruzzelli v dresu Quinnipiacu

Co se ale hokeje na univerzitě týká, tak tam je to velká paráda. V prvních dvou sezónách sice odchytal jen 31 zápasů, protože tým sázel na jiného brankáře, následující dva ročníky si ovšem NCAA podmaňuje. Loni ve 34 duelech inkasoval průměrně 2,01 gólů na zápas a jeho úspěšnost se zastavila na čísle 92 %. K tomu přidal tři čistá konta. A jak si vede letos? 15 utkání; 1,77 obdržených gólů na zápas a úspěšnost 93 %! Na kontě má i čtyři čistá konta, navíc tři byly teď v řadě. Momentálně tak drží sérii 198 minut a 27 sekund bez obdržené branky, což je druhá nejdelší série v historii Quinnipiac University. Na první místo potřebuje Petruzzelli neinkasovat v dalším utkání alespoň 11 minut a pět vteřin.

Fyzicky skvěle vyvinutý (195 cm, 84 kg) brankář, který oslaví začátkem února 22. narozeniny, je na nejlepší cestě prosadit se do brankoviště Detroitu. Co k tomu bude potřebovat? Udržet si skvělou výkonnost z univerzitního hokeje a přenést ji mezi profíky. Petruzzelli na to má jak kvalitní brankářské schopnosti, tak pracovitost a poctivost.

Po ukončení univerzity bychom se mohli dočkat toho, že podepíše nováčkovskou smlouvu s Detroitem a bude se prát o místo na výsluní. Pokud se mu povede prosadit se, bude to jackpot. Doufejme, že to vyjde. A pokud to nepůjde v brance, může se s klidem přesunout do útoku, protože v USHL už si na své konto připsal vstřelenou branku. 🙂 

Největší milníky a úspěchy:

2015/2016 (Selects Academy U18 AAA)
• Vítěz ligy, brankář roku, nejužitečnější hráč sezóny

2016/2017 (Muskegon Lumberjacks)
• USHL All Star Rookie Team

2019/2020 (Quinnipiac University)
• Nejužitečnější hráč Quinnipiac University
• 3x Brankář týdne ECAC

2020/2021 (Quinnipiac University)
• Nejlepší hráč týdne a Brankář týdne ECAC (naposledy tuto cenu získal brankář Quinnipiacu v prosinci 2014)
• Tři čistá konta v řadě (druhý brankář Quinnipiacu, kterému se to povedlo; předtím prosinec 2016)
• 27. brankář historie NCAA, který dokázal třikrát v řadě vychytat čisté konto
• Drží neprůstřelnost 198 minut a 27 vteřin, chybí mu 11 minut a pět vteřin do toho, aby překonal rekord své univerzity

Kariérní statistiky:

(zdroj: eliteprospects.com, gobobcats.com; foto: wingingitinmotown.com, nhl.com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *