Vyhrál Stanley Cup a pro další si jde do Detroitu?! Musíme táhnout za jeden provaz, vyzývá Perron

Co Steve Yzerman na trhu s volnými hráči hledal? Zkušené borce ověnčenými úspěchy, kteří mohou týmu pomoci. To se rozhodně povedlo angažováním dvojnásobného vítěze Stanley Cupu, tím je Olli Määttä. Dalším do party se stal David Perron, přečtěte si slova nové posily Red Wings.

Detroit chce udělat další krok vpřed

V první řadě si můžeme obrovsky gratulovat. Rudá křídla posílil útočník, který má na svém kontě 973 zápasů v základní části (665 bodů, 269+396) a 104 utkání v play off (61 bodů, 24+37). V posledních čtyřech sezonách hned třikrát překonal hranici 20 nastřílených branek a v každém z posledních tří ročníků dosáhl na minimálně 55 bodů (60, 58 a 57). 

Byl to tedy bez jakéhokoliv domýšlení velký šok pro fanoušky St. Louis, že s Bluesmany nový kontrakt David Perron nepodepsal. I samotného hráče to vyvedlo z míry, když od jeho zaměstnavatele žádná nabídka nepřišla. Pro oblíbence v místní komunitě až nedůstojné rozloučení.

„Není to úplně otázka na mě, zeptat se musíte vedení Blues. Snažil jsem se, abych v St. Louis pokračoval, ale nevyšlo to. Nyní jsem nadšený z toho, že jsem hráčem Detroitu Red Wings,“ říká čtyřiatřicetiletý křídelník. 

I v jeho případě hrál klíčovou roli generální manažer Steve Yzerman. „Když vám zavolá Steve Y, tak to upoutá vaši pozornost,“ přiznává Perron. „Měl jsem nějaké další možnosti, které jsem řešil se svým agentem a rodinou. Nicméně Detroit je týmem, který díky všem novým hráčům chce udělat další krok. Chci toho být součástí,“ doplňuje.

Pro zkušeného forvarda působí poněkud úsměvně, že se Detroit nachází v přestavbě. Toto slovo v jeho slovníku nenajdete. Jako volný hráč v roce 2018 působil ve Vegas Golden Knights, se kterými došel až do finále Stanley Cupu. „Přijde mi to legrační. Mám zkušenosti z Vegas, nejsem si jistý, jak dlouho může trvat, než se tým prostě změní. Potřebujete, aby se kluci cítili dobře a důležití ve svých rolích a všichni táhli za jeden provaz. Vím, že to je klišé, ale tohle jsme ve Vegas prožili. Hodně jsem se tam naučil,“ vysvětluje svůj pohled.

Perronova role? Produktivní útočník a lídr týmu

Ve svých 34 letech bude nejstarším hráčem týmu. Vybrán byl v roce 2007 v prvním kole draftu, kdy na něho ukázali zástupci St. Louis.

Tyto zkušenosti rozhodně pomohou mladému jádru Rudých křídel. Navíc do úplně cizího prostředí nepřichází, jeho novými spoluhráči budou Robby Fabbri, Oskar Sundqvist, Ville Husso či Jake Walman, se kterými již hrával. V posledních letech byl Perron nedílnou součástí struktury Blues a cítí, že může vítěznou kulturu pomoci vybudovat i v Detroitu. V roce 2019 s Bluesmany vyhrál Stanleyův pohár.

David Perron byl mezi fanoušky St. Louis velmi oblíbený

„Hned jsem si s kluky vyměnil pár textovek. Společně jsme v St. Louis vyhrávali a jsem si jist, že bychom rádi něco z tehdejšího úspěchu přenesli sem do Detroitu. To je pro organizaci velmi důležité, mám na mysli hodnotu zkušených hráčů. Budu se snažit mladším klukům vštípit některé věci, které jsem se za ta léta naučil, abych jim pomohl. Když se podívám na mladé útočníky Blues jako jsou Robert Thomas či Jordan Kyrou, tak ti udělali velký pokrok. Doufám, že jsem jim v tom svým způsobem pomohl,“ poukazuje Perron na to, čím bude pro Red Wings prospěšný.

Důležitý bude samozřejmě i na přesilových hrách. Ty všeobecně Detroitu v posledních letech nejdou a rodák z kanadského Sherbrooku to má změnit. 11 z jeho 27 gólů v minulém ročníku padlo právě z početních výhod. 

„V St. Louis jsme měli loni nejlepší přesilovku v historii týmu. Byl jsem toho součástí a je to také něco, čím chci přispět zde. Tým, kterému se daří v početních výhodách, obvykle nehraje špatně výsledkově. Když se v nich trápíte a musíte se z toho snažit vyhrabat, je to těžké a podepíše se to na celém ročníku,“ je přesvědčena naše posila. 

„V průběhu kariéry jsem se také výrazně zlepšil v defenzivě. Pomohla mi k tomu hra s Ryanem O’Reillym v první lajně. Když zbývala minuta do konce, snažil jsem se buď dát gól, nebo neinkasovat. Je to něco, na co jsem v průběhu let hodně hrdý. Chci to ukázat v Detroitu a pomoci mladým klukům udělat kroky vpřed,“ nastiňuje Perron.

Steve Yzerman je z něho nadšený

Ten podepsal dvouletý kontrakt, průměrně si ročně vydělá 4,75 milionů dolarů. Shrnout by se dal tak, že je pravorukým střelcem, který je obzvláště efektivní v přesilových hrách. Perron hraje odvážně, je proti němu těžké hrát a pro spoluhráče je velkým vůdcem. Kromě toho má právě zkušenosti z těžkých bitev o Stanley Cup, který vyhrál. 

„Jedná se o velmi soutěživého hráče,“ odhaluje Steve Yzerman. „Líbila se nám na něm spousta věcí, opravdu jde o hokejistu, který naplňuje naše potřeby. Je velmi zkušený, prošel si spoustou zápasů v play off, má skvělou střelu,“ doplňuje generální manažer Red Wings.

„Mně osobně se na něm nejvíc líbí, jakým vůdcem pro své spoluhráče je. Když jsem mluvil s řadou lidí z prostředí St. Louis, ať už šlo třeba o naše hokejisty, kteří s ním za Blues hráli, tak podle nich nám toho může hodně nabídnout. Nebylo nad čím váhat,“ říká jasně Yzerman. 

(zdroj: detroitnews.com; foto: nhl.com, imago-images.com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *