Michael Rasmussen na vzestupu?

Pojďme se podívat, jak tento hráč prvního kola draftu 2017 (devátý celkově) zintenzivnil svou hru. Je to už téměř pět let, co Detroit Red Wings draftovali tohoto 198 cm vysokého a 95 kg vážícího kanadského centra. Od té doby odehrál v kariéře 171 zápasů a nasbíral v nich pouhých 53 bodů. Mnoho lidí očekávalo, že se „Big Ras“ vyvine v hráče s mnohem větším potenciálem. Kenu Hollandovi a Tyleru Wrightovi se však určitě podařilo draftovat schopného hráče.

Jen ze dvou výběrů, které si Detroit vybral v draftu 2017, se vyklubali schopní hráči. Jedním z nich je obránce Gustav Lindström, který pravidelně nastupuje ve třetím obranném páru. Druhým je právě urostlý chasník. Gargantuovský útočník má za sebou zatím velmi zvláštní kariéru.

Ve WHL, kde nastupoval za tým Tri-City Americans, dal za 161 zápasů 81 gólů a přidal 76 asistencí. Celkově 157 bodů slibovalo, že z něj roste hvězda pro NHL. Poté se však ocitl ve vývojovém očistci. V AHL se mu moc nedařilo, byť to bodově nebylo úplně špatné (za 45 zápasů nasbíral stejný počet bodů za 11 gólů a 34 asistencí). Na drsnou American Hockey League však byl příliš mladý, ale zase příliš talentovaný na to, aby se vrátil do WHL. V loňské sezóně si zahrál 18 zápasů dokonce v Rakousku ICE Hockey League za Graz (v 18 zápasech nahromadil 16 bodů za pět gólů a 11 asistencí). Nakonec nezbylo vedení Křídel nic jiného, než ho vhodit rovnou do rozbouřených vod NHL. Výsledky dopadly zhruba tak, jak se dalo očekávat. Nebyla to žádná sláva.

Ale to už je minulost. Nebavme se teď, kým Rasmussen byl, ale kým se možná pomalu stává. V posledních pěti zápasech vstřelil Rasmussen čtyři góly. Dosáhl svého bodového maxima v kariéře (zatím 23 bodů v 70 zápasech) a vybojoval si důležitou roli v bottom six. I když z něj asi nikdy nebude hráč kalibru Martina Nečase, hráči jako Rasmussen jsou pro každý tým NHL důležití. Ne nadarmo si vysloužil svými bojovnými výkony před bránou soupeře tříleté prodloužení smlouvy – a ne nadarmo ho trenér Jeff Blashill nasazuje tak, jak ho nasazuje.

Na začátku sezony nešlo všechno úplně podle plánu. Prohrával souboje v rozích kluziště, ztrácel puky a tím i půdu pod nohama. Byl zapotřebí tvrdý reset. Nejistý začátek však vzal brzy za své a pomalu to začalo klapat. Rasmussen je typ hráče, který se musí dostat do rytmu, než naplno roztočí své motory. Koneckonců je to poprvé, co hraje celou sezónu v NHL – a poprvé, co se po něm chce, aby svou hru zakládal na svých tělesných proporcích.

Ačkoli se posledních pět zápasů může zdát pouze malým zlepšením, pokroky ve vývoji jsou vidět téměř ve všech ukazatelích. Michael je v počtu odebraných puků na 5. místě v celém týmu Red Wings. Na soupisce je nasazován zrovna tam, kde je potřeba. Ve více než 50 % jeho startů je nasazován během hry na různé pozice s tím, že to bude právě on, kdo nakopne tým, když se prohrává. Dostává čas na ledě jak v oslabení, tak v přesilovce a také do prodloužení. Stal se z něj takový univerzální švýcarský armádní nůž, který se uplatňuje všude tam, kde je jeho služeb zapotřebí.

Výrazně se zlepšil především v útočné třetině, začal lépe a více než kdy jindy využívat své velikosti. Není snadné vstřelit gól z předbrankového prostoru. Kromě toho, že musíte neustále bojovat s obránci a gólmanem soupeře, musíte také v pravý čas uvolnit svoji hůl, abyste mohli tečovat, dorazit nebo jakýmkoliv jiným dovoleným způsobem dostat puk do brány. Je to křehká rovnováha, kterou před mnoha lety zdokonalil Tomas Holmstrom a kterou si možná právě osvojuje 22letý kanadský mladík.

Na začátku této sezóny podepsal Rasmussen s organizací Detroitu tříletou smlouvu na 1,46 milionu dolarů ročně, která mu končí v sezóně 2023-24. Následující dva ročníky uvidíme, jaké zlepšení ukáže a jestli si vyslouží svou životní smlouvu u Red Wings nebo půjde o dům dál. Pokud se bude nadále rozvíjet, může nastálo zakotvit jako centr třetí řady, který právě díky své postavě a hernímu stylu dostane svůj prostor i na přesilovkách. Pokud však začne opět předvádět výkony jako na začátku sezóny, nemělo by být příliš těžké najít centra třetí lajny na trhu s volnými hráči.

Budoucnost tohoto obra bude záviset na tom, jestli a jak moc se zlepší ve své hře. Posledních pět zápasů svědčí o tom, že má potenciál se nadále rozvíjet a je jen na něm, jak se mu to podaří.

(zdroj: wingingitinmotown.com, foto: wingingitinmotown.com, mlive.com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *