Máme spoustu kluků, kteří umí dávat góly, nechal se slyšet po vítězném utkání proti Columbusu Seider

Hokejisté Detroitu porazili v nočním utkání Columbus 4:0 a v novém ročníku zvítězili podruhé v řadě. Postupně se prosadili Shayne Gostisbehere, Michael Rasmussen, Dylan Larkin a Andrew Copp. Poslední dva jmenovaní udeřili v početní výhodě. Největším hrdinou utkání byl však bezesporu gólman James Reimer.

Pojďte si nyní přečíst, co na výkon říká trenér a jak se o svém počínání v zápase vyjadřují sami hráči.

„Víme, co a koho tady v týmu máme a jsme tady, abychom dokázali, že se v nás spoustu lidí plete,“ říká obránce Moritz Seider. „Vždy je zábava dokazovat jim, že nemají pravdu a poté sledovat, jak o tom přemýšlí a pak třeba mění své stanovisko. Jsme sebevědomí, ale v šatně je ticho. I když jsme neodehráli svůj úplně nejlepší zápas, rychle jsme posouvali puk a dali góly. Ukázali jsme charakter.“

Bezchybný Reimer

Pětatřicetiletý matador zažil v detroitském dresu debut z říše snů. Proti Blue Jackets vymazal všechny střelce domácího týmu, když si připsal celkem 23 úspěšných zákroků. Jednalo se o jeho 29. čisté konto v kariéře. Jak už jsme Vás informovali na Facebooku, Reimer je teprve třetím brankářem v klubové historii, jemuž se při premiéře v barvách nového týmu, podařilo neinkasovat (více ZDE).

Zároveň je celkově čtvrtým nejstarším brankářem, kterému se něco takového povedlo. Starší už byli v historii slavné soutěže pouze Jacques Plante, Dwayne Roloson a Ed Belfour.

Detroitu se navíc celkem v hojné míře daří ve vzájemných zápasech „vynulovat“ právě Columbus. I s dnešním utkání je to celkově 14. zápas, ve kterém se Blue Jackets nedokázali proti Red Wings gólově prosadit, přičemž je to 8. případ, kdy vyšli střelecky naprázdno na domácím ledě.

Reimer se předvedl především v první třetině, když čelil nebezpečným situacím, ve kterých se objevili hráči jako Texier, Jenner, Bemström nebo Marčenko.

„James Reimer byl rozdílovým hráčem v první třetině,“ řekl k výkonu debutanta trenér Red Wings Derek Lalonde. „Nebránili jsme moc dobře, vzniklo nám tam několik mezer, kterých jsme se v kempu a v předchozích zápasech sezóny tolik nedopouštěli a on tam byl, aby nás podržel. Měli jsme štěstí, že jsme vedli 1:0.“

Rodák z kanadského Arborgu podal v úvodních 20 minutách skutečné úctyhodný výkon. Pochytal, co mohl, dokud jeho spoluhráči nepřevzali (zejména od druhé třetiny) otěže zápasu. Zároveň však Reimer nezapomněl zdůraznit, že velmi oceňuje práci, kterou jeho spoluhráči kolem něj, zejména v posledních 40 minutách, odvedli.

„Způsob, jakým kluci bojovali, byl opravdu působivý,“ vyjádřil se Reimer na adresu svých spoluhráčů.

„V sobotu to bylo velmi emotivní vítězství a občas trochu trvá, než se vzpamatujete a jste zase zpátky ve hře. Možná jsme nebyli tak ostří, jak jsme v první třetině chtěli být, ale v následujících čtyřiceti minutách jsme se semkli a byli dominantní. Bylo opravdu skvělé vidět kluky pracovat takto pospolu. Byla zábava to sledovat.“

Reimer působí v lize už nějaký ten pátek a se svou rolí v týmu je naprosto srozuměn. Hlavní kouč je z jeho přístupu ohromen.

„Je pro nás obrovskou posilou, je absolutním profesionálem,“ míní Lalonde. „Pracuje neuvěřitelně tvrdě. Má za sebou opravdu dobrý kemp, čekal jsem, že dnes bude chytat stejně dobře jako v přípravě, která se mu povedla. A tak se také stalo. Budu se opakovat, v první třetině byl rozdílovým hráčem.“

Dominantní druhá třetina

Jak už bylo řečeno, ve druhé části přidali hráči Detroitu na obrátkách a přidali další tři branky, z toho hned dvakrát využili početní výhodu a zcela svého soupeře přehráli.

„Nezačali jsme dobře, ale napravili jsme to a Reims nás zachránil,“ pochválil svého spoluhráče obránce Seider. „Našli jsme způsob, jak se gólově prosadit a následně v tom pokračovali.“

Úspěšně sehrané přesilovky do značné míry srazily hokejisty Blue Jackets na kolena. Nelibě neslo výkon svého mužstva také tamější publikum, které domácí hokejisty vypískalo.

„V první třetině jsme v tom Reimera docela nechali,“ řekl trenér Lalonde. „Musím ale klukům vzdát hold, protože následně zareagovali velmi dobře. Odehráli jsme opravdu dobrou druhou třetinu. Zasloužili jsme si dát druhou branku a zafungovala přesilovka. To byl asi ten rozdílový faktor v utkání,“ doplnil Lalonde.

Speciální formace fungovaly také dobře. Kromě dvou využitých přesilovek z pěti se Red Wings činili hlavně v oslabení, kdy ubránily všechny čtyři početní výhody soupeře.

„Speciální týmy byly v celém kempu opravdu dobré. Doufáte, že to bude pokračovat i v základní části, ale ne pokaždé to vyjde, ale doufejme, že je to něco na čem můžeme stavět, vyjádřil se na toto téma hlavní kouč Detroitu.

Klim Kostin si v průběhu třetí třetiny poměřil síly s Erikem Gudbransonem.
Deset různých střelců

Sestava Red Wings vykazuje v dosavadním průběhu sezóny jednu důležitou věc – Red Wings se nemusí spoléhat jen nějakou úzkou skupinu hráčů, která jakmile se střelecky neprosadí, šance na bodový zisk rapidně klesá. V součtu s dnešním utkáním se trefou do černého může pochlubit hned 10 hráčů, což (alespoň prozatím) jasně svědčí o dostatečné hloubce kádru.

„Máme spoustu kluků, kteří umí dávat góly, což určitě nyní sami vidíte,“ řekl médiím Seider.

Jako důležitý moment zápasu označil hlavní kouč úvodní branku, kterou vsítil obránce Gostisbehere. Red Wings v první třetině poměrně pracně hledali nějaký moment překvapení, kterým by vcelku dynamické mužstvo Columbusu dokázali překvapit. Ten přišel v podobě krásné přihrávky v podání Joea Velena, jenž našel z druhé vlny najíždějícího Gostisbeherea, který nabídnutou šanci proměnil.

„Ten gól jsme potřebovali, protože nám neustále dýchali na záda. Reimer nás zachránil. Když jste v úzkých, je to skvělé,“ řekl o úvodní brance Lalonde. „Když máte šanci, musíte jít do ofenzivy. Pak našel Ras místo na zadní tyči, což pro nás bylo dobré.“

Michiganská stopa

Na závěr si dejme jednu zajímavost: V kádrech obou týmů se v dnešním utkání proháněla řada hráčů, která v minulosti působila na Univerzitě v Michiganu (NCAA). Dokonce jich bylo tolik, že by (samozřejmě čistě hypoteticky) mohli poskládat základní sestavu.

Na straně Detroitu je řeč o Larkinovi, Coppovi a J.T. Compherovi, zatímco na straně Columbusu se jedná o Adama Fantilliho a Kenta Johnsona. Zapomenout bychom neměli ani na Zacha Werenskiho, jenž však vlivem zranění do zápasu nenastoupil.

(zdroj: detroitnews.com, freep.com, x.com; foto: detroitnews.com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *