Komplikace v cestě za slávou pro Filipa Zadinu a Joe Velena

Pojďme si říci něco o těchto dvou mladých hráčích. Pokud chtějí hrát v příštích sezónách v prvních dvou útocích, nutně si potřebují „vysloužit důvěru“ hlavního trenéra tím, že budou předvádět stabilní špičkové výkony i ve třetím nebo čtvrtém útoku. Red Wings v současné době nejsou konkurenceschopným týmem a Jeff Blashill stále nemá moc chuť posunout své dva první výběry draftu 2018 nastálo v sestavě výše.

Vrátíme se v čase trochu nazpátek – za posledních 17 zápasů mají Red Wings bilanci dvou šestizápasových sérií bez výhry se ziskem tří bodů z oněch 12 zápasů, čtyři výhry a ještě jednu porážku. Právě mezi těmi nelichotivými sériemi porážek se hlavní trenér rozhodl, že bude spoléhat na ty nejzkušenější hráče, kteří mu pomohou zlomit špatné výkony týmu. Zatímco Dylan Larkin, Tyler Bertuzzi a Lucas Raymond dostali spoustu času na ledě, Joe Veleno a Filip Zadina putovali sestavou dolů. Bylo to správné rozhodnutí?

Filip Zadina

Odpověď Jeffa Blashilla v médiích na otázku, jak složí druhý útok bez zraněného Robbyho Fabbriho, který odstoupil z utkání 11. března proti Minnesotě Wild, byla jasná: „Naložím více zodpovědnosti na bedra mladších kluků, budou dostávat více příležitostí a více času na ledě,“ s tím, že jmenoval Filipa Zadinu, Joe Velena a Michaela Rasmussena.

Od tohoto rozhovoru odehrál český hráč deset zápasů. Průměrně hrál kolem 13 minut na zápas, včetně středečního zápasu proti Rangers, kde měl ice time pouze 8:43, což není zrovna to, co avizoval Blashill. Je pravda, že v těchto deseti zápasech vstřelil pouze jeden gól a to ještě při přesilové hře, hrál však především právě s Rasmussenem, Adamem Ernem a Taro Hirosem. Až poslední dva zápasy měl čas strávený na ledě 16:24 a 15:34 min.

Výkony Zadiny jsou v této sezóně jako na houpačce. Má zápasy, kdy už to vypadá, že prolomí svůj přechod do velkého hokeje, a jindy je zase zcela neviditelný. Částečně to může být tím, že i když je to jeho třetí sezóna (čtvrtá, pokud chcete počítat jeho devět zápasů v sezóně 2018-19), je to vlastně první Filipův kompletní ročník. Ty předešlé dva poznamenal COVID-19.

Je potřeba říci, že přechody nadějných mladíků do NHL nebývají většinou tak hladké, jak nám letos ukazují Moritz Seider a Lucas Raymond. Se střídavými starty a cestováním mezi farmou a hlavním týmem je to těžké pro každého hráče, zvláště pak pro tak mladého, jakým rodák z Pardubic stále je.

Dynamickému útočníkovi to nejvíce letos šlo, když mohl hrát s kluky, kteří mu jsou svou hrou schopni vytvořit šanci na skórování. V první polovině sezóny byl Zadina ve druhé lajně s Robbym Fabbrim a Piusem Suterem, dvěma kluky, kteří ne úplně českému hráči v tomto směru vyhovovali. Hlavní trenér se proto rozhodl, že postaví hbitého bruslaře do první řady s Dylanem Larkinem a Lucasem Raymondem. Někteří to viděli jako příležitost, aby se Filip ukázal; jiní, jako Frank Seravalli z Daily Faceoff, hlásili, že to byl cílený krok generálního manažera Stevea Yzermana, aby zjistil, zda je o mladého útočníka na trhu nějaký zájem.

Každopádně tento krok zvedl Zadinovi sebevědomí a dal v pěti utkáních dva góly. I když to není zrovna ohromující statistika, je to zlepšení, když v předchozích 66 zápasech dal pouhých osm gólů.

Za posledních pár měsíců však výrazně zlepšil svou hru, už to není jenom čekající střelec, výborně forčekuje, lépe čte hru a správně vyhodnocuje nastalé situace. Čeká, až se hra dostane k němu, než aby bezmyšlenkovitě lítal po kluzišti, jako tomu bylo v přechozích zápasech, kdy hodně moc chtěl, ale nešlo to. Když je na ledě, přebírá iniciativu, získává volné puky a lépe bruslí, což byl hlavně na začátku této sezóny jeho velký problém.

Stále ještě však nemá tu střeleckou jistotu, kterou oplýval v juniorské zámořské soutěži QMJHL v týmu Halifax Mooseheads, kde v 57 zápasech vstřelil 44 gólů a přidal 38 asistencí. Se střelou dost často váhá a stane se, že někdy nevystřelí vůbec.

Je jasné, že jeho práce není na ledě moc vidět, protože od něj každý očekával góly, které nepřichází, ale bystrému oku pozorného diváka zřejmě neujde, že Hronkův jmenovec je pro svůj tým určitě větším přínosem než na začátku letošní sezóny.

Filip je sebevědomý hráč, ale potřebuje od Jeffa Blashilla cítit důvěru. Potřebuje významnější roli v prvních dvou útocích, aby mohl hrát se zkušenými hráči a učit se od nich. Myslím, že si to výkony v posledních zápasech rozhodně zaslouží.

Joe Veleno

Během posledního měsíce se Joe pomalu dostává do pohody a získává od trenérského týmu větší důvěru. Veleno dokonce před několika týdny vypadal, že by se mohl stát centrem druhé řady Detroitu. Přesto hrál během smutné šesti zápasové série bez výhry v průměru kolem 13 minut na zápas, kdežto Pius Suter měl průměr přes 16 minut.

Veleno je tím typem hráče, který si na novou ligu zvyká dost pomalu. Ve svém prvním roce v AHL dal sympatický Kanaďan během prvních dvanácti zápasů pouze dva góly. Během úvodních 26 utkání za hlavní tým zaznamenal v této sezóně tři branky a asistenci. Je pravda, že během té doby hrál hlavně ve čtvrté formaci s mizivou šancí dostat se na led při přesilovkách.

Nyní, ke konci sezóny, je tento velký dříč daleko více produktivní, i díky tomu, že se mu prodloužil jeho čas strávený na ledě. Na svém kontě má v 53 odehraných zápasech sedm gólů a 14 bodů, ale stále ještě nefiguruje v prvních dvou lajnách, které jsou určeny na přesilovky. Místo Josepha hrají přesilovky Adam Erne a Oskar Sundqvist.

Před sezónou to vypadalo, že trenéři chtějí zkusit postavit jednu přesilovkovou formaci právě na Velenovi, který díky své postavě dělal těžkou práci před gólmanem soupeře, v předsezonních zápasech toto složení velmi dobře fungovalo. Bohužel v sezóně neměl Blashill zřejmě dostatek odvahy nechat kanadského mladíka ukázat, co umí.

Budoucnost

Názory na Filipa Zadinu se různí. Většina fanoušků je pro odchod českého křídla z Detroitu, protože nenaplnil očekávánou roli střelce. Několik fandů a novinářů však tvrdí, že se z 22letého Zadiny stává komplexnější hráč s tím, že se jeho střelecké schopnosti mohou kdykoliv naplno projevit. Bude to však stačit na setrvání v týmu, nebo se jeho kroky budou ubírat mimo organizaci Red Wings? A co Joe Veleno? Jaká budoucnost čeká stejně starého kanadského centra? Nechme se překvapit. 

(zdroj: insidetherink.com, foto: nhl.com, detroithockeynow.com, ohmyhockey.com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *