Problémy s Larkinovou smlouvou, změnil agenta. Dotkne se kapitán devíti milionů dolarů za rok?

Jedna z klíčových položek Rudých křídel je podepsat dlouhodobé smlouvy s dvěma nejlepšími útočníky – Dylanem Larkinem a Tylerem Bertuzzim. Oběma končí kontrakt po sezoně 2022/2023 a oba budou volnými hráči. To znamená, že mohou podepsat s kýmkoliv. Jak to vypadá v případě našeho kapitána?

Přes léto zněly ze zámoří zprávy, že je nová smlouva pro vůdce Detroitu formalitou a blíží se každým dnem. To se ale zřejmě změnilo. Dylan Larkin opustil KO Sports a přešel pod agenturu CAA, jejíž hlavními tvářemi jsou Matt Williams a Pat Brisson. Na seznamu svých klientů mají například hráče jako Sidney Crosby, Patrick Kane, Nathan MacKinnon, Matt Duchene či Jack Eichel. Z kádru Red Wings využívá jejich služeb Jakub Vrána a Lucas Raymond. 

Ačkoliv Steve Yzerman a spol. na uzavření nového kontraktu příliš nespěchají, jednají s Larkinem a jeho agenty již od poloviny července. V tu dobu měli (a stále mají) hráči vstupující do posledního roku smlouvy nárok na její prodloužení. 

V tuto chvíli nejsou žádné náznaky, že by se v jednání obě strany někam pohnuly.

Kapitán Detroitu má za sebou druhou nejproduktivnější sezonu v kariéře, když v 71 zápasech nastřádal 69 bodů (31+38). Čeká ho tak logické výrazné vylepšení oproti jeho současným 6,1 milionům dolarů, které má ve stávající smlouvě. 

Kam se může dostat? Těžko říct, vyřeší se to zřejmě až v průběhu nového ročníku. Nebylo by ale překvapením, pokud by se chtěla tvář organizace dostat na hranici devíti milionů dolarů nebo ji překonat. 

Podle webu Capfriendly má momentálně 35 hráčů cap hit devět milionů dolarů a více, deset z nich jsou centři. Přitom mezi nimi není například Sam Reinhart, jenž má až pozoruhodně podobné statistiky jako právě Larkin. Útočník Floridy se před sezonou 2021/2022 dohodl na tříletém paktu, ročně si přijde na 6,5 milionů dolarů. Larkin nyní bere o 400 000 dolarů méně. 

Reinhart dosud nastoupil do 532 zápasů v NHL s bilancí 167+210, naopak jeho konkurent z Detroitu odehrál 504 utkání, v nichž vstřelil 147 branek a na 211 jich přihrál. Bodový průměr obou hráčů je 0,71 na jedno utkání. Oba mají 26 let a draftovaní byli v roce 2014 (Reinhart jako druhý, Larkin patnáctý).

Kapitán Rudých křídel nyní hokejistu Panthers jistojistě překoná. Co se týče sezon, není pochyb o tom, že vedení Detroitu bude požadovat nejdelší možnou smlouvu – na osm let. Ta by tak platila Larkinovi až do konce sezony 2030/2031 do jeho 34 let.

Pokud se nepovede novou smlouvu domluvit před uzávěrkou přestupů, může to podpořit spekulace o tom, zda mají Red Wings kapitána měnit. O tom by ovšem mohl rozhodnout pouze hráč, protože aktuálně má plnou klauzuli o nevyměnitelnosti. Navíc si asi nikdo takový trejd nedokáže představit, už jen z důvodu, že Larkin sám uvedl, že chce v dresu s okřídleným kolem strávit celou kariéru. 

Přestože se kvalitami zatím neblíží k bývalým kapitánům (Steve Yzerman, Nicklas Lidström, Henrik Zetterberg), tak právě strávením celé kariéry v jednom dresu by je napodobil. 

Samotná organizace si určitě uvědomuje, že právě rodák z Waterfordu v Michiganu je klíčovou součástí celé přestavby. Jednou by mohl Detroit dovést až ke Stanley Cupu. Bude to s devítimilionovou smlouvou? Moderátoři The Grind Line Podcast věří, že ano. 

V poslední době podepsalo pár hráčů vysoké smlouvy. Například Joshua Norris (23 let, centr) z Ottawy měl v uplynulé sezoně 55 bodů (35+20) v 66 duelech a inkasoval osmiletý pakt na 7,95 milionů dolarů.

Dnes v noci s Buffalem prodloužil o sedm let Tage Thompson (24 let, centr/pravé křídlo), který dostane průměrně 7,2 milionů dolarů po ročníku, kde měl 68 bodů (38+30) v 78 duelech.

24letý křídelník Patrik Laine z Columbusu má v kapse čtyřletý kontrakt na 8,7 milionů dolarů ročně. V minulé sezoně měl 26+30 v 56 zápasech a jeho bodově nejúspěšnější ročník byl 2017/2018, kdy nastřádal 70 bodů (44+26) v 82 utkáních.

Dylan Larkin se nebude porovnávat nejspíše s těmito hráči, je to jen ukazatel trendu, kdy se po vydařených ročnících prostě hráčům napálí velká smlouva. Steve Yzerman to úplně v oblibě nemá, snaží se držet logicky každého hokejistu na co nejmenších prostředcích, aby mohl efektivně pracovat s platovým stropem.

Otázkou je, zda se mu to podaří v případě kapitána Detroitu. Co myslíte?

(zdroj: mlive.com; foto: mlive.com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *