TRH S VOLNÝMI HRÁČI 2022 (část #1) – Který obránce si to namíří do Detroitu?

Je to tady, pokračujeme v náročném letním programu NHL. Ve středu 13. července 2022 od 18 hodin našeho čase se otevře trh s volnými hráči. Detroit bude opět aktivní, protože soupiska potřebuje doplnit na některých pálivých místech. V tomto článku se podíváme na možné adepty do obrany, článek o útočnících je ZDE

Upozornění: Loni jsem měl na prvním místě mezi obránci Jordana Oesterleho a mezi útočníky Piuse Sutera a oba do týmu přišli. Je tedy evidentní, že Steve Yzerman naše webovky čte. 😄

Red Wings mají momentálně podepsáno minimálně pro příští ročník pro hlavní mužstvo pět obránců. Jmenovitě na levé straně jde o Simona Edvinssona a Jordana Oesterleho. Vpravo jsou pod smlouvou Moritz Seider, Filip Hronek a Gustav Lindström. Kontrakt mají i Steven Kampfer, Seth Barton, Donovan Sebrango, Eemil Viro, Albert Johansson, Wyatt Newpower a Jared McIsaac (všichni nejspíše AHL). Pětice beků tedy přímo pro Detroit, přičemž ještě počítám, že Simon Edvinsson uspěje na kempu.

Predikovat lze také to, že novou smlouvu obdrží zadák Jake Walman. Přesto je šest beků v hlavním týmu málo a minimálně jedno jméno vedení Red Wings pro jistotu přivede. Pojďme se podívat na možné varianty.

Ben Chiarot, 31 let (LD/RD)

Uplynulá sezóna: Montreal Canadiens/Florida Panthers, dohromady 74 zápasů, 26 bodů (9+17), poslední kontrakt: 3 500 000 dolarů

Jednatřicetiletý rodák z ontarijského Hamiltonu rozdělil minulý ročník mezi Montreal a Floridu. Nyní bude volným hráčem a očekává se všeobecně, že o něho bude velký zájem napříč ligou.

V juniorském věku krátce působil v michiganském juniorském týmu Saginaw Spirit. Do NHL byl draftován v roce 2009 jako 120. celkově Atlantou Trashers. Naplno se do nejslavnější ligy světa prodral v sezoně 2014/2015, od dalšího ročníku se na farmě již nikdy neobjevil.

Od tohoto zadáka rozhodně neočekávejte vysokou produkci bodů, což ani není úkol, jaký by v kádru Red Wings dostal. 191 centimetrů vysoký a 106 kilogramů vážící bek má přednosti někde úplně jinde. Přestože v uplynulé sezoně zaznamenal své kariérní maximum, platný byl zejména pro svou defenzivní činnost. 

To se propsalo i ve statistikách. Na ledě průměrně trávil 22 minut a 51 vteřin, což je nejvíce ze všech obránců, kteří se objeví na trhu s volnými hráči. Povedlo se mu připsat si celkem 157 hitů a 130 střel soupeře zblokoval.  Yzermanovi by se mohla líbit jeho univerzálnost, přestože jde o levého beka, dokázal by hrát v případě nutnosti i vpravo.

Nikita Zadorov, 27 let (LD/RD)

Uplynulá sezóna: Calgary Flames, 74 zápasů, 22 bodů (4+18), poslední kontrakt: 3 750 000 dolarů

Další pořádný pořez do defenzívy, po kterém by mohlo vedení Rudých křídel koukat. Šestnáctka draftu z roku 2013 měří 197 centimetrů a váha mu ukazuje pěkných 107 kilogramů. Chlap jako hora. 

Zadorov je momentálně v ideálním věku, je mu sedmadvacet let, má řadu zkušeností a pořádnou část kariéry ještě před sebou. I jemu se v uplynulém ročníku povedlo nastavit bodové kariérní maximum. Jeho přínos ční v defenzívě, budiž důkazem 181 hitů a 49 zblokovaných střel. Každoročně také končí na lichém stavu trestných minut, nebojí se totiž shodit rukavice a rozdat či přijmout pár ran. 

Stejně jako pro prvního zmíněného pro něho platí, že o něj bude značný zájem na trhu s volnými hráči a pokud jej bude chtít Detroit pro sebe, musí zafungovat Yzermanova aura, případně pořádný pakl dolarů. Zadorov se blíží věku, kdy bude chtít dlouhodobou smlouvu, aby byl zajištěný při případném výkonnostním poklesu po třicítce.

Ian Cole, 33 let (LD/RD)

Uplynulá sezóna: Carolina Hurricanes, 75 zápasů, 19 bodů (2+17), poslední kontrakt: 2 900 000 dolarů

Zkušený veterán, který by se na závěr kariéry mohl chtít vrátit domů? Ano, řeč je o Ianu Coleovi, jenž se před třiatřiceti lety narodil v Ann Arbor v Michiganu, zhruba 70 kilometrů od Detroitu. 

Zadák s téměř sedmistovkami startů v základní části a další stovkou v play off by do týmu přinesl zkušenosti z tuhých bojů a pomohl by Red Wings připravit na další etapu, která organizaci v budoucnu čeká. Kromě role mentora by své samozřejmě svedl i na ledě. A že by mu docházel dech? Nevypadá to, vždyť v minulém ročníku svedl 89 utkání.

Stále by se mohl pohybovat kolem dvaceti bodů za sezonu a k tomu přidat práci v defenzívě. I Coleovi váha ukazuje nad stovku, konkrétně jde o 102 kilogramů a 185 centimetrů měřícího beka. V základní části svedl 110 hitů a 104 střel zblokoval. 

Kdo další?

Jako možná posila by se mohl jevit Ilja Ljubuškin (28 let) z Toronta Maple Leafs. Možní kandidáti jsou také Justin Schultz (31 let, naposledy Washington), Brett Kulak (28 let, Edmonton) či Josh Manson (30 let, Colorado). U posledně jmenovaného bude záležet, zda o něj Laviny budou nadále usilovat. Podle posledních informací to vypadá, že ano. Přemýšlet můžeme i nad variantou, že půjdeme podruhé do stejné řeky, na trhu s volnými hráči se objeví i jméno Nick Leddy (31 let, St. Louis).

Co se týče těch největších ryb, o něž bude ohromný zájem, můžeme zmínit třeba hokejisty jako John Klingberg (29 let) či P.K. Subban (33 let). Bývalý hráč Devils ovšem bude muset jít s penězi mimořádně dolů.

Kompletní seznam: KLIKNĚTE ZDE

Jiné řešení?

Dalším řešením by byla výměna. Některé týmy mají potíže s cap hitem, takže je možné, že budou měnit. Toho by se mohl Steve Yzerman chytit a nějakého obránce přivést trejdem. Nechme se překvapit.

(zdroj: eliteprospects.com, capfriendly.com; foto: nhl.com, flamesnation.ca)

2 Comments on “TRH S VOLNÝMI HRÁČI 2022 (část #1) – Který obránce si to namíří do Detroitu?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *