Game #17 | Detroit v pozici domácího týmu dnes vyzve Toronto v čele s Nylanderem a Matthewsem

Po včerejším skvělém zápasu proti Ottawě, kdy se Detroit vzchopil a z rozhodnutého utkání, kdy soupeř vedl už 4:0, dokázal zápas díky famózní druhé třetině vyrovnat, aby nakonec padl 4:5 po prodloužení, budou Red Wings dnes hrát proti Torontu.

I když se Maple Leafs ve své dlouhatánské historii zúčastnili hned několika mezinárodních exhibicí, mimo území Kanady, respektive USA, budou takovýto zápas v rámci základní části NHL hrát vůbec poprvé.

Soupiska Toronta čítá hned několik švédských hráčů – Willam Nylander, John Klingberg nebo bývalý hráč farmářských Grand Rapids Griffins Calle Järnkrok. Ti všichni si nyní zahrají před domácími fanoušky.

Na ledě však dnešní soupeř Detroitu působí poněkud rozpačitě a rozhodně lze říci, že zatím hraje v tomto ročníku poněkud pod své možnosti. A to i přesto, že jsou hned o bod právě za Red Wings. Některé jejich prohrané zápasy působí poměrně nešťastně, jako by hráči nebyli někdy nebyli koncentrovaní. Kvalitu přitom mužstvo kapitána Johna Tavarese bezesporu má.

Poslední dva zápasy před odletem do Stockholmu proti Calgary a Vancouveru) však hráči Maple Leafs ovládli.

Prodlouží Nylander svou bodovou sérii?

V útoku se Toronto opírá především o Austona Matthewse, jenž se se 13 góly momentálně dělí o první místo ligových kanonýrů společně s Brockem Boeserem, Kylem Connorem a Samem Reinhartem.

Zapomínat bychom rozhodně neměli ani na již zmíněného Nylandera, jenž je momentálně 9. nejproduktivnějším hráčem NHL a bodoval v celkem 15 zápasech v řadě, čili zatím v každém utkání této sezóny.

Třetím mužem, který je možná trochu v pozadí je Mitch Marner. Jeho 17 bodů (5+12) v 15 utkáních stojí také rozhodně za zmínku.

Klingberg a Timmins do utkání nezasáhnou, chytat bude Samsonov.

Obránce Conor Timmins sice už trénuje, jeho start je však reálnější až v dalším utkání. To Klingberga nejspíš diváci neuvidí ani v jednom ze dvou utkání hraných na švédském území.

Do branky Toronta se pak s největší pravděpodobností postaví Ilja Samsonov.

Timmins-Klingberg

Detroit dokázal bodovat v každém z posledních tří utkání. Momentálně tak Larkin a spol. okupují třetí příčku v Atlantické divizi, dva body za Floridou Panthers.

Pro Red Wings se bude jednat o druhý zápas ve dvou dnech a také poslední zápas ve Stockholmu. Premiéra v dresu Red Wings dnes čeká brankáře Alexe Lyona.

Detroitu se včera večer málem povedl vcelku husarský kousek, když za stavu 0:4 zápas srovnali a v průběhu třetí třetiny tak trochu pomýšleli na obrat.

„Prohrávat v této lize o čtyři branky a být schopen se do utkání vrátit není vůbec nic jednoduchého,“ myslí si jediný švédský zástupce v hlavním týmu Detroitu Lucas Raymond. Byl to právě Raymond, kdo vstřelil úvodní branku Red Wings v zápase a odstartoval tak spanilou jízdu za vyrovnáním skóre.

„Myslím, že to o nás hodně vypovídá. Je to určitě velká část toho, co si z tohoto utkání odneseme,“ řekl Raymond včera po skončení utkání.

Alex Lyon poprvé v brance

Jak už jsme dnes informovali, do branky se dnes poprvé v sezóně postaví Alex Lyon. Třicetiletému brankáři hrálo do karet jednak to, že James Reimer včera absolvoval kromě 60 minut také takřka (bez dvou vteřin) celé prodloužení, a také skutečnost, že kvůli narození dcery odcestovala zpátky do Detroitu brankářská jednička Ville Husso.

„Chci v NHL dostat co nejvíce času to bude možné,“ vyjádřil se Lyon. „Chci i nadále působit na této úrovni. To je to, co mě motivuje.“

Lyon, který se v letošní offseason upsal Detroitu na 2 roky se dále vyjádřil, že ke každému dni přistupuje se stejným nastavením. V minulé sezóně nastoupil do 15 zápasů v dresu Floridy.

„Mnoho tréninkových dnů bylo doposud jako kdyby to bylo to byly dny, kdy nás čeká zápas,“ řekl Lyon. „To je všechno, co můžete udělat. Jak už jsem řekl, ovlivníte jen to, co ovlivnit můžete a pracujete tak tvrdě, jak jen můžete. I když je to ta nejklišovitější věc na světě, je to vlastně pravda.“

Misto Petryho v sestavě Holl

Trenér Lalonde se i pro dnešní utkání musí obejít bez útočníka Austina Czarnika. Do sestavy se na úkor Jeffa Petryho dostává Justin Holl, který si tak zahraje proti bývalým spoluhráčům.

Utkání začíná ve 20:05 a sledovat jej můžete na obrazovkách Nova Sport 1, případně prostřednictvím OnHockeyTV.

(zdroj: redwings.nhl.com, x.com; foto: redwings.cz)