Makej nebo mazej! 3 hráči Detroitu Red Wings, kteří se musí v příští sezoně předvést

Sezona 2022/2023 by měla být z pohledu Red Wings konečně průlomová. Posílený tým se již nesmí plácat na dně, mnohem větší konkurence bude pro některé hráče kritická. Buď zaberou nebo se zřejmě v Detroitu dlouho neudrží.

V mnoha ohledech má vlastně každý hráč v každém týmu co dokazovat. Ale někteří, z toho či onoho důvodů, musejí zabrat více. Možná se vzpamatovávají po špatném ročníku, nebo se ještě nestali skálopevnými hráči na úrovni NHL. Ať už je důvod jakýkoliv, vždy se v týmu najde alespoň jeden či dva hráči, kteří se ve své kariéře ocitli na křižovatce.

Když se podíváme přímo na Detroit, o své místo musí bojovat pod generálním manažerem Stevem Yzermanem každý hokejista. Nutno podotknout, že s příchodem nového kouče nemůže být o jistém místě řeč. Derek Lalonde své svěřence teprve poznává, byť určitě s nějakou představou do organizace přišel. Rudá křídla jsou ve třetím roce přestavby pod svým GM, který v létě mocně posiloval. Kádr doplnila spousta hráčů, takže je nutné předvádět 100% výkony zápas co zápas.

Seznamte se tedy s mou trojicí našich hráčů, kteří do toho budou muset dát v tomto ročníku opravdu co nejvíce. V opačném případě by v organizaci zřejmě dlouho nevydrželi.

Joe Veleno (C), 22 let

Bilance v NHL: 71 zápasů, 16 bodů (9+7), 26 trestných minut, 81 střel, 130 hitů, 29 zblokovaných střel, průměrný ice-time 13:21 na zápas
Bilance v loňském ročníku: 66 zápasů, 15 bodů (8+7), 22 trestných minut, 73 střel, 123 hitů, 25 zblokovaných střel, průměrný ice-time 13:13 na zápas

Rodákovi z Montrealu vyprší jeho nováčkovská smlouva v létě 2023, kdy se stane chráněným volným hráčem. Pokud si ovšem chce přijít k solidním penězům a neriskovat dvoucestný kontrakt, bude muset jednoznačně zabrat. Bývalý obrovský talent kanadského hokeje, který jako první hráč dostal v 15 letech výjimku hrát QMJHL, rozhodně nezáří.

Veleno se po velmi solidních sezonách v juniorské soutěži dostal do profesionálního hokeje ročníkem v AHL, kde na farmě v Grand Rapids zaznamenal 11 branek a 12 asistencí v 54 zápasech. Pro zmínku o sezonu dříve v Drummondville Voltigeurs (QMJHL) hvězdil, tehdy zapsal 104 bodů (42+62) v 59 duelech. To není úplně solidní přechod mezi dospělé.

Bývalý kapitán kanadské ‚osmnáctky‘ na Memoriálu Ivana Hlinky z roku 2018 musí prokázat své schopnosti i v rámci NHL. Uplynulý ročník dostal poměrně dost prostoru, co se týče hned 66 zápasů, na ledě se však průměrně objevuje těsně nad hranicí 13 minut za zápas. Navíc se nedá úplně předpokládat, že by se situace výrazněji změnila, pokud se o to sám Veleno nepřičiní. Jasným lídrem středních útočníků je Dylan Larkin, druhý útok by měl vést Andrew Copp a role třetího centra připadne zřejmě na Piuse Sutera.

Minimálně tak švýcarského útočníka se musí dvaadvacetiletý útočník pokusit přeskočit, aby si zajistil vyšší minutáž a s ní i lepší produktivitu. V Detroitu dobře vědí, že Veleno stále oplývá talentem a dokáže dělat skvělé věci, jen musí být více rozdílovým hráčem. Až často zapadne do průměru a přestože má solidní momenty, někdy ho během utkání ani nespatříte.

Největším jeho mínusem je to, že na farmu může být odeslán, aniž by prošel waiver listem, takže mezi Detroitem a Grand Rapids může pendlovat tak, jak si vedení Red Wings usmyslí.

Filip Zadina (LW/RW), 22 let

Není vůbec pochyb o tom, že šestý výběr draftu 2018 se může stát skvělým střelcem na úrovni NHL. Jenže Filip Zadina nyní prostě musí prokázat konzistenci potřebnou k udržení místa v top six, kde se mu stále nedaří usadit. A právě s příchody nových křídel to bude o to těžší, nehledě na hráče, kteří vykukují z farmy.

Český útočník stále čeká na nový kontrakt, nový trenér Red Wings Derek Lalonde s ním nadále počítá a doufá, že se mu povede pardubického odchovance probudit. Většina novinářů i médií odhaduje, že Zadinovo místo bude ve třetí formaci po boku Piuse Sutera a krajana Dominika Kubalíka. Pokud se povede nejlepšímu střelci z Memoriálu Ivana Hlinky z roku 2017 (a vítězi zlaté medaile) pravidelně střílet branky a přidávat asistence, může se dostat výš. Nehledě na to, že šance bude narůstat s každým zraněním spoluhráče, které v dlouhé a náročné sezoně bude zřejmě přicházet, byť si to samozřejmě nikdo nepřeje.

Přestože se Zadinova hra směrem dozadu od začátků v NHL zlepšila, nikdy nebude na excelentní úrovni. Nový kouč by se měl pokusit co nejvíce vytěžit z jeho umu – kvalitní střely. S lepšími spoluhráči by mělo přijít zlepšení i v přesilových hrách, kde snad Filip nasbírá více bodů než dosud. I to mu může pomoci k tomu, aby se v kádru udržel i pro další roky.

Pokud se však ročník 2022/2023 českému křídelníkovi nepovede, nemůže se nikdo podivovat, když ho generální manažer Rudých křídel pošle o dům dál.

Gustav Lindström (D), 23 let

Lindström má ve svých třiadvaceti letech postupnou cestu do NHL přes švédskou nejvyšší soutěž či AHL. Uplynulý ročník strávil poprvé celý v nejslavnější hokejové lize světa. Že by zklamal? Spíše ne, ale měl by přidat. Jeho smlouva vyprší v létě 2023, takže má právě nadcházející sezonu na to, aby se dokázal etablovat jako stabilní defenzivní obránce třetího páru.

Se svými 17 body v téměř stovce NHL utkání nikdy nebude výrazněji produktivní, ale směrem dozadu by měl patřit ke stabilním zadákům. Tým by se na něj měl spolehnout a švédský bek by měl přinést klid a na led chodit s tím, že jeho obranný pár branku neobdrží.

V první polovině ročníku se mi velmi líbil, pravidelně dokázal sbírat plusové body za účast na ledě. To není pro mě příliš určující statistiky a mám raději ty rozšířené, ale na první pohled může ukázat, jak si hráč vede. Lindström na tom špatně nebyl, to rozhodně ne. Navíc do zlomového momentu se mu povedlo poprvé v NHL skórovat a nasbíral i několik asistencí. V polovině února s klesající výkonností celého mužstva, byl zmar mladíka z Ostervaly viditelný.

Začal výrazněji chybovat, nepřesně rozehrávat a připadal mi směrem dozadu celkem nevýrazný. Jakoby se najednou bál hrát s pukem, možná měl strach udělat kiks. Při přestřelce 7:10 s Torontem Maple Leafs měl -3, proti Arizoně při debaklu 2:9 dokonce -6 (!) Při zpětném pohledu na záznam udělal několik nepochopitelných minel při bránění. Například mu byla vyseknuta před brankou hokejka, on přestal hrát a nechal před klecí volného protihráče. V dalším případě prohrál souboj u mantinelu a soupeř z přečíslení taktéž skóroval.

Rozhodně ale taková vysoká porážka nepadá na jeho vrub, jen poukazuji na naprostou změnu v jeho chování. Zpočátku ročníku mi přišel sebevědomý, pomohly mu dvě asistence v prvních dvou duelech, po polovině ročníku jsem ho nepoznával. Nyní pro něj bude důležité vybojovat si vůbec na soupisce místo, na jeho pravé straně je dlouhodobě zraněný Mark Pysyk, zahrát zde může Robert Hägg či Steven Kampfer, s nímž se však počítá spíše na farmu.

Na závěr bych chtěl podotknout, že s ohledem na lepší spoluhráče by měl být následující ročník lepší od všech tří zmíněných hokejistů. Uvidíme se ale až na ledě. LGRW!

(zdroj: nhlportal.cz, hockey-reference.com, eliteprospects.com; foto: koláž redwings.cz)