Startuje juniorský turnaj před světovým šampionátem, v akci budou tři prospekti Detroitu

Švédsko hostí poslední turnaj čtyř týmů pro hokejisty do dvaceti let před mistrovství světa, které se koná na přelomu roku v Kanadě. Účastníky jsou kromě domácích také Finové, Češi a Rusové. Detroit bude mít trojnásobné zastoupení.

Ängelholm, zhruba čtyřicetitisícové město, které je domovem hokejistů Rögle BK (zde rok působil Seider a nyní Wallinder) a narodila se zde žena Henrika Zetterberga, hostí turnaj čtyř zemí. Švédi, Finové, Češi a Rusové se mezi sebou utkají ve formátu každý s každým, hrací dny jsou pátek, sobota a neděle.

Jde o poslední turnaj před mistrovstvím světa juniorů v Kanadě.

Red Wings budou mít trojnásobné zastoupení, shodou okolností jde o obránce. Ve finském výběru figuruje Eemil Viro (19 let), který hraje nejvyšší domácí soutěž za TPS. V letošním ročníku zaznamenal v 18 zápasech tři body (1+2). V uplynulé sezóně byl o něco produktivnější, nicméně nováčkovskou smlouvu s Detroitem má a je možné, že ho brzy uvidíme v zámoří v Grand Rapids (zřejmě příští rok).

Zajímavé bude sledovat duely Švédů, za které se na turnaji představí William Wallinder (19 let), jemuž se povedlo v posledních týdnech etablovat do role důležitého obránce Rögle BK. Během 16 zápasů dal tři góly a na pět jich přihrál. Unikátní na tomto zadákovi je, že průměr půl bodu na utkání drží při průměrném ice-timu 11:24 na jeden zápas. Neuvěřitelné. Nutno dodat, že Wallinderovi samozřejmě s jeho skvělými výkony minutáž roste.

V sestavě ho doplní Simon Edvinsson (18 let), který je budoucností Red Wings. Ve Frölundě patří k nejvytěžovanějším hráčům, za 16 utkání má na kontě devět bodů (1+8). Analytik prospektů z dailyfaceoff.com Chris Peters o něm prohlásil následující: „Vyspělost, kterou Edvinsson prokázal během této sezóny, je pozoruhodná. Patří mezi nejlepší mladé hráče v celé Evropě. Ve své draftové sezóně měl v nejvyšší švédské soutěži průměr pod šest minut na zápas. Ve svém prvním kompletním ročníku v SHL hraje v průměru téměř dvacet minut na zápas, dobře brání a jeho bodová produkce má takové tempo, které nebylo vidět od obránce v nejvyšší švédské soutěži k vidění několik desítek let.“ To pěkně vysvětluje, jak optimističtí fanoušci Detroitu mohou být.

Edvinsson byl nedávno zraněný a vynechal několik utkání, nyní je zpět v plné síle. Původně se do nominace vešel také útočník Theodor Niederbach, bohužel si přivodil lehký otřes mozku v jednom z posledních duelů před reprezentační přestávkou, takže se dává dohromady a v kádru nefiguruje.

Rozpis turnaje

Pátek, 12. listopadu/októbra
16:00 | Rusko – Finsko (Viro)
19:30 | Švédsko (Wallinder, Edvinsson) – Česko

Sobota, 13. listopadu/októbra
13:00 | Česko – Rusko
17:00 | Švédsko (Wallinder, Edvinsson) – Finsko (Viro)

Neděle, 14. listopadu/októbra
12:00 | Finsko (Viro) – Česko
16:00 | Švédsko (Wallinder, Edvinsson) – Rusko

Všechny zápasy by měly být ke sledování na OnHockey TV. V neděli po skončení turnaje vydáme článek se souhrnem, jak se našim mladým puškám dařilo.

(zdroj: eliteprospects.com, stats.swehockey.se, dailyfaceoff.com; foto: The Athletic)