Rád střílím ze všech úhlů, řekl po vítězném utkání proti Montrealu dvougólový hrdina Larkin

Konečně to vyšlo. Až na třetí pokus se hokejistům Detroitu povedlo najít recept na Montreal, který porazili především díky dvěma zásahům Dylana Larkina 3:2 po prodloužení.

„Z konečného výsledku mám radost,“ nechal se slyšet kouč Jeff Blashill, podle jehož mínění ale jeho tým hrál dobře jen v některých úsecích hry, nikoliv celý zápas.

„Ned byl vynikající,“ pochválil Blashill výkon domácího gólmana. „Puk se k němu doslova přilepil. Musíme se však poučit. Musíme se neustále zlepšovat. Darujeme soupeřům příliš mnoho šancí. Musíme se zlepšit ve vedení puku.“

Největším hrdinou tohoto utkání byl bezesporu Dylan Larkin, jenž zápas také rozhodl. Situace se zrodila v prodloužení, kdy se útočník Red Wings vydal do úniku dvou na jednoho s Lucasem Raymondem. Domácí kapitán puk svému mladšímu kolegovi nakonec předložil, ten však skórovat nedokázal. Kotouč si opět našel cestu ke kapitánovi, který z těžkého úhlu prostřelil gólmana Canadiens Sama Montembeaulta.

První Larkinova trefa přitom padla téměř z totožného místa. Všechny důležité situace si můžete opětovně přehrát v naší reportáži.

„Puk se vrátil přímo ke mně. Viděl jsem v brance spoustu místa. U prvního gólu jsem viděl místo, a tak jsem prostě vystřelil. Musíte umět střílet tam, kam chcete. Rád střílím ze všech úhlů, i těch divných, abych zaskočil brankáře,“ popsal kapitán Detroitu.

Ve společnosti velkých osobností

Vítězná branka znamenala pro Larkina současně jeho 300. kanadský bod v NHL. Zároveň to byl pro hokejistu s číslem 71 v kariéře již šestý gól v prodloužení.

Na adresu kapitána se ostatně vyjádřil také kouč Blashill: „Vidím muže s velkou vášní. Podle mého názoru je to jeho nejlepší vlastnost, jeho vnitřní touha vyhrávat zápasy, chce být skvělým hráčem. To mu umožnilo dosáhnout tohoto milníku.“

V rámci historického pořadí v počtu vstřelených branek v prodloužení se Larkin v rámci klubu odpoutal od hráčů jako je Brett Hull nebo Gustav Nyquist a momentálně je před ním jen šestice hokejistů, přičemž první Sergej Fjodorov má takovýchto branek na svědomí 12.

Vzhledem k perspektivnímu Larkinově věku (25 let) je tedy klidně možné, že se současný kapitán týmu jednou vyhoupne až na samotný vrchol tohoto žebříčku. U nás v redakci bychom mu to velmi přáli.

Otřesený Jake Allen

Byl to právě Larkin a jeho týmový kolega Pius Suter, kteří v rozmezí pouhých 45 vteřin vstřelili na začátku druhé třetiny dvě branky a dokonale tak v zápase přivítali již zmíněného brankáře Montembeaulta, přičemž otočili skóre utkání na svou stranu.

Ten nahradil jedničku Habs Jakea Allena, který musel z utkání odstoupit po střetu s Dylanem Larkinem, jehož na brankáře hostů natlačil obránce Jeff Petry. Chvíli se přitom zdálo, že má nějaký problém také domácí kapitán. Ten se však zvedl a za pomoci Raymonda odbruslil na střídačku.

„Bál jsem se o Jakea Allena,“ řekl Larkin. „V plné rychlosti toho moc neovlivním. Bylo to jen malé přistrčení, ale v té chvíli nemůžu dělat nic, abych se vyhnul brankáři. Bylo to tvrdé a mrzí mě to.“

Po Larkinově vyrovnávacím gólu udeřil krátce na to Pius Suter, který v poslední době předvádí skvělé výkony. „Suter hrál opravdu skvěle. Od zápasu s Buffalem hraje velmi dobře a začíná nacházet svoji hru,“ pochválil svého svěřence hlavní kouč. V posledních pěti zápasech nastřádal švýcarský centr pět bodů za tři branky a dvě asistence.

I přes všechny tyto chvalozpěvy se však Blashill nechal slyšet, že nejlepší výkon podala v utkání lajna Michaela Rasmussena s Vladislavem Naměstnikovem a Adamem Ernem na křídlech. „Dnes večer byli vynikající, to byla naše nejlepší lajna.“

Skvěle si počínal také gólman Detroitu Alex Nedeljkovic, jehož výkony mají v poslední době vzestupnou tendenci. „Byl solidní, stejně jako minule Thomas Greiss,“ řekl na adresu obou maskovaných mužů Larkin. „Dnes večer bojoval. Když jsme byli zatlačeni do defenzivy, byl naším nejlepším hráčem.“

Stephens mimo hru, přichází šance pro Velena?

Jake Allen nebyl jediným, kdo utkání v Little Caesars Areně nedohrál. V průběhu druhé třetiny z utkání odstoupil také domácí Mitchell Stephens. Útočník Red Wings bude s určitostí týmu nějakou dobu chybět.

Stephens nejprve narazil do mantinelu a při návratu na lavičku měl problémy se zatížením levé nohy. Po krátkém pobytu na střídačce se útočník s dvaadvacítkou na zádech odebral do šatny.

„Utrpěl zranění v dolní části těla, jak jste si jistě všimli,“ poznamenal na adresu indisponovaného forvarda hlavní kouč. „Bude nám nějaký čas chybět. Nevím přesně jak dlouho, ale nějaký čas určitě.“

Blashill nechtěl spekulovat o tom, koho povolá z farmářského celku Grand Rapids. Lze však předpokládat, že horkým kandidátem na uvolněný post by mohl být Joe Veleno, jenž už tuto situaci letos absolvoval. Talentovaný Kanaďan má na svém kontě v sedmi zápasech za Grand Rapids tři branky, v hlavním mužstvu zaznamenal dva body (1+1) ve čtyřech střetnutích.

(zdroj: detroitnews.com; foto: freep.com)