Naměstnikov míří podruhé v kariéře na metu 20 gólů za sezónu. V létě mu končí smlouva, co s ním?

Vladislav Naměstnikov byl vždy spojen s Detroitem. Devětadvacetiletý útočník si splnil sen, když v říjnu 2020 podepisoval dvouletý kontrakt právě v Hockeytownu. „Vyrostl jsem na zápasech Red Wings, takže je to pro mě speciální moment,“ říkal novinářům před sezónou 2020/2021. V létě mu končí smlouva, co s ním bude dál?

Fanoušek Red Wings

Naměstnikov vyrůstal jako fanoušek Detroitu z dobrého důvodu. Narodil se sice na moskevském předměstí, ale již v útlém věku se přestěhoval do metropole Detroitu. Bylo mu pět let, když Rudá křídla s velkým přispěním Ruské pětky vyhrála na konci devadesátek svůj druhý Stanley Cup. 

Vladdy, pro mě je také speciální oblékat dres Detroitu u streamů a s tím sledováním to máme taky podobné. 😂 Srdcař! ❤️🐙

▪️ 2020/2021 | 53 zápasů, 17 bodů (8+9)
▪️ 2021/2022 | 40 zápasů, 20 bodů (11+9)

Zveřejnil(a) Red Wings – CZ/SK Fanclub dne Úterý 18. ledna 2022

Nesmíme opomenout, že Sláva Kozlov, člen Ruské pětky, je Vladislavův strýc. Jeho fotka navíc zdobí zeď v kabině Red Wings přímo naproti místu, které patří Vladdymu. Kozlov není jedinou ikonou Detroitu, jenž se postarala o rozvoj Naměstnikova. Po své první kompletní sezóně ve funkci generálního manažera Tampy Bay si ho vybral na draftu v prvním kole Steve Yzerman a postupně dohlížel na jeho růst do pozice produktivního útočníka middle six. 

Byl to také Yzerman, kdo ho v roce 2018 nakonec vyměnil v obřím trejdu do New Yorku, aby do Tampy dokázal přivést Ryana McDonagha a J.T. Millera. Po krátkých angažmá, kde oblékal dres Rangers, Senators a Avalanche se Naměstnikov v roce 2020 opět s Yzermanem potkal. Tentokrát v Detroitu. Generální manažer Red Wings využil příležitosti a svého bývalého svěřence přivedl. Smlouva? Výhodná. Dva roky za dva miliony dolarů ročně. 

Vyměnit nebo prodloužit?

V minulém ročníku se Detroit (i Vlad) trápil. Hráčova produkce nebyla taková, jakou jsme si představovali. V 53 zápasech dosáhl na osm branek a devět asistencí, navíc v rovnovážném počtu pět na pět vstřelil jen tři góly a na osm jich nahrál. Nebylo to ono. 

V letošní sezóně je to jiné. Naměstnikov se několikrát objevil i v první formaci (momentálně v ní má také místo), ve 40 zápasech dosahuje průměrem na půl bodu na utkání, bilanci má 11+9. Útočí tak na dvacetibrankovou metu, tu dokázal pokořit pouze během ročníku 2017/2018. Statistiky hovoří jasně, dostává se do více střeleckých prostorů, do více šancí.

Jaká bude situace s Vladem vzhledem k blížícímu se trade deadline? Vzhledem k nízké a končící smlouvě by o něho zájem být mohl. Otázkou ovšem je odstupné. Pokud by za něj jiná organizace nabízela drobné (3. kolo draftu a hůře), nemá cenu vůbec vyjednávat. Lepší by bylo si Naměstnikova ponechat, jeho zkušenosti se určitě budou mladším dorůstajícím hráčům hodit. 

V poslední době podepsali typově i věkově podobní hráči (Craig Smith, Marcus Foligno, Tanner Pearson) tříleté smlouvy s průměrným výdělkem těsně nad tři miliony dolarů. Obdobný kontrakt bychom mohli očekávat i my právě v případě prodloužení spolupráce s Naměstnikovem. 

Závěrem

Vlad je všestranným útočníkem v nejlepším věku, který miluje Detroit. Pokud jsou obě strany nakloněny k pokračování spolupráce, bude opětovné podepsání Naměstnikova snadnou záležitostí a Red Wings by do toho měli jít. V případě, že nedostanou na trade deadline šílenou nabídku. 

Ruský forvard není žádný Kozlov, ale mladému týmu v přestavbě může ještě určitě pomoci.

(zdroj: redwingsnation.com, eliteprospects.com, capfriendly.com; foto: nhl.com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *