Návrat domů ho potěšil. Jsem nadšený z toho, kam Detroit směřuje. Cílem je Stanley Cup, říká Copp

Steve Yzerman si vysnil, že soupisku Rudých křídel musí nutně posílit o druhého centra. Nalijme si čistého vína, Pius Suter tuto roli v uplynulém ročníku nezvládl. Je to kvalitní hráč a zlepšovat se ještě může, ale jeho místo bude spíše jako třetí střední útočník. Proto GM Detroitu ukázal na Andrewa Coppa, se kterým se domluvil na trhu volných hráčů.

Copp splňoval spoustu požadavků, které náročný generální manažer Hockeytownu má. Proto neváhal a podepsal s ním zdaleka nejdelší a nejlukrativnější smlouvu, jakou za tři roky svého působení ve funkci GM podepsal. 

„Je mu 28 let, je to velmi dobrý hráč, všestranný. Může hrát na centru i na křídle, v přesilovce i na oslabení, navíc je dobrý na vhazování,“ uvedl své důvody Yzerman. „Jsem spokojený s tím, že mu v jeho věku mohu nabídnout pětiletý kontrakt, protože náš tým posílí. Víme, že na sobě tvrdě pracuje a je to velký profesionál,“ doplnil.

Copp, jehož smlouva má průměrnou roční hodnotu 5,625 milionů dolarů, se zařadí na klíčovou pozici druhého centra. Má za sebou nejlepší sezónu v kariéře, během které zaznamenal 21 gólů a 32 asistencí v 72 zápasech. Jeho ofenzíva rozkvetla zejména po přechodu z Winnipegu do New Yorku Rangers, kde posbíral 8+10 v 16 duelech základní části a následně také šest branek a osm asistencí ve 20 utkáních play off. Jeho celek byl poražen Tampou Bay až ve finále Východní konference.

„Myslím, že jsem se v průběhu let hodně zlepšil. Měl jsem pocit, že v ofenzívě jsem byl silný vždy, jen se to po mně nevyžadovalo. Ať už jsem byl spíše člen bottom six, soustředil se na defenzívu a oslabení, hodně jsem na své hře pracoval. S určitou produkcí přichází i sebevědomí a to se pak nabaluje jako sněhová koule,“ tvrdí nová posila Red Wings.

Malý Andrew Copp, z fanouška hráčem Red Wings

Rangers se ho dá se říci nedobrovolně vzdali, namísto toho přivedli za podobný peníz na sedm let Vincenta Trochecka. Copp mohl usilovat o smlouvu v New Yorku, ale chtěl se vrátit domů. Narodil se v Ann Arbor, asi 70 kilometrů od Detroitu, navíc studoval na University of Michigan, kde dělal kapitána Dylanu Larkinovi.

„Vyrůstal jsem v éře jmen jako Yzerman, Shanahan, Lidström, Dacjuk či Zetterberg. Byl jsem opravdu velkým fanouškem Red Wings. Je skvělé se vrátit domů a pokusit se to kouzlo obnovit. Budu hrát za tým z rodného města, je to vzácnost. Mám to štěstí, že jsem jeden z mála hráčů v NHL, kteří to mají. Budu si díky tomu moci užívat hokeje a času s přáteli a rodinou po celý rok, nikoliv jen pár měsíců v létě,“ řekl Copp vděčně.

„Až se budu procházet šatnou Detroitu, tak se musím štípnout, jestli se mi to nezdá,“ usmál se.

Znovu se bude moci potkat s Dylanem Larkinem, svým spoluhráčem ze sezony 2014/2015 v NCAA. Mluvili spolu několik dní předtím, než u Rudých křídel Copp pětiletou smlouvu podepsal a hned poté, co jeho příchod byl oficiálně potvrzen. 

„Vždycky tak nějak naznačoval, abych se vrátil domů,“ prozradil Copp. „Mluvili jsme o nových posilách a oba jsme moc nadšení, kam tento tým směřuje. Je trochu legrační, že jsem byl jeho kapitánem v Michiganu a on bude teď můj v Detroitu,“ říká nový forvard Rudých křídel.

Copp přitom vůbec nemusel být hokejistou. Na střední škole Ann Arbor Skyline High School se věnoval americkému fotbalu a jako quarterback vytvořil několik rekordů v počtu přihrávek. Krátce uvažoval, že by v tomto sportu makal naplno a mohl to někam dotáhnout, jenže jako maturant utrpěl zlomeninu klíční kosti.

„V tu chvíli jsem cítil, že je to konec mé fotbalové kariéry. Kdybych pokračoval v dobrém play off a nezranil se, myslím si, že bych měl větší šanci, že budu hrát dál. Myslím ale, že mi hokej šel lépe a stále mě bavil víc, takže jsem věděl, že tohle pro mě bude do budoucna lepší volba,“ vysvětluje.

Zleva: Andrew Copp, bratr Tyler a otec Andy oslavující Stanley Cup Rudých křídel v roce 1998

Jeho matka Anne Marie byla trenérkou krasobruslení v Michiganu a otec Andy byl trenérem jeho mládežnických hokejových týmů. „Hraju obvyklým způsobem, kterým hrají děti trenérů. Snažím se být nesmlouvavý, dělat všechno správně. Největší vliv na mou kariéru měl nepochybně můj táta, bez něj bych určitě nebyl tam, kde dnes jsem,“ říká Copp.

Dnes je tedy znovu doma. Red Wings přitom šestkrát v řadě chyběli ve vyřazovacích bojích, ale po jeho akvizici a příchodech křídelníků Davida Perrona s Dominikem Kubalíkem a obránců Bena Chiarota, Olliho Määttä a Marka Pysyka, by se měli zlepšit ve všech herních oblastech. Konkurenci v brance navíc zařídil přestup Ville Hussa. 

„Líbí se mi příležitost pokračovat v růstu, mít vůdčí roli a dobrou příležitost ve spojení s přílivem talentů, které se v této organizaci nachází. Může to trvat celých pět let, klidně i více, ale já si myslím, že Red Wings směřují k opravdu velkým věcem. Sky is the limit. Těším se z toho, že zde strávím všech pět sezon, doufám, že i další, a pokusím se dosáhnout konečného cíle,“ vzkazuje Copp.

.. a ano, myslel tím Stanley Cup. 🙂

(zdroj: mlive.com; foto: Twitter/Nolan Bianchi, detroitnews.com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *