DRAFT 2023 REPORT: Švédský klenot, gólmani a ranař. Seznamte se s novými prospekty!

Zábava skončila. V Nashvillu včera kolem deváté večer našeho času skončil oblíbený draft nadějí. Řada hráčů se žebříčky propadla, další naopak byli vybráni dříve, než se čekalo. To už ani nikoho nepřekvapí. Pojďme si představit 11 nových tváří detroitského prospect poolu.

1. kolo, 9. pozice – Nate Danielson (C)

Podle mnohých expertů přišel na řadu dříve, než se čekalo a dost možná by zbyl i na pozici 17. Detroit ovšem nechtěl nic riskovat a na výborného defenzivního centra poukázal již na deváté příčce. Podle skautů věnujících se prospektům je Danielson dobře stavěný, má dobrou rozehrávku, je to bojovník a umí hrát s pukem. Kromě toho, že zvládá střílet branky, tak je i připravuje. Nejvíce ceněný je ale pro defenzívu. Jeho hra je efektivní, odvádí dobrou práci směrem dopředu i dozadu, rád pomáhá zadákům svého týmu. Tohle v něm určitě probudila i jeho situace – hraje v jednom z nejslabších juniorských celků WHL. Connor Bedard o něm uvedl, že je to nejlepší centr, proti němuž nastoupil. Danielson je pracovitý kluk, má kvalitní bruslení a vyniká v zavážení puků do pásma. 

Potenciál: Podle mnoha expertů je tzv. „safe bet“, čímž se označují hráči, kteří se do NHL dostanou, ale neohromí, odvedou si svou práci. Danielsonův potenciál je momentálně na úrovni platného druhého centra, který by mohl dostat prostor na přesilovce a spoustu času odehraje v oslabení. V silnějším týmu by mohl překonávat hranici 25 nastřílených branek za sezonu. 

1. kolo, 17. pozice – Axel Sandin Pellikka (D)

Tohle může být jednou pro Detroit obrovské vítězství. Pellikka se stal doslova dárečkem, který nám spadl až na 17. místo. Tímto bychom měli mít dostatečně vyřešenou pravou stranu obrany, protože tenhle švédský klenot by mohl v budoucnu nastupovat ve druhé obraně za Moritzem Seiderem. Je vyloženě ofenzivně laděný a jeho defenzíva je spíše průměrná. Pellikka má vysoké hokejové IQ a šikovné pohyby s pukem, které vám budou právě našeho německého beka připomínat. Dokáže až nepochopitelně udržet puk v útočném pásmu, nebojí se na modré čáře udělat jako poslední hráč kličku. V tomhle nemá z letošních beků absolutně konkurenci. Mnoho skautů si myslí, že bude nejlepší obránce draftu. Tady věřím, že z něho hodně vytěžíme. Půjde švédskou cestou, bude pokračovat v nejvyšší soutěži a posléze by se měl zapracovat přes farmu do hlavního týmu. Detroit s ním do budoucna počítá.

Potenciál: Pellikkův potenciál je stát se obráncem do prvního nebo druhého páru s výrazným časem na přesilových hrách a s šancí pravidelně překonávat hranici 40 bodů za sezonu. Bude potřebovat vytříbit defenzívu, nebo bude muset být spárován s defenzivním zadákem.

2. kolo, 41. pozice – Trey Augustine (G)

Mezi brankáři nemáme kromě Sebastiana Cossy příliš prospektů, vlastně téměř žádného. Augustine tak byl pro naše skauty jasnou volbou. Zvýší tlak na prvně jmenovaného a jednoho dne by klidně i on mohl stát mezi třemi tyčemi Rudých křídel. Augustine má dobrou techniku chytání, která se líbila mnoha týmům. Nejvíce je na něm ceněná jeho konzistence, i v mladém věku dokáže zachytat řadu zápasů za sebou stejně kvalitně, nemívá výpadky jako to je u jiných v jeho věku. Není divu, že se dostal do americké mládežnické reprezentace, kde se stal jedním z hrdinů během tažení za medailemi. Trey má na svůj věk kompletní dovednosti, je extrémně rychlý během přesunů ze strany na stranu. Reflexy má dle odborníků nejlepší ze všech gólmanů, kteří šli na letošní draft. Narodil se v South Lyon v Michiganu, takže je místní kluk. Pokračovat bude na Michigan State University v NCAA, kde se mu kromě kvalitního hokeje dostane i vzdělání. 

Potenciál: Augustine má potenciál stát se jedničkou svého týmu.

2. kolo, 42. pozice – Andrew Gibson (D)

Tímto výběrem Rudá křídla opět zkvalitňují svůj prospect pool na pravém obránci, kde jsme měli jednoznačně prostor k vylepšení. Po Pellikkovi tak přišel na řadu Andrew Gibson. Jde o kvalitního bruslaře, který ač byl nováčkem v týmu Sault Ste. Marie Greyhounds, jednoznačně zapadl a vysloužil si pozvánku do kanadského národního týmu na MS do 18 let. Gibson je ve svém živlu v útočném pásmu, má dobré vidění a rozhodovací schopnost, což mu pomáhá ve všech třech pásmech. Hraje jednoduše, účelně. Rád nahazuje před branku na teč, z toho pramenilo dost asistencí v uplynulé sezoně. Jako nováček byl druhý nejproduktivnější zadák svého celku. Zastavilo ho zranění, během něhož přišel o místo na přesilovce. Od příštího ročníku si ho ale vybojuje, věřím tomu. Gibson má přesné přihrávky, což zvyšuje jeho dopad v ofenzívě, ale dělá to z něj i kvalitního hráče do přechodové fáze. V defenzívě se snaží hrát fyzicky, ale bude na ní potřebovat zapracovat – hlavně tedy na poziční hře. Pomůže mu k tomu jistě jeho velká pracovní morálka, sebedůvěra a vysoké hokejové IQ. 

Potenciál: Gibson si nekomplikuje život, hraje oboustranně. Efektivně využívá své velikosti a směrem kupředu je velmi dobře využitelný. Jeho potenciál se nachází jako obránce pro druhý či třetí pár, který by mohl hrát ve druhé přesilovce. 

Brankář Trey Augustine a obránce Andrew Gibson spolu jako děti hráli za detroitský celek, nyní byli touto organizací draftování do NHL!

2. kolo, 47. pozice – Brady Cleveland (D)

Naprosto překvapivý výběr od Steva Yzermana a jeho týmu. Bob McKenzie jej měl na 66. místě, ale byli skauti, u nichž se ani v žebříčku neobjevil. Nicméně naše vedení si řeklo, že bude ignorovat tabulky a vybere si hráče na konkrétní pozici. Tenhle hráč se okamžitě stál mým oblíbencem a moc mu přeji, aby se prosadil. Nejenže chtěl být Detroitem draftovaný, ale je to přesně ten typ bojovníka, co nám chybí. Od Bradyho nečekejte body, nebude dávat góly a sbírat spoustu asistencí, ale na ledě toho pro náš tým odvede strašně moc. Cleveland je fyzicky perfektně stavěný, rád hituje, umí se poprat a je to skutečně prototyp tvrdého hráče, staré školy. Jeho vzorem fyzické hry jsou bratři Tkachukovi. Brady dává do každého střídání vše, řídí se tím, že nechce inkasovat a udělá pro to všechno. Blokuje střely, vypichuje soupeři puky a pokud může, předvede parádní strom. Kvůli takovému hráči se v minulosti vyprodávali stadiony a já věřím, že při správném vývoji jsme zde trefili jackpot. Není to žádný kolohnát, co by byl navíc, ba naopak. Vysloužil si pozvánku do amerického národního týmu do 18 let, kde přispěl svou prací k zisku zlaté medaile, odehrál všechny zápasy. Čistě defenzivní beci bez schopnosti přispět ofenzivě zřídkakdy hrají v reprezentaci, což jen dokazuje, že určitou budoucnost tenhle hráč má. Trenér USA do 18 let z něj byl nadšený a uvedl, že když proti němu hrajete, musíte mít pořád hlavu nahoře. Jinak přijede jako parní válec. Brady bude od následující sezony člen University of Wisconsin (NCAA).

Potenciál: Cleveland je fyzický obránce, který pokud se vyvine správným směrem, bude pro svůj celek platným bekem do třetího páru a velké množství času stráví v oslabení. Jestli se dostane do NHL, bude neskutečně ceněný. Není to další Cale Makar, nebude sbírat kvanta bodů, ale pro tým se roztrhá, aby neprohrál. 

Malá ukázka toho, co mu jde nejlépe:

3. kolo, 73. pozice – Noah Dower Nilsson (C)

Pokud vám jméno Dower Nilsson něco říká, tak vězte, že ano. Jeho bratr Liam byl Detroitem draftovaný v roce 2021. Pokud jde o tyto dva kluky, tak přestože jsou bratři, herně vypadají naprosto odlišně. Noah je lepší střelec, dává více branek a celkově je jeho hra více postavená na střílení gólů. Přestože jich opravdu dává kvanta v juniorských soutěžích, tak je schopný odložit své ego stranou a přihrávat do lepších pozic spoluhráčům. Dokáže na svůj věk velmi dobře navázat soupeře a posléze přihrát do odkryté branky. Vždy se snaží každou akci vyřešit tím nejlepším způsobem, ať je to střela nebo přihrávka. Kromě toho se nebojí udělat soupeři kličku, to je jeho oblíbená činnost přecházet jeden na jednoho. Noah se snaží mít hru pod kontrolou, což je vlastnost, kterou doufám dokáže udržet i v dospělé soutěži. I on bude pokračovat ve Švédsku, kde by měl v následujícím ročníku dostat více příležitostí ve Frölundě, což je ohromně konkurenční prostředí pro mladé talenty. Je dost možné, že jej pošlou hostovat.

Potenciál: Dower Nilsson sice může hrát centra, ale pro potřeby NHL bude spíše na křídle. O jeho potenciálu rozhodnou nejbližší roky ve švédském systému, ale nyní o něm můžeme tvrdit, že bude platným členem druhé nebo třetí formace s tím, že by měl hravě každou sezonu překonávat hranici 20 branek. Pokud vše v jeho vývoji půjde dobře, mohl by mít na svém vrcholu několik třicetigólových ročníků.

Noah Dower Nilsson a Liam Dower Nilsson:

4. kolo, 117. pozice – Larry Keenan (D)

Mnoho letošních projekcí tohoto beka řadilo do šestého nebo sedmého kola, Detroit na něho ukázal již ve čtvrtém. Keenan pochází z rodiny s velkým hokejovým zázemím, neboť jeho dědeček stejného jména odehrál přes 200 zápasů v NHL a jeho otec strávil většinu kariéry po evropských klubech. Larry je velmi dobrý bruslař s prudkou střelou. Jde o dalšího ofenzivně laděného zadáka, kterého jsme si zvolili. Je efektivní při hře pět na pět, je schopný přesně přihrávat a dokáže kontrolovat puk při přechodu do útočného pásma. Jeho tvrdá střela je dobrou zbraní při přesilovce. Fyzicky je dobře stavěný, čehož využívá. Kvalitně bruslí a dokáže manévrovat s kotoučem pod tlakem. Typologicky je to obousměrný zadák, ale bude muset zlepšit své dovednosti, aby se jednoho dne dostal do NHL. Pokračovat bude v BCHL za Penticton Vees a od sezony 2024/2025 bude hrát a studovat na University of Massachusetts (NCAA).

Potenciál: Keenan je definicí surového talentu, bude potřebovat poměrně dost času, aby se dostal na vyšší úroveň. Hra na univerzitě mu ho poskytne. Jeho potenciál je být obráncem do prvního nebo druhého páru.

4. kolo, 137. pozice – Jack Phelan (D)

Zde se musím omluvit, protože mnoho poznatků o tomto bekovi není. Víme jen to, že na draftu mohl být už minulý rok, ale minul ho. Uplynulou sezonu strávil v celku z USHL, což znamená, že i on půjde univerzitní cestou – od sezony 2024/2025 bude studovat a hrát za University of Wisconsin (NCAA). 

Při pohledu na statistiky je také jasná jedna věc – jedná se opět o defenzivního obránce. Ano, je pro něj důležité nejprve obrana a až poté se snaží vymýšlet něco dopředu. Moc toho ale není, na to se připravte. Phelan jde na led s tím, že neinkasuje a jeho fyzické parametry opět napovídají, že má rád fyzický hokej. To je pravda, ale třeba v mnohem omezenější míře než Clevaland. 

Bude to chtít čas, než se dostane na NHL úroveň, ale znovu opakuji, že hraní na univerzitě mu ho poskytne.

Potenciál: Další pořádná hrouda do obrany, jejíž potenciál je být platným defenzivním bekem do druhého nebo třetího páru.

5. kolo, 147. pozice – Kevin Bicker (LW)

Detroit o německého křídelníka velmi stál, což Steve Yzerman v pozdějším rozhovoru potvrdil. Na tomto draftu opět těžko odhadovat jeho pozici, někteří mysleli, že půjde ve třetím kole, ale nakonec nám zbyl až do pátého. 17letý útočník, který hraje na centru, ale spíše na levém křídle, patří mezi momentální největší naděje německého hokeje ve svém ročníku. Na mezinárodních turnajích se ukázal ve skvělém světle. Má dobrou rychlost, tvrdou pracovní morálku, nikdy se nevzdává a má vysoké hokejové IQ, které mu pomáhá zejména v útočném pásmu. V juniorské lize se proměnil v pravidelného sběrače bodů a debutoval už i v nejvyšší soutěži. V květnu přestoupil z Mannheimu do Frankfurtu, kde by měl dostat větší prostor. 

Potenciál: Bicker má potenciál stát se platným křídlem třetí formace, který bude hrát ve druhé přesilovce.

6. kolo, 169. pozice – Rudy Guimond (G)

Detroit se v šestém kole rozhodl pro risk, který buď vyjde, nebo prostě skončí v propadlišti dějin a nikdo mu to nebude vyčítat. Brankář Rudy Guimond zvýší počet našich gólmanských prospektů, což jsme potřebovali jako sůl. V uplynulém ročníku měl parádní čísla, ale nutno dodat, že chytal na střední škole proti stejně starým hráčům. Od následujícího ročníku se přesune do USHL do týmu Cedar Rapids RoughRiders a poté ho čeká (od sezony 2025/2026)  univerzitní cesta – vybral si Yale University. Má před sebou spoustu práce. Brankář je to kvalitní, ale bohužel nemáme zatím srovnání proti starším klukům. Kromě Detroitu o něj měla zájem i Philadelphia Flyers, ta nakonec ale dala přednost jiným brankářům. Uvidíme v následujících dvou třech sezonách, kam jeho kariéra povede. 

Potenciál: Guimond má před sebou minimálně šest nebo sedm let, než bude připraven dostat se do NHL. Záležet bude zejména na jeho přechodu z USHL do univerzitního hokeje, kde narazí na starší protihráče. Jeho potenciál je momentálně odhadován na kvalitní dvojkou, která odchytá mezi 20 až 30 zápasy za sezonu.

7. kolo, 201. pozice – Emmitt Finnie (C/LW)

Na závěr draftu si v sedmém kole činovníci Rudých křídel vybrali šikovného centra/křídelníka z Western Hockey League. Finnie v uplynulém ročníku vyspěl fyzicky i herně, povedlo se mu posbírat relativně dost bodů a je předpoklad, že v následujícím ročníku ještě poroste. Známý je svou pracovitostí, kdy si po tréninku přidává, trénuje navíc bruslení a ofenzivní skill, nevyhýbá se ani nepovinným tréninkům. V kabině patří mezi oblíbené hráče, což přispívá k herní pohodě jeho celku. Finnieho trenéři využívali i na přesilové hře, kde dokázal velmi dobře produkovat. Má před sebou hodně práce, ale je to prospekt, který nás může jen překvapit. 

Potenciál: Přestože může hrát centra, tak i on se do nejlepší soutěže světa dostane spíše jako křídlo. Jeho potenciál je momentálně platný člen třetí formace s tím, že bude využitelný pro druhou přesilovou hru. Každopádně jeho vývoj bude trvat déle. 

(zdroj: Elite Prospects, osobní poznámky, The Hockey Writers, My NHL draft; foto: redwings.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *