Lafreniera jsme nechtěli a za Seidera jsem bojoval. Velký omyl? Kučerov, říká skaut Detroitu Havlůj

S blížícím se draftem znovu ožívá náš web a přichází na řadu před draftové články. Jako první se podíváme na velmi zajímavý rozhovor, který skaut Detroitu Red Wings Vladimír Havlůj poskytl českému časopisu o NHL – xHockey. 

Od roku 1991 pracuje pro organizaci Rudých křídel, cestuje po světě a vyhledává nadějné mladíky, na které si poté může vedení ukázat na draftu. Vladimír Havlůj má rozhodně co vyprávět, vždyť i on se zasloužil o to, že se v našem dresu prohání například Filip Hronek či Moritz Seider. 

„Moc prvních výběrů jsem si v prvních 20 letech v Detroitu neužil, protože jsme je měnili za hvězdy. Jezdil jsem se dívat na velké talenty, a pak mi zavolal generální manažer, ať jezdíme na ty další kluky a najdeme skrytý drahokam. Třeba jako v roce 2004 Johana Franzéna ve třetím kole, tehdy to byla naše první volba v draftu v tom roce,“ vzpomíná zkušený skaut, jenž měl slovo i při draftu 2002, kdy ve druhém kole Red Wings ukázali na Jiřího Hudlera.

V posledních letech, kdy v Detroitu probíhá přestavba, si ale musel těch nejzajímavějších hráčů užít přehršel. „Máte dlouhý seznam hráčů, ale ne všechny můžete dostat. Navíc v TOP10 draftu nesmíte udělat chybu. To se nám v posledních letech snad daří, ač kvalitu výběru můžete hodnotit nejdříve tři roky po draftu,“ tvrdí Havlůj.

Nikita Kučerov mohl patřit Detroitu

Kromě šťastných úlovků mají skauti Red Wings na své pažbě i řadu neúspěchů, což je naprosto pochopitelné. Jedním z nich je draft 2011, jehož příběh je velmi zajímavý. „Věděli jsme o talentu Nikity Kučerova,“ vypráví český skaut. „Před lety jsme začali využívat v Detroitu psychologa, který nám pomáhal s dotazníky. Kučerov ho vyplnil a psycholog nám říká, ať od něho dáme ruce pryč. Pozvali jsme ho na pohovor, přišel do místnosti, sluchátka na hlavě. Vypadal, že ho to moc nezajímá. Pozdravím ho a on nic. Odpovídal stručně, bez zájmu. Bylo nám doporučeno, abychom ho nebrali v prvním kole a podívejte se, jaký je z něho hráč.“

Detroit tehdy vlastnil volbu číslo 24, kterou vyměnil do Ottawy (Matt Puempel) za volbu číslo 35 a 48. K tomu jsme měli i vlastní pick číslo 55. Postupně jsme si vybrali Tomáše Jurča, Xaviera Ouelleta a Ryana Sproula. Nikita Kučerov šel o tři místa později jako 58. „Jen proto, že mu dopadly testy katastroficky, tak jsme ho nevzali. Později se to ukázalo jako kardinální chyba,“ přemítá Havlůj.

Moritz Seider nebyl jediná varianta

„V případě Moritze jsme nesáhli vedle. Měli jsme ho v té nejužší skupině,“ říká skaut Rudých křídel. „Společně s ním jsme chtěli Bowena Byrama a Trevora Zegrase. Když jsme přišli na řadu, byl Seider k dispozici. Vysoký bek, kterého nemáme od konce Nicklase Lidströma a Niklase Kronwalla. Byram byl pryč, tak Moritz dostal přednost před útočníky Zegrasem a Dylanem Cozensem, kteří se nám také líbili,“ odhaluje Havlůj. 

„Nakonec rozhoduje vnitřní pocit. U Seidera jsem ho měl, proto jsem za něj bojoval,“ popisuje.

Vysoké výběry Evropanů? Náhoda

Detroit v posledních letech bere jako první výběr na draftu hráče z Evropy, což podle Vladimíra Havlůje není cílené. „Nejde o to, že bychom záměrně upřednostňovali Evropany. U Simona Edvinssona se to sešlo, protože byl volný, výběr Lucase Raymonda byla dost náhoda,“ vysvětluje zkušený skaut. 

Lafreniere? Ne, díky

Detroit skončil v sezóně 2019/2020 poslední v tabulce s třiadvacetibodovou ztrátou na Ottawu Senators. Měl největší šanci na jedničku draftu, kterou měl být – a taky se jí stal – favorizovaný Alexis Lafreniere. V případě toho, že by Red Wings vyhráli loterii, přišlo by na řadu obrovské překvapení. O kanadského útočníka jsme nestáli.

„Doufali jsme, že budeme mít první pick, ale draftová loterie nám dlouhodobě nepřeje. Naše jednička byl Tim Stützle. Líbila se nám jeho univerzálnost. Potřebovali jsme útočníka, a když byl Stützle na čtvrté pozici ze hry, tak nám Lucas Raymond vycházel nejlépe. První sezóna se mu povedla neskutečně, měl štěstí, že při zranění Kuby Vrány dostal dost prostoru a příležitost stoprocentně využil,“ vypráví Havlůj. 

Děkujeme xHOCKEY za možnost uvést několik úryvků z rozhovoru s našim skautem.

Celý rozhovor naleznete v červnovém čísle časopisu xHOCKEY.

(zdroj: xHOCKEY; foto: novinky.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *