Game #55 | Red Wings vyráží na slunnou Floridu, na řadě je souboj s Tampou

Dvojzápasem proti týmům ze státu Florida ukončí hráči Detroitu těžký pětiboj se soupeři z nejvyšších pater tabulky kanadskoamerické NHL. Prvním protivníkem na řadě budou hráči Tampa Bay Lightning. Utkání začíná v noci z pátku na sobotu v 01:05 našeho času. Red Wings živí naději na play-off, rozdíl mezi jejich aktuální pozicí a poslední pozicí zajišťující účast v nadstavbové části soutěže činí momentálně 13 bodů a oproti Washingtonu Capitals, kteří tuto pozici hájí, mají hráči z Hockeytownu dvě utkání k dobru.

Stojí za připomenutí

• Detroit hrál proti svému diviznímu rivalovi naposled 14. 10. 2021 při zahajovacím utkání této sezóny. Utkání plné událostí v prodloužení ukořistili hráči Lightning poměrem 7:6. Red Wings vedli nejprve 3:0, poté 4:1 a také 6:3, přesto získali pouze bod. Čtyřmi góly se na úvod sezóny předvedl Tyler Bertuzzi
  • Tampa Bay naposledy prohrála proti Pittsburghu Penguins 1:5. Touto prohrou byla ukončena vítězná série, která se zastavila na čísle pět. Prohru těžce nesl kouč Bolts Jon Cooper, který byl za „urážku rozhodčích“ z utkání vyloučen v poslední minutě druhé třetiny
  • Lightning odehráli v roce 2022 doposud 20 utkání, ve 14 případech ukořistili všechny body, v jednom zápase padli až po samostatných nájezdech a z pěti střetnutí odešli s prázdnou
  • Steve Yzerman, generální manažer Red Wings, se znovu postaví proti týmu, který „vybudoval“. U Tampy působil jako generální manažer a viceprezident pro hokejové operace mezi lety 2010-2018, v sezóně 2018/2019 ještě u sobotního soupeře Rudých křídel působil v pozici hlavního poradce hokejových operací. Následně se přesunul na pozice generálního manažera a viceprezidenta pro hokejové operace do Detroitu
  • Poslední vítězství proti floridskému soupeři je necelý rok staré.  Dne 1. května 2021 vyhrál tým z Michiganu fotbalovým výsledkem 1:0 až po samostatných nájezdech, v základní hrací době tedy nepadl ani jeden gól

Z kabiny Red Wings

V posledním utkání proti Carolině Hurricanes hráči Red Wings oživili naději na play-off, když svého soka porazili 4:3 po prodloužení. Za Detroit se v tomto utkání prosadili chronologicky Carter Rowney, Michael Rasmussen, Dylan Larkin a v nadstavbové části zápasu rozhodl Lucas Raymond. Kapitán Larkin bodoval v deseti střetnutích v řadě. Nováček Moritz Seider překonal rekord organizace mezi obránci nováčky, když zaznamenal alespoň jeden zápis za gól či přihrávku v sedmi utkáních v řadě. Předchozím držitelem rekordu byl Reed Larson. V bráně proti svému bývalému zaměstnavateli stál Alex Nedeljkovic, který vykryl 27 střel soupeře a úspěšnost zásahů udržel na 90,00 %. Velkým pozitivem tohoto utkání je fakt, že Red Wings svého soupeře z vrcholu tabulky NHL přestřílel poměrem 41:30. K utkání se vyjadřoval především bývalý strážce svatyně Canes. „Před námi je spousta dobrých soupeřů, se kterými se do konce sezóny potkáme. Takhle musíme hrát. Musíme teď hrát stylem, jakým se hraje v play off. Nemůžeme spoléhat na to, že budou ztrácet ostatní. Máme ztrátu, kterou se musíme pokusit vyrovnat,“ sdělila současná brankářská naděje Detroitu.

Z důvodu úspěchu v utkání s Carolinou a vzhledem k celkově uspokojivému výkonu mužstva nebylo v přípravě třeba sáhnout do složení mužstva a hráči tak trénovali ve formacích, v jakých nastoupili do posledního souboje.

V sestavě Red Wings budou stále chybět dlouhodobě zranění Jakub Vrána a Mitchell Stephens. Český útočník se však každým dnem blíží návratu na led. Jinak bude tým Rudých křídel kompletní.

Sestava Detroitu z minulého zápasu:
Nedeljkovic (Greiss) – Seider, Leddy, Hronek, Oesterle, Stecher, Staal – Raymond, Larkin, Naměstnikov – Bertuzzi, Suter, Fabbri – Zadina, Veleno, Rasmussen – Gagner, Rowney, Erne.

Rudá křídla se momentálně nahází na 10. místě ve Východní konferenci a 23. pozici v celkové tabulce NHL. Mezi nimi a poslední příčkou zajišťující účast v bojích o Stanley Cup stojí Columbus Blue Jackets a Washington Capitals. Na záda nicméně nepříjemně dýchají hráči New Yorku Islanders, kteří ztrácí na Detroit šest bodů, ale mají tři zápasy k dobru.

Red Wings a Lightning se v této sezóně utkají teprve podruhé z celkových čtyř střetnutí v základní části. Poprvé se v probíhajícím ročníku představí na ledě dvojnásobných obhájců Stanleyova poháru. Blesky se nachází na 2. místě v Atlantické divizi v těsném závěsu za svým floridským sousedem – Floridou Panthers. Ve Východní konferenci Lightning patří 3. příčka, v celkové tabulce letošní sezóny pak pozice č. 4. Když se tyto dva týmy utkaly naposledy v domácím prostředí Tampy Bay, Red Wings ukončili 17 zápasovou sérii výher na domácím ledě v podání Blesků. Tato série je nejdelší vítěznou sérií na domácím ledě pro tuto organizaci, současně se jedná o osmou nejdelší sérii výher na domácím ledě proti jednomu týmu v historii NHL. Tampa v této sezóně posedmé odehraje druhý zápas ve dvou dnech. V dalším průběhu základní části ji tato situace potká ještě v pěti případech. Do zápasu s Red Wings vstupují Blesky s dosavadní bilancí 5-0-1 v zápasech, které jsou na programu hned druhý den po předchozím souboji. Lightning v tomto ročníku ještě neokusili chuť porážky v základní hrací době ve dvou po sobě jdoucích zápasech.

Speciální utkání čeká na forwarda Tampy Bay Ondřeje Paláta, pro něhož bude souboj s Rudými křídly 600. zápasem v základní části NHL. Andrej Vasilevskij, brankář Bolts, zase nikdy ze 13 případů neprohrál v utkání s Detroitem. Nikdy neprohrál ještě proti dvěma týmům NHL, a to Chicagu, proti kterému chytal 11krát, a Seattlu, kterému čelil pouze jednou. Očekává se však, že v brance bude stát znovu Brian Elliott, který chytal i proti Penguins.

Tampa vydolovala z posledních deseti zápasů sedm výher, dvě porážky a jednu prohru po prodloužení. V těchto deseti kláních zaznamenala v průměru 3,4 vstřelených gólů, 2,6 obdržených gólů při úspěšnosti zásahů brankářů ve výši 91,2 %. Současně během těchto střetnutí zaznamenali Bolts v průměru 4,4 trestů na utkání a průměrně odseděli na trestné lavici hráči s bleskem na hrudi 11,7 minut.

Bleskům bude kvůli zranění v dolní části těla chybět pouze Zach Bogosian.

Hvězda v týmu soupeře

Steven Stamkos. Kanadský centr, celková jednička draftu NHL v roce 2008 (mimochodem v roce, kdy Red Wings naposledy slavili zisk Stanley Cupu), je v letošní sezóně po dlouhé době zdravý a táhne Blesky k dalšímu úspěchu. Kapitán Tampy vede týmovou tabulku střelců s 26 zásahy, vede také statistiku bodování klubu s 60 body, to vše v odehraných 52 utkáních. Stamkos letos skutečně táhne útok Lightning v dosavadním průběhu základní části, neboť, kromě výše zmíněného, vévodí také týmovým statistikám v počtu vstřelených gólů v přesilovce, bodů v přesilovce, vítězných gólů, gólů v prodloužení a počtu střel.