VELKÝ SOUHRN: Smlouvy, expanze, draft, volní hráči. Co se bude dít?

Červenec je opravdu nabitým měsícem, co se událostí v NHL týče. Jsme přitom v jeho polovině a moc se toho zatím neudálo, to nejhlavnější nás teprve čeká. Pojďme si postupně rozebrat, co bude muset Steve Yzerman a spol. vyřešit. 

Kalendář

13. července – Poslední den, kdy mohou organizace požádat své hráče, aby odstranili klauzuli o nevyměnitelnosti před rozšiřovacím draftem.

16. července – Poslední den, kdy hráči mohou odsouhlasit odebrání klauzulí ze své smlouvy.

17. července – Začátek výměn souvisejících s expanzním draftem. Tyto výměny mají za cíl uchránit před Seattlem více hráčů, na oplátku Krakeni dostanou výběry v draftu.

18. července – Všechny organizace zveřejní seznam chráněných hráčů. Seattle začíná jednat s těmi, kteří budou na příští ročník beze smlouvy a nejsou mezi chráněnými hráči.

21. července – EXPANZNÍ DRAFT, u nás začíná 22. července od 02:00.

23. července – VSTUPNÍ DRAFT 2021, u nás startuje první kolo 24. července od 02:00.

24. července – VSTUPNÍ DRAFT 2021, druhý den se pokračuje 2.-7. kolem, u nás začíná 24. července od 17:00.

26. července – Poslední den pro organizace, aby chráněným volným hráčům nabídly kvalifikační nabídky.

27. července – Konec prvního období pro vykupování hráčů ze smluv. Začínají jednání s chráněnými volnými hráči.

28. července – Otevření trhu s UFA hráči, začátek u nás od 18:00. RFA hráči mohou přijímat kvalifikační nabídky.

Zdroj: Oh my Hockey

Smlouvy v hlavním týmu

Detroit má pod platovým stropem momentálně pořádnou sumu – 48 150 277 dolarů. To je ovšem vykoupeno pouze devíti hráči hlavního týmu, kteří mají platnou smlouvu minimálně na další ročník. Jsou jimi Thomas Greiss (končí 2022, UFA), Danny DeKeyser (2022, UFA), Troy Stecher (2022, UFA), Dylan Larkin (2023, RFA), Frans Nielsen (2022, UFA), Robby Fabbri (2022, UFA), Richard Pánik (2023, UFA), Vlad Naměstnikov (2022, UFA), Filip Zadina (2022, UFA). 

Pod kontraktem jsou i prospekti, konkrétně brankáři Filip Larsson (končí 2022), Victor Brattström (2022), Kaden Fulcher (2022), obránci Moritz Seider (2024), Eemil Viro (2024), Donovan Sebrango (2024), Wyatt Newpower (2023), Seth Barton (2023), Albert Johansson (2024), Jared McIsaac (2023) a útočníci Jonatan Berggren (2024), Lucas Raymond (2024) a Joe Veleno (2023). 

Steve Yzerman bude mít během léta co dělat.

Smlouva vypršela většině kádru. RFA status (posíláme kvalifikační nabídku a výsostně s těmito hráči jednáme my) mají obránci Gustav Lindström, Dennis Cholowski a Filip Hronek. Doplňují je útočníci Adam Erne, Tyler Bertuzzi, Jakub Vrána, Jevgenij SvečnikovGivani Smith a Michael Rasmussen. Tento status se týkal i Christiana Djoose (Zug) a Mathiase Bromého (Davos), oba si ovšem pro příští ročník vybrali angažmá ve Švýcarsku. Detroit jim smlouvu nabízet nebude, ostatní RFA hráči ji dostanou a s organizací Red Wings se domluví.

UFA status (mohou jednat s jakýmkoliv týmem v NHL) mají brankář Jonathan Bernier, obránci Marc Staal, Alex Biega a útočníci Bobby Ryan, Sam Gagner, Luke Glendening, Valtteri Filppula a Darren Helm. Tady predikuji to, že v Detroitu zůstanou Bernier s Ryanem, protože o to oba vyjádřili zájem již během sezóny. Neumím si ani představit konec Luka Glendeninga, defenzivního specialistu. Novou smlouvu na rok nejspíše dostane i veterán Marc Staal, mohl by vedle něj vyrůst Moritz Seider. Ostatním bych poděkoval a rozloučil se s nimi.

Smlouvy pro farmáře

Zajímavě se rýsuje i situace na farmě, kde máme několik hokejistů pod smlouvou nebo s nimi budeme prodlužovat. Končí oba brankáři Kevin Boyle i Calvin Pickard. Myslím, že Detroit minimálně jednoho z nich pro Grand Rapids prodlouží nebo přibere nového zkušeného gólmana. Četl jsem informaci, že se počítá s mladým Victorem Brattströmem, který by mohl na farmě začít chytat. Není to ovšem ničím podložené, pouze spekulace. 

V obraně vyprší smlouva dvojici Dylan McIlrath (UFA) – Joe Hicketts (UFA G6). Prvně jmenovaný je u Grand Rapids na hostování z Tampy Bay Lightning. Je možné, že jej Detroit jako volného hráče podepíše a nechá ho nadále kapitánem farmářského mužstva. O urostlého beka by byl zájem napříč celou AHL, takže bychom váhat neměli. Věkem sice mezi UFA nespadá, jenže jinými podmínkami o odehraných zápasech v NHL ano. Řeč je o Joe Hickettsovi, jeho také může získat kterýkoliv celek.

Mezi útočníky mají smlouvu již zmínění prospekti, kteří mohou v AHL hrát či střelec Riley Barber. Komu naopak končí, jsou Hayden Verbeek a Chase Pearson, oba mají status RFA a oba téměř jistě prodloužíme. Hlavně druhý jmenovaný je na farmě stabilním centrem a klidně by si takovou pozici v bottom six mohl vybojovat i v NHL. Turner Elson, Kyle Criscuolo, Dominic Turgeon a Taro Hirose jsou taktéž beze smlouvy se statusem UFA, nabídku jim může dát kdokoliv.

Expanzní draft

S příchodem Seattlu do ligy se zopakuje případ Vegas (ti se této expanze neúčastní). Opět přijdeme zdarma o jednoho hráče. Chránit můžeme buď osm hráčů v poli a jednoho brankáře nebo sedm útočníků, tři obránce a jednoho brankáře. 

Seattle Kraken se odkazují na bájnou mořskou postavu.

Neodvážím si vůbec tipovat, koho Detroit bude chránit. Celý seznam může být velkou iluzí, protože týmy mohou se Seattlem obchodovat a dohodnout se, které hráče si Krakeni nevezmou. Za to zaplatí standartně štědrým výběrem v draftu. Pro představu uvedu příklad Vegas. Ti se rozhodli měnit s ostatními týmy a slíbili jim, koho nevyberou. Na oplátku během deseti domluv vyinkasovali například Alexe Tucha, Nikitu Guseva, výběr v prvním kole draftu a tři volby ve druhém kole draftu. Všechno za dobré slovo.

Podívejme se přesněji na pravidla, která se expanze týkají. 

• Krakeni můžou mezi 18. až 21. červencem jednat s potenciálními volnými hráči na příští ročník, kteří nejsou na seznamu chráněných hráčů. Pokud se s někým v tomto okně domluví a podepíší s daným hokejistou smlouvu, počítá se jako výběr z jejich bývalého klubu,

• Chráněni musí být všichni hráči, kteří mají klauzuli o nevyměnitelnosti. Detroitu se netýká.

• Všichni hráči, kteří za sebou mají jeden nebo dva roky v NHL a všichni nepodepsaní draftovaní hráči jsou z expanze vyjmuti. V Detroitu například Filip Zadina, mezi prospekty Sam Stange atd.

Kluby musí poskytnout k výběru minimálně jednoho brankáře, který:

• má smlouvu na sezónu 2021/2022 nebo bude omezeně volným hráčem (RFA) na konci své současné smlouvy. V Detroitu to splňuje Thomas Greiss, případně Kaden Fulcher.

Kluby musí poskytnout k výběru minimálně jednoho obránce, který:

• má smlouvu na sezónu 2021/2022 a odehrál alespoň 40 utkání v NHL v minulém ročníku nebo v předchozích dvou sezónách alespoň 70 utkání v NHL. V Detroitu to splňuje z potenciálně nechráněných hráčů například Danny DeKeyser, případně Troy Stecher.

Kluby musí poskytnout k výběru minimálně dva útočníky, kteří:

• mají smlouvu na sezónu 2021/2022 a odehráli alespoň 40 utkání v NHL v minulém ročníku nebo v předchozích dvou sezónách alespoň 70 utkání v NHL. V Detroitu to splňují z potenciálně nechráněných hráčů Frans Nielsen, Richard Pánik, Vlad Naměstnikov.

Tip: zde najdete vše o expanzním draftu, kde si i sami můžete zkusit ochránit některé hráče Red Wings v simulátoru – capfriendly/simulator

Vstupní draft 2021

Detroit skončil po loterii na šestém místě. Z takové pozice uskuteční svůj první výběr v draftu. Na něm vlastní hned 12 picků, z toho dva v prvním kole a tři ve druhém kole. 

Kolo Počet voleb Vlastníci voleb
1. 2 Detroit (6.), Washington (22.)
2. 3 Detroit (37.), NY Rangers (47.), Edmonton (51.)
3. 2 Detroit (69.), Vegas (93.)
4. 2 Detroit (101.), Tampa Bay (127.)
5. 2 Detroit (133.), Ottawa (137.)
6. 1 Detroit (165.)
7. 0

Ohledně samostatných prospektů a predikcí vyjde samostatný článek během středy 14. července.

*Arizona v letošním draftu přišla o volbu v prvním kole draftu č. 11, čili u všech voleb dochází k posunu o jedno místo. V článku aktualizováno.

Volní hráči

Spekuluje se, že Detroit bude chtít na trhu volných hráčů Zacha Hymana. Ten by navázal na spolupráci s Dylanem Larkinem ze studijních let.

Detroit bude znovu zajímat trh s volnými hráči. Na něm jde za slušné peníze posílit, což jsme si mohli v minulém ročníku snadno ověřit. I nyní bude Steve Yzerman a spol. hledat možnosti, jak vyztužit tým. Ten bude relativně obměněný, přesto o některé hráče zájem mít budeme. 

Napíšu sem zajímavé hráče na každou pozici, kteří by mohli být reálnou posilou. Zapomeňte tedy na Ovečkina a jemu podobné.

Jakmile se bude blížit termín volného trhu, tak samozřejmě připadne i samostatný článek, protože bude více spekulací.

Brankáři: Jonathan Bernier (můj favorit), Chris Driedger, James Reimer, Petr Mrázek.

Obránci: Brandon Montour, Jamie Oleksiak, Ryan Murray, Jordan Oesterle, Patrik Nemeth, Sami Vatanen, Andy Greene, Jon Merrill.

Útočníci: Bobby Ryan (můj favorit), Zach Hyman (psali jsme zde), Mattias Janmark, Blake Coleman, Brock McGinn, Alex Galchenyuk, Alex Chiasson, Joel Armia, Erik Haula, Tomáš Nosek, Luke Glendening (můj favorit).

Možná se držím zkrátka, kouzlo Steva Yzermana může uhranout větší borce, než které jsem nyní vypsal. 🙂 Pravdou ovšem je, že tohle bude jedno z nejdůležitějších období, které začne psát novou éru naší organizace. Pevně tomu věřím. 

Let’s go Red Wings! 🐙

(zdroj: capfriendly.com, nhl.com, ohmyhockey.com, mlive.com; foto: detroitnews.com, nhl.com, nhl.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *