Pomohlo mi to jako hráči i jako člověku, vzpomíná Seider na své někdejší působení v týmu Rögle

Cesta do Švédska, kam Red Wings zavítali, aby v Avicii Aréně ve Stockholmu v rámci NHL Global Series odehráli dva zápasy, bude pro obránce Moritze Seidera tak trochu návratem do známého prostředí. Právě v této zemi totiž mladý obránce strávil vinou pandemie COVID-19 celou sezónu 2020/21.

„Opravdu se těším až si tam zahraju, myslím, že to pro nás bude zajímavé zpestření,“ řekl německý zadák.

Dvaadvacetiletý Seider se do Švédska vrací v pozici prvního obránce Detroitu, na jehož hru klub spoléhá ve všech možných situacích. Za svůj raketový vstup do NHL v podobě skvělé premiérové sezóny vděčí do velké míry právě svému působení v týmu Rögle BK.

Jen připomeňme, že v již zmíněném prvním ročníku v NHL (jednalo se o sezónu 2021/22) získal Seider Calder Trophy pro nejlepšího nováčka, což se mu povedlo jako prvnímu hráči Red Wings od dob brankáře Rogera Croziera, který tuto trofej získal v roce 1965.

Nic z toho by se však možná ani nestalo, kdyby tehdejší svět neochromila pandemie COVIDU.

„Nechci to nazývat úplně štěstím, ale fakt, že byl rok pandemie, mu dal příležitost působit rok v profesionálním hokeji ve Švédsku,“ řekl k tehdejší Seiderově situaci nynější kouč Detroitu Derek Lalonde. „Myslím, že mu to pomohlo.“

„Tato organizace (myslí tím Red Wings – pozn. red.) byla vždy proslulá tím, že měla se svými prospekty trpělivost. Vím, že v posledních letech, kdy v organizaci nebyla, co se prospektů týče až taková hloubka, bylo pravděpodobně o něco těžší zůstat trpělivý, nechat klukům čas na správný vývoj, ale měli jsme štěstí, že (Seider – pozn red) odehrál dva kompletní ročníky mezi muži a byl na to připraven,“ shrnul hlavní trenér Detroitu.

Svůj první rok za mořem strávil Seider na farmě v týmu Grand Rapids Griffins. Ve 49 utkáních tehdy zaznamenal 2 góly a 20 asistencí.

Poté, co se o dění ve společnosti přihlásila pandemie a hokejové soutěže po celých Spojených státech měly takříkajíc utrum, snažili se Red Wings najít pro Seidera vhodné východisko. Původně měl Seider zakotvit ve svém někdejším působišti – v týmu Adler Mannheim, hrající německou Deutsche Eishockey League. Když se však posléze nerozběhla ani DEL, zapůjčil Detroit svého obránce do švédského Rögle, hrající švédskou nejvyšší soutěž.

Pobyt a hra v tomto bezesporu elitním prostředí byla pro Seiderův následný rozvoj obrovským přínosem. „Myslím, že to bylo zásadní,“ nepochybuje s odstupem času samotný hráč. „Ještě jsem na NHL nebyl připraven a taky to byla skvělá šance zahrát si hokej v jedné z nejlepších soutěží v Evropě.“

„Byl to mnohem defenzivnější styl hokeje, skóre nebylo tak vysoké, byl kladen velký důraz na obrannou stránku hry. A pak přišla na řadu hra ve speciálních formacích, a to bylo rozhodně něco, z čeho jsem si hodně odnesl,“ proradil Seider.

Během této švédské štace zaznamenal německý mladík ve 41 utkáních skvělých 28 bodů (7+21), což v týmu stačilo na druhé místo za svého parťáka z obrany Erica Gelinase. Za své skvělé výkony byl tehdy Seider vyhlášen obráncem roku SHL!

Doba strávená ve městě Ängelhomu, kde sídlí právě  Seiderův někdejší tým Rögle, zanechala v  hráči spoustu vzpomínek, a tak se borec oblékající dres s číslem 53 na návrat do Švédska samozřejmě těšil.

„Poznal jsem novou kulturu a spoustu nových spoluhráčů, takže můžu říct, že jsem byl vděčný za tuto příležitost, pomohlo mi to jako hráči i jako člověku. Těším se, že si to s klukama užijeme a až budeme mít volno, určitě si sedneme a dáme si trochu pečiva a nějaké dobroty, pak už se však vrhneme na dva velmi dobré zápasy,“ řekl na závěr talentovaný obránce.

(zdroj: freep.com; foto: uppermichiganssource.com, freep.com)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *