Nicklas Lidström je zpět! V Detroitu bude působit jako viceprezident hokejových operací

Člen Hokejové síně slávy strávil v Detroitu dvě desetiletí coby oceňovaný obránce. Dnes byl vedením klubu jmenován viceprezidentem pro hokejové operace.

Generální manažer Detroitu Red Wings najal Nicklase Lidströma do pozice viceprezidenta pro hokejové operace. Do vedení naší organizace tak přichází nesmírně úspěšný zadák. Švédský bek hrál za Detroit dvacet sezón, šest z nich byl kapitánem. Jeho číslo 5 bylo vyřazeno během sezóny 2013/2014 a v roce 2015 byl uveden do Hokejové síně slávy. 

Za úspěchy Lindströma mluví především jeho sbírka čtyř Stanley Cupů (1997, 1998, 2002, 2008), u posledního z nich byl dokonce prvním evropským kapitánem, který dovedl mužstvo až na vrchol. Během 1564 zápasech v základní části posbíral 1142 bodů (264+878), v play off nastoupil do 263 utkání s bilancí 54+129. Je jeden ze dvou hráčů v historii NHL (spolu s ním Larry Robinson), který odehrál minimálně 20 sezón a každý rok se účastnil play off. V roce 2002 získal Conny Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče vyřazovacích bojů. 

Legendární hokejista získal sedmkrát Norris Trophy pro nejlepšího obránce (2001, 2002, 2003, 2006, 2007, 2008, 2011). 12x se účastnil Utkání hvězd a desetkrát skončil v prvním All Star týmu celé sezóny, dvakrát byl ve druhém. Dodnes drží Lindström rekord Detroitu Red Wings, žádný jiný obránce nedokázal během jednoho ročníku nasbírat více asistencí (64) a bodů (80). Švédský fenomén je zároveň členem exkluzivního Triple Gold Clubu, protože kromě Stanley Cupů vyhrál i mistrovství světa (1991) a olympijské hry (2006). 

„Přiznám se, že jste toužil po návratu do ligy a ve Švédsku jsem ji celou dobu sledoval. Myslím, že je to dobré načasování, abych se znovu připojil k Red Wings,“ uvedl na tiskové konferenci Lidström, který se stěhovat do Detroitu nebude a zůstává ve své rodné zemi.

„Bude si organizovat rozvrh, jak uzná za vhodné. Vyzval jsem ho, aby se zapojil do všech aspektů řízení organizace,“ doplnil ho Steve Yzerman. „Snažím se najímat opravdu dobré lidi do vedení, musí mít pracovní morálku, vášeň pro tuto práci a musí rozumět Red Wings,“ pokračoval GM Detroitu.

„Myslím, že když se tady ve Švédsku zapojím, budu mít k evropským prospektům blíže, než k těm severoamerickým,“ dodal Lidström s tím, že je nadšený, že může pomoci do Detroitu zapracovat obránce jako jsou Simon Edvinsson či Albert Johansson. Prvně jmenovaného pochválil za jeho zlepšení a pokroky v aktuálním ročníku.

Dost možná není nikdo povolanější, kdo by mohl rozvíjet v organizaci Red Wings obránce. „Podívám se na to. Budu se snažit dávat jim rady a tipy, aby se stali lepšími hráči,“ potvrdil legendární zadák. 

Generální manažer Steve Yzerman zároveň dodal, že mužstvo je nadále v přestavbě a žádnou časovou osu s jejím ukončením nemá. „Snažíme se každý rok zlepšovat a využít draft ke zvýšení prospektů v organizaci. Je nepředvídatelné říkat, kdy se další z nich mohou do týmu zapojit. Pokusíme se být opět agresivní při výměnách, když to budeme považovat za vhodné, ale neočekávám to. Jsme trpěliví a snažíme se dělat dobrá rozhodnutí,“ řekl. 

(zdroj: Detroit Red Wings; foto: The Athletic)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *