Detroit – informace o městě

Detroit je jedno z nejznámějších měst Spojených států amerických. Založeno bylo již v roce 1701 a od té doby si prošlo značným vývojem, ať už v pozitivním či negativním smyslu.

DetroitV Detroitu žije něco kolem 670 000 lidí, celá metropolitní oblast je domovem pro více než čtyři miliony obyvatel. Město je známé zejména pro svůj automobilový průmysl (odtud přezdívka Motor City nebo Motown). Kromě něj je město oceňováno pro přínos kultuře – zejména hudbě, umění a designu.

Z průmyslového centra ke krachu

V 19. století byl Detroit důležitým průmyslovým centrem. S expanzí automobilového průmyslu zažilo město rychlý růst a kolem roku 1950, zřejmě ve svém největším vrcholu, bydlelo v Detroitu skoro dva miliony obyvatel a bylo páté největší ve Spojených státech (po New Yorku, Chicagu, Philadelphii a Los Angeles). Jenže nic netrvá věcně. Do roku 2013 se vlivem průmyslové restrukturalizace a ztráty pracovních míst počet lidí ve městě smrskl, Detroit navíc utrpěl obří finanční ztráty a musel vyhlásit bankrot.

Krize byla tak obrovská, že ve městě byly stovky opuštěných domů. Nefungovalo veřejné osvětlení, čekalo se desítky minut na záchranku či kvetla korupce. Mimochodem, bývalý starosta Kwame Kilpatrick (sloužil šest let) byl v roce 2008 nucen rezignovat. Provalila se kauza s jeho zločiny. O pět let později byl odsouzen za 24 federálních trestných činů (včetně podvodů a vydírání) na 28 let vězení. Město jeho činnost s celkovou škodou stála něco kolem 20 milionů dolarů. Bývalý prezident Donald Trump mu trest snížil poté, co si již sedm let odseděl.

Bankrot byl ukončen na konci roku 2014. Situace se od té doby výrazně zlepšila, ať už například stavbou nové hokejové arény, na které pracovali zaměstnanci místních firem, či dalšími investicemi (do veřejného osvětlení, zrekonstruovány památky, postaveny byty, kanceláře, hotely…)

Sport ve městě

Detroit je jedno ze 13 amerických metropolitních oblastí, kde sídlí profesionální týmy zastupující čtyři hlavní sporty Spojených států amerických. Detroit je jediné město, které má hlavní čtyři sportovní týmy hrající v centru.

Ve městě jsou tři hlavní sportoviště: Comerica Park (Detroit Tigers, baseball, MLB), Ford Field (Detroit Lions, americký fotbal, NFL) a Little Caesars Arena (Detroit Red Wings, hokej, NHL a Detroit Pistons, basketbal, NBA).

Více informací naleznete na Wikipedii

Foto: ats.org