ČÍSLA NELŽOU #2 – Hronek on Fire! 🔥 Český bek fantasticky podporuje ofenzívu Detroitu

Po roce a půl tu máme druhý článek rozebírající rozšířené statistiky, který by nám měl ukázat hru Filipa Hronka v pravém světle. Jsou jeho nynější parádní výkony náhoda? Věřím, že ne. Ostatně to potvrzují právě i zmíněné rozšířené statistiky. Tak se pohodlně usaďte, udělejte si třeba kávu a vychutnejte si ji spolu s tímto článkem. Stojí za to. LGRW! 

Bylo by hodně krátkozraké posuzovat hráče čistě podle získaných bodů. Ani tady samozřejmě český zadák nijak nestrádá, ba naopak. My se však chceme přesvědčit, co o jeho výkonech říkají rozšířené statistiky. Ty si zasadíme do kontextu zápasů a ukážeme si, jak nedoceněného hráče ve Filipovi máme a jak výrazné jeho zlepšení je. 

V minulém odstavci jsem psal, že se musíme podívat na víc než jenom body. Přesto to porušíme. Jak je vidno, tak Filip se meziročně statistiky výrazně zlepšil. Již po 18 odehraných zápasech má na svém kontě čtyři branky, v minulé sezoně skóroval pětkrát, potřeboval na to 78 duelů. V asistencích je nyní téměř na třetině loňského počtu. 

Pokud udrží svou formu nadále a odehraje plný počet utkání, bude mít na konci sezony 64 bodů (63,8) za 18 gólů a 46 asistencí. To by bylo jeho kariérní maximum ve všech ohledech. Bodová predikce je přepočítaná na 82 odehraných zápasů, čili v minulé sezoně by jich posbíral při všech zápasech 40 (přesněji 39,9). 

Pokud si myslíte, že mu nový trenér Derek Lalonde výrazně přidal v minutáži, tak to se rozhodně neděje. V loňském ročníku měl Filip průměrný čas na ledě 22:02, v této sezoně to je 22:17. Na ledě tak stráví jen o 15 sekund více než minulý ročník. O něco vyšší je při početní výhodě, na přesilovce v minulé sezoně strávil průměrně 1:52 každý zápas, letos je to již 2:36. Jeho čas strávený na přesilové hře se meziročně zvedl o 44 sekund.

V minulém ročníku ze 38 kanadských bodů získal sedm (2+5) při přesilových hrách. To činí 18,4 % všech nasbíraných bodů. Tenhle rok mu vyšší ice-time v této herní situaci a dozajista i lepší spoluhráči přinesli pět (0+5) přesilovkových bodů z jeho prozatímních 14 (4+10). To činí 35,7 %. Třetina jeho nasbíraných bodů tak přichází z přesilovky. Je jenom dobře, že si touto herní situací pomáhá. Početní výhody rozhodují zápasy a pro případné play off to platí dvojnásob.

Kdo by si myslel, že při hře pět na pět není Hronek tak výrazný, pletl by se. CF% rel se počítá rozdílem střel, když je hráč na ledě a když ne. Pokud je číslo kladné (více než 0 %), tak to znamená, že tým je s tímto hráčem na ledě lepší, protože hraje vepředu, soupeře střelecky přehrává. Bilance českého beka je nejlepší z celého našeho týmu. Je to samozřejmě dáno také tím, proti kterým hráčům jednotlivci hrají. Pokud nastoupí Hronek na čtvrtý útok soupeře, který více brání a Detroit střílí, číslo CF% rel logicky stoupá. 

Pro zajímavost: Olli Määttä je jedním z obránců, kteří s Hronkem hrají nejčastěji a i jeho číslo je tak vysoké – 5,4 %. V týmu mu patří páté místo a je například výše než Dylan Larkin (4,3 %) či Dominik Kubalík (0,1 %).

xG měří očekávané góly jednotlivce z jeho pokusů (střela z rohu kluziště má v této metrice menší šanci na úspěch než například rána z prostoru mezi kruhy). Filip Hronek dobře využívá své šance, protože podle této metriky měl ze svých střel, které v tomto ročníku vyprodukoval, vstřelit 1,9 gólů (10. místo v týmu). Nicméně jak již víme, český zadák se trefil čtyřikrát (5. místo v týmu), což znamená, že vstřelil o dvě branky více než ze svých střel a šancí měl. 

Pro zajímavost: Nejlepší číslo xG má v Detroitu Dylan Larkin 8,2 (dal osm gólů), dále Dominik Kubalík 6,3 (dal osm gólů, čili více než by měl), David Perron 4,1 (dal šest gólů, čili více než by měl) a Lucas Raymond 3,7 (dal šest gólů, čili více než by měl). Naopak méně branek vstřelili Michael Rasmussen (xG 3,2; trefil se dvakrát) či Andrew Copp (xG 2,1; trefil se jednou).

V další statistice si ukážeme, že to Filip na ledě nemá nijak zjednodušené. V tomto ročníku absolvoval již 490 střídání. Pouze 11,4 % z nich začalo vhazováním v útočném pásmu soupeře, což je jedno z nejmenších čísel v rámci našeho týmu. Úplně nejmenší má Hronkův kolega Olli Määttä (7,4 %). Na úplně opačném pólu je dvojice útočníků Dominik Kubalík (25,8 %) a David Perron (20,2 %), jejichž nástup na led z více než pětiny (u Kubaldy ze čtvrtiny) začíná vhazováním v pásmu soupeře. 

59,8 % všech Hronkových střídání začíná tak, že přeskočí mantinel a jde přímo do hry. Dalších 14,9 % střídání začne vhazováním ve středním pásmu a 13,9 % v obranném.

Jo, když je v tomto ročníku Filip Hronek na ledě, tak to smrdí gólem. 🙂 Rudá křídla prozatím vstřelila 59 branek. Český bek byl na ledě při 28 z nich, což značí, že byl u 47,5 % všech námi vstřelených gólů (1. Larkin u 34 gólů).

Když odečteme trefy, které přišly v přesilových hrách (14) a v oslabení (2), tak zjistíme, že Rudá křídla při hře pět na pět vsítila celkem 43 gólů. Hronek byl při této herní činnosti na ledě při 21 z nich, což je společně s Dylanem Larkinem nejvíce v celém týmu. Čistě matematicky lze říci, že když dá Detroit gól, je šance (skoro) 50 %, že byl na ledě Filip Hronek a 25 % (konkrétně 23,7 %) šance, že měl kanadský bod (pokud koukáme na statistiky).

Logicky je ta šance až poloviční, když je na ledě – v danou chvíli je tam šest hráčů a bod získají až tři z nich (tak co mi je s tou matikou, však jsem z ní ve třeťáku propadl 😅)

Pro zajímavost: Jake Walman je dosud jediným hráčem Rudých křídel, který nebyl u inkasovaného gólu. Zatím však nastoupil pouze do čtyř zápasů.

ZÁVĚREM

Co tak sdělit na konec? Samozřejmě vše není růžové, směrem dozadu nebude Filip nikdy nejlepším obráncem, na druhou stranu i v tomto směru alespoň opticky neztrácí tolik jako v minulosti. Jsem přesvědčen, že mu v tom pomohl příchod dalších zadáků. 

Hronkova devíza je podpora útoku a to je to, co od něj musíme a chceme čekat. V letošním ročníku to naplňuje velmi dobře, přidává góly nad plán, jeho ofenzivní čísla jsou jedny z nejlepších v celém týmu a hrají pro něho i rozšířené statistiky. 

Pokud takhle bude pokračovat, tak dobře pro nás. A vlastně i pro něho, protože další jeho smlouva by s podobnými výkony měla vyšší cenovku než 4,4 miliony dolarů, které momentálně do června 2024 pobírá. 🙂

LGRW! 🐙

(Zdroj: hockey-reference.com, moneypuck.com, nhlportal.cz, eliteprospects.com; foto: nhl.com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *